צפרתון קק"ל: חגיגת הציפורים הגדולה

המוני בית ישראל הגיעו לאירוע. היה מרגש. צילום: איתי ברנע
מאת: מערכת חלון ירוק

31.10.2019
אלפי משפחות הגיעו לחגוג עם הציפורים בחול המועד סוכות בצפרתון של קק"ל, בהפנינג גדול, מרתון ציפורים ומרתון תצלומי ציפורים. ויש גם זוכים ופרסים שווים, ואם החמצתם – לא נורא, בואו בשנה הבאה, ובינתיים אתם יכולים ליהנות מהתצלומים המרהיבים!
במשך שלושה ימים חגגו צפרים, חובבי ציפורים, צלמים ומשפחות עם ילדים יחד עם ציפורי הארץ. בשיא עונת נדידת הסתיו של הציפורים, בחול המועד סוכות, התקיים הצפרתון המסורתי של קק"ל, שכלל מרתון צפרות ארצי, הפנינג למשפחות במספר מוקדים ולקינוח – תחרות תצלומי ציפורים.

האירועים, שהתקיימו בתאריכים 15-17.10.2019, נערכו בכל יום באתר צפרות אחר: פארק ירוחם, פארק אגמון קק"ל החולה ואגמון חפר, ובכל אחד מהם נהנו המשתתפים מהפנינג למשפחות שכלל הדרכות טיבוע, סיורי צפרות, סיפורים על ציפורים, סדנאות ליצירת ציפורים ועוד, וגם מיני צפרתון – מיני מרתון לצפרים, שנמשך שלוש שעות, ובסופו קיבלו המנצחים פרסים.
"בסך הכול השתתפו בצפרתון כ-4,000 איש", מסכם ירון צ'רקה, הצפר הראשי של קק"ל ומי שעומד מאחורי מיזם הצפרתון, "היה מאוד מרגש לראות את המוני בית ישראל מגיעים לאירוע הצפרות הגדול בישראל.
 
ילדים, משפחות, ובהם גם לא מעט בני נוער, שחלקם מתחילים את דרכם ורוכשים ניסיון בתחום הצפרות דרך החוגים של כנפי קק"ל. בין המדריכים בצפרתון היו גם ש"שינים מתחנת הטיבוע באגמון החולה".
מתצפתים במצפור. צילום: איתי ברנע

167 מינים ב-24 שעות

מרתון הצפרות הארצי הוזנק ב-16.10.2019 ויצא לדרך מכל הארץ. במהלך 24 שעות דגמו צוותי הצפרות מיני ציפורים והעלו אותם לאפליקציה מיוחדת. המשתתפים גילו התמצאות בתחום הציפורים והיכרות מצוינת עם מינים רבים של ציפורים ובתי גידול. המרתון הסתיים ב-17.10.2019 באגמון חפר.
למקום הראשון הגיע הצוות שדגם את מספר הציפורים הגדול ביותר – צוות הפצחנים – שחבריו דגמו ב-24 השעות לא פחות מ-167! מינים של ציפורים.
 
ירון צ'רקה מספר ששני הבחורים הצעירים בצוות, כליל צייטלין, שלומד בתיכון שליד האוניברסיטה בירושלים, ומשה זינגר, תלמיד חרדי מירושלים, "הכירו בתחנה לחקר ציפורי ירושלים והאהבה לציפורים חיברה ביניהם". הצטרף אליהם אבנר צייטלין, אביו של כליל, שגם היה הנהג של החבורה. כל אחד מהשלושה זכה במשקפת יוקרתית.
ניצחו בצפרתון. "הפצחנים" וירון צ'רקה (מימין). צילום: איתי ברנע

המירוץ אחרי התמונה

ובזאת עדיין לא נגמרה החגיגה וגם לא המרתונים. מרתון נוסף שנערך במסגרת הצפרתון עסק בצד היותר אומנותי של חובבי הציפורים – צילום. צלמי הציפורים היו צריכים לצלם תמונה של ציפור שתהיה התמונה המנצחת לפי הקריטריונים של התחרות, ובתוך 48 שעות. שמות הצלמים והתצלומים שזכו הוכרזו בסיום הצפרתון באגמון חפר, והם:
 
  • במקום הראשון: שחר כהן – שני נצים מצויים
  • במקום השני: מיכה אורבך – תפוחית מצויה
  • במקום השלישי: משה כהן – שרקרק גמדי
בנוסף, עד ה-5.11.2019 התקיימה תחרות התמונה "חביבת הקהל", שלכולם ניתנה האפשרות לשפוט בה. התמונה שתיבחר תקנה לצלם שלה את פרס חביב הקהל.
את התמונות אפשר לראות כאן. התמונות מוצגות גם בתערוכה במרכז המבקרים באגמון החולה.