מלכת אסתר או הסתר?

למה חוגגים את פורים, מי הם גיבורי המגילה ולמה כל הבנות רוצות להתחפש למלכת אסתר? סיפור המגילה בקצרה

מאת: רעות בדיחי
לאחר חורבן בית ראשון התפזרו בני ישראל בין הארצות השונות. חלקם התיישבו באימפריה הפרסית (אזור איראן של היום). על פי המסופר במגילת אסתר, זמם המן האגגי, השר הבכיר בממלכת פרס של המלך אחשוורוש, להרוג את כל היהודים החיים בממלכה.

המזימה של המן

בכל יום שהמן היה יוצא לרחוב הוא היה נתקל במרדכי היהודי. למרות שהמן היה האיש השני הכי חשוב בממלכה, מרדכי לא פחד ממנו ולא הסכים להשתחוות ולהשפיל עצמו בפניו. התנהגות זו של מרדכי הרתיחה את המן, והוא מצדו רצה להרוג אותו ועוד הרבה מעבר לזה. הוא רצה להרוג את התרבות שבגללה, או בזכותה, מרדכי סרב להתרפס בפני בשר ודם.

הולך המן למלך ומספר לו שיש עם מפוזר ומפורד בממלכתו אשר לא מקיים את דת המלך. אחשוורוש לא שואל מי העם וסומך על שרו החשוב. לאחר שקיבל אישור מהמלך, עורך המן "פור" (הגרלה) כדי לקבוע באיזה יום יבצע את תכניתו.
אסתר חושפת בפני אחשוורוש את מזימתו של המן. ציור של יאן ויקטורס, ויקימדיה

הפור נפל על יום י"ג באדר

מזימתו של המן הגיעה לאוזניהם של היהודים, ועקב כך הרבו הם בצומות ובתפילה. באותו זמן ממש, מחפש המלך אחשוורוש מלכה חדשה להחליף את ושתי, המלכה הקודמת. את ושתי ציווה אחשוורוש להרוג, כי לא שמעה בקולו. מסתבר, שעניין ההוצאה להורג היה אז מאד פשוט בממלכת שושן, עיר מלוכתו של אחשוורוש.

למרדכי היהודי, שהיה ממנהיגי היהודים בעיר הבירה שושן, היתה בת דודה, אסתר. גם היא היתה בין ההולכות לארמון לראות האם היא מתאימה להיות המלכה הבאה. אסתר לא רוצה להיות המלכה הבאה, אבל המלך ציווה להביא את כל הבנות, ואין לה ברירה. גם היא זוכרת
כמה קל להוציא להורג בממלכת שושן.

לפי המלצתו של מרדכי, אסתר לא מספרת מאיזה מוצא היא ונראי תכשאר המועמדות למלוכה. אסתר, שהייתה יפת תואר ויפת מראה, נושאת חן בעיני המלך, שמיד בוחר בה וממנה אותה למלכה החדשה של הממלכה. כשנכנסת אסתר לארמון המלך, מבקש ממנה מרדכי שגם עתה לא תספר לאיש שהיא שייכת לעם היהודי, ואומר לה לחכות להזדמנות המתאימה כדי לחשוף את שורשיה בפני המלך אחשוורוש, אז אולי תוכל להשפיע עליו לשנות את הגזירה.

בינתיים מתכונן המן ליום הרג היהודים כשהוא מתהלך ברחבי ממלכתו בסיפוק גדול.
ילדה מחופשת למלכת אסתר. צילום: FDP

סיפור המשתה

ערב אחד עורכת אסתר המלכה משתה למלך ומבקשת להזמין גם את המן. כך גם בערב שלמחרתו. באמצע המשתה השני נוקטת אסתר בצעד שעשוי להיות מסוכן: היא מספרת למלך אחשוורוש שיש גזירת השמדה על העם שלה. שיש מישהו שרוצה להרוג את כולם - אנשים, נשים וטף. המלך זועם ודורש לדעת מי הוא זה שזומם לעשות זאת.

כאן מחליטה אסתר להוריד את התחפושת ולגלות מי היא באמת: היא מצביעה על המן ואומרת שהוא האדם המתכנן להרוג ולהשמיד את כל בני עמה החיים בממלכתו של אחשוורוש.

המלך הנסער, שנמצא בין שרו החשוב למלכתו האהובה, יוצא לחצר כדי לחשוב מה לעשות. כשהוא חוזר לחדר הוא מוצא את המן נופל על מיטת אסתר המלכה.

מיד פוקד אחשורוש לתלות את המן האגגי ועשרת בניו על עץ גבוה. הוא גם חותם על מסמך המתיר ליהודים להגן על עצמם מפני אלו הרוצים להרוג אותם, וממנה את מרדכי היהודי להיות שר במקום המן. ואכן, בהגיע היום, הגנו היהודים על עצמם וניצלו מפני ההשמדה שתוכננה.