אז יודעים שבא אביב

ימים מתארכים, פריחה, לבלוב, חיות החורף המתעוררות ועופות מקננים - כל הסימנים מעידים שהאביב כבר כאן, ואם אתם לא מאלה שסובלים מאלרגיה באביב – זה הזמן לצאת החוצה וליהנות מהטבע המתחדש
אביב הוא עונת השנה המלבלבת ביותר, שבה חל המעבר מהחורף לקיץ. על פי ההגדרה האסטרונומית האביב מתחיל ב-21 במרץ, היום שבו היום והלילה שווים, ומסתיים ב-21 ביוני, היום הארוך בשנה. הימים מתארכים באביב, הלילות מתקצרים וכולם מתעוררים לחיים, מכאן גם נגזר שמה של העיר העברית הראשונה, תל אביב, כדי לציין את התחדשות היישוב העברי בארץ ישראל.
הסממן הבולט ביותר של האביב הוא פריחה והתחדשות של צמחים רבים. בין הפרחים הבולטים המקשטים את ארצנו, אפשר למצוא את החרצית, הפרג, חרדל השדה, התלתן, המרגנית, החמציץ, הצבעוני, החוטמית הזיפנית, אירוס הארגמן, אירוס הגלבוע, פשתה שעירה, גדילן, דמומית ונורית.
עם זאת, יש לציין כי עם בוא החמסין הראשון ולאחריו עונת השרבים המייבשת, פריחה זו יכולה להיות קצרה במיוחד. בנוסף, ההתחממות הגלובלית בעשורים האחרונים גורמת להתקצרות ימי החורף ולהארכת ימי הקיץ, מה שאומר שהאביב מתחיל מוקדם יותר מהתאריך הרשום בספרות, לרוב כבר בפברואר, וכמו כן, כמות המשקעים פוחתת. לכן, מומלץ לצאת מיד עם תחילת העונה לטיול פריחות בשטחים הפתוחים ליד הבית ולמסלולי טיול עם מוקדי פריחה מיוחדים ברחבי הארץ.
 
פרפר מתעורר לחיים באביב ביער לביא. צילום: קקל
פרפר מתעורר לחיים באביב ביער לביא. צילום: קק"ל

חיות החורף מתעוררות

באביב נגמרת תרדמת החורף של חיות מסוימות והן יוצאות במלוא המרץ לפעולה. בקבוצת החרקים אפשר לראות את הדבורים, החיפושיות והפרפרים עפים במרץ בין הפרחים ויונקים צוף. ציפורים רבות מוצאות את עונת האביב כעונה מצוינת לקינון והרחבת התא המשפחתי. כמו כן, אפשר לראות בשמי הארץ את נדידת הציפורים מהדרום האפריקאי המתחמם לצפון האירופי המפשיר.
בעלי חיים בעלי "דם קר", שטמפרטורת הגוף שלהם משתנה ונשלטת על ידי טמפרטורת הסביבה, מתחממים ומתעוררים לחיים בעונה זו של השנה, לרוב מדובר בזוחלים ודו-חיים. כאן המקום להזכיר כי גם הנחשים הארסיים יוצאים ממסתוריהם באביב והם מסוכנים ביותר בתחילת העונה, שכן ניבי הארס אגרו ארס רב במהלך החורף. לכן, אם אתם יוצאים לשדה ולטבע בעונה זו מומלץ לנעול נעליים גבוהות סגורות היטב ולשים לב במיוחד היכן דורכים.
ציפור דורסת צדה נחש בפארק בריטניה בנגב. צילום: חיים שוחט, ארכיון הצילומים של קקל
ציפור דורסת צדה נחש בפארק בריטניה בנגב. צילום: חיים שוחט, ארכיון הצילומים של קק"ל

גם העור פורח

עבור חלק מבני האדם האביב הוא חדשות טובות פחות. מדובר באלה שמרבים להתעטש ולהתגרד באביב. הם סובלים מאלרגיית האביב, המכונה גם קדחת השחת, אחת האלרגיות הנפוצות בעולם, שנגרמת בתגובה לאוויר הרווי באבקני פרחים ועצים בעונה הזאת. אם ידועה לכם רגישות לקדחת השחת, הימנעו ממגע ישיר עם פריחה ובימים של רוח צמצמו את היציאה מהבית. במקרים קשים או במצב של מחלות רקע מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.
אלרגיות נוספות יכולות להירשם מהפרשות של בעלי חיים הפעילים יותר בעונה זו של השנה. אלה יכולים להתבטא בנפיחות, גרד, התעטשות ודמעות. גם כאן, אם אתם רגישים הימנעו ממגע עם חיות מחמד וחיות לא מוכרות, תגובות אלרגיות במצב חריף יכולות להוות גם סכנת חיים.
קדחת השחת נגרמת בתגובה לאוויר הרווי באבקני פרחים ועצים בעונה הזאת. צילום: קקל
קדחת השחת נגרמת בתגובה לאוויר הרווי באבקני פרחים ועצים בעונה הזאת. צילום: קק"ל