עפים על סוכות: צפרתון קק"ל הראשון

על קו הזינוק בפארק ירוחם. צפרתון קקל הראשון. צילום: עובדי קקל
על קו הזינוק בפארק ירוחם. צפרתון קק"ל הראשון. צילום: עובדי קק"ל
מאת: מערכת חלון ירוק

14.10.2018
במשך 24 שעות ברציפות דגמו משתתפי הצפרתון מיני ציפורים בכל רחבי הארץ. באותו זמן, בארבעה מוקדים שונים, נערכו מיני צפרתונים לכל המשפחה, פעילויות בשטח ותחרות צילום. את המקום הראשון בצפרתון קטף צוות של תלמידי תיכון שהצליחו לזהות את מספר הציפורים הגדול ביותר
חול המועד סוכות צוין השנה בקק"ל בסימן חגיגת צפרות, שמשכה אליה כ-3,000 משתתפים. מוקד הצפרתון היה פארק ירוחם, שממנו, ב-26.9.2018, הוזנק צפרתון קק"ל הראשון, מרתון צפרות שנמשך 24 שעות ברציפות, שבמהלכו היה על המשתתפים לדגום ולזהות מינים רבים ככל האפשר של ציפורים ולדווח עליהם דרך אפליקציה מיוחדת. ב-27.9.2018 הסתיים הצפרתון והוכרזו הזוכים מבין חמשת הצוותים שהשתתפו בתחרות. במקום הראשון הפתיעה קבוצה של תלמידי תיכון (מיקי ללום, אורי עפרוני, אלירז דביר ויואב ברק), ששמה "צפרי גן עדן", וחבריה ספרו 156 מיני ציפורים. הצוות שזכה במקום השני זיהה 144 מינים ו-142 זיהויים נרשמו לזכות הצוות שהגיע למקום השלישי.

"זאת הפעם הראשונה שמתקיימת תחרות שמאפשרת להסתובב בכל הארץ, והיה צריך הרבה חוכמה בתכנון המסלול", אמר ירון צ'רקה, הצפר הראשי בקק"ל. "'צפרי גן עדן', הצוות שזכה, ידעו לעשות את זה נכון. מדובר בחבר'ה צעירים מאוד, דור העתיד של הצפרים בישראל, שעוסקים בצפרות לא מעט שנים, וזה מאוד משמח. שמחתי גם על ההשתתפות של קבוצת 'הבזים הנודדים', שהורכבה מילדי חוג מעוף של כנפי קק"ל בשומרון".
צפרי גן עדן. זכו במקום הראשון. צילום: עובדי קקל
"צפרי גן עדן". זכו במקום הראשון. צילום: עובדי קק"ל

מיני צפרתונים והדרכות טיבוע

וגם המשפחות והילדים לא קופחו: ברחבי הארץ, בארבעה אתרים שונים, ערכה קק"ל מיני צפרתונים לקהל הלא מקצועי וחובב הציפורים, שלוו בפעילויות שונות.

בפארק ירוחם נהנו המבקרים מסדנאות יצירה ופעילויות טיבוע, לצד המיני צפרתון והאירועים המרכזיים של הצפרתון; באגמון החולה נערך צפרתון נושא פרסים לאלפי המבקרים שהגיעו למקום, שאף זכו להשתתף בשחרור שלושה עופות – שתי איות צרעים וחסידה לבנה – שנמצאו פצועים באגמון החולה וטופלו ועתה שוחררו בחזרה לאגמון. בנוסף לכך, הפעיל צוות האגמון את המבקרים בסדנאות יצירה מחומרים ממוחזרים ובפעילויות טיבוע.

בחלק הדרומי ביותר של הארץ, בפארק הבינלאומי לציפורים באילת, השתתפו המבקרים במיני צפרתון ובמשחק מבוסס Treasure Hit, "חפש את המטמון". המשחק, שנבנה במיוחד עבור הפארק, מכיר למשתתפים את הפארק ואת הציפורים דרך תחנות הפזורות בפארק ובהן משימות חווייתיות. ואילו באגמון חפר, ובו פארק הצפרות החדש, נערכו מיני צפרתון והדרכה בטיבוע ציפורים שהעבירו אנשי התחנה לחקר ציפורים במקום.

רוצים תמונה?

במקביל לאירועי הצפרתון ערכה קק"ל גם תחרות צילום, שבמסגרתה היה על המשתתפים לצלם ציפורים בטבע בישראל, ואך ורק במהלך 24 השעות שבהן התקיים הצפרתון. המשתתפים, 50 במספר, העלו בסך הכול 60 תצלומים לאינסטגרם עם התיוג #צפרתון_קקל_2018.

והזוכים הם... תצלום של שלדג גמדי שדג במקורו, שצילם רמי זמיר, הגיע למקום הראשון; שחר כהן עם תמונה של זוג חוגלות זכה במקום השני; ואל המקום השלישי הגיעה תמונתו של דובי קלעי, ובה מאבק בין דוחל חום גרון ונחליאלי צהוב.