יהודים מצילים יהודים – רקע רעיוני

לצד מיליוני קורבנות השואה ישנם סיפורי גבורה רבים ולא מוכרים של יהודים שסיכנו את חייהם ואף הקריבו אותם כדי להציל את אחיהם היהודים. המרכז העולמי של בני ברית ירושלים וקרן קימת לישראל מבקשים לספר את סיפורם ולהוקיר את מעשיהם על ידי חינוך והעלאת המודעות לגבורה היהודית בשואה. לפניכם רקע רעיוני ותכנית חינוכית המביאים את סיפורי הגיבורים

כל ישראל ערבים זה לזה

עד ימינו – כשבעים שנה לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה והשמדת יהודי אירופה על ידי המשטר הגרמני הנאצי ועוזריו – ההיסטוריוגרפיה של השואה נוטה להתרכז ביהודים כקורבנות. אך לצד הטרגדיה האיומה של השמדת עם בממדים שטרם נודעו, פעלו יהודים רבים נגד הגורל המר שייעדו להם הנאצים.

מאות אלפי יהודים לחמו בצבאות הברית ובשורות הפרטיזנים, מרדו בגטאות והתקוממו במחנות ההשמדה. אחת התופעות הבולטות של הגבורה היהודית בשואה היא של יהודים שהצילו יהודים אחרים תוך סיכון עצמי. אלפי יהודים פעלו בדרכים מחתרתיות שונות כדי להציל את בני עמם.

יהודים אלו פעלו בתנאים קשים שהיו מסוכנים אף יותר רק בשל היותם יהודים, אך סיפוריהם טרם זכו לתהודה ציבורית כפי שראוי היה שיזכו. פעילותם היא דוגמה ומופת לסולידריות היהודית והאנושית ולערכים היהודים שלפיהם "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו", ו"כל ישראל ערבים זה לזה".
רחה פריאר: העלתה אלפי ילדים לישראל
רחה פריאר: העלתה אלפי ילדים לישראל

מיהו גיבור?

הודות לתעוזה, לחירוף הנפש ולנחישות, ניצלו אלפים. מרבית המצילים הידועים פעלו בשנות העשרים לחייהם, הפגינו יצירתיות, סיכנו את חייהם וחיי משפחתם, רק כדי להציל עוד נפש יהודית אחת. מרבית המצילים שניצלו שמרו על צניעות ולא סיפרו את סיפורים, ורק בשנים האחרונות החלו להתגלות סיפורי הצלה וגבורה נוספים, שלא היו ידועים ומוכרים.

הוועד למען הכרת יהודים מצילי יהודים בשואה פועל משנת 2000 כדי לאתר מצילים נוספים ולהעלות את חשיבות סיפורי ההצלה בשיח על השואה. משנת 2011 ועד היום, חילקו הוועדה ובני ברית 350 תעודות של "אות המציל היהודי" להוקרת המסירות, התעוזה והגבורה למצילים או לבני משפחתם הנותרים.

לפניכם סיפוריהם של 15 יהודים וארגונים יהודים שפעלו להציל את אחיהם וכן דעותיהם של חוקרי שואה שונים על הצורך להעצים ולהביא למודעות את גבורתם של אנשים אלה.

תכנית חינוכית ליום הזיכרון לשואה ולגבורה בסימן גבורתם של יהודים שהצילו את אחיהם בשואה – רקע רעיוני. המסמך המלא»

 

סרטון וידיאו: מסיבת פורים בבית היתומים של הני ויהושע בירנבאום

הני ויהושע בירנבאום הצילו ילדים רבים בזמן השואה. בסיום המלחמה הם הקימו בית יתומים באמסטרדם, הולנד. בסרטון: תמונות ממסיבת פורים בבית היתומים

מערך פעילות: "כל ישראל ערבים זה לזה"

איך מסבירים לילדים ולבני נוער מהי השואה וכיצד אנשים שרדו אותה? מערך הפעילות שלפניכם מסייע להעביר את המסר החשוב בצורה של חיבור אחר לנושא השואה – מזווית של גבורה, אקטיביזם, ערבות ועזרה הדדית