ט"ו בשבט באהבה במרחב מרכז

חיילים מחטיבת גולני בפעילות נטיעות במרכז שדה ויער שוני
במרחב מרכז חגגו את ט"ו בשבט במאות פעילויות והפעלות ביישובים ובמועצות, ועם מגוון רחב של אירועים באווירה חגיגית וחוויתית בהשתתפות עשרות אלפי אנשים

במסגרת ההכנות לחודש שבט התקיימו הכשרות לאנשי חינוך על הפעילויות של ט"ו בשבט וערכת עצי ארץ ישראל וחולקו מארזים של ערכת עצי ארץ ישראל, שכוללת 20 כרזות של עצים והפעלות בנושא עצים, יער וט"ו בשבט, לקראת העברת הפעילות בבתי הספר.

לכבוד חודש שבט וחגיגות ט"ו בשבט חולקו במרחב מעל 1,000 סלי שתילים לנטיעות בקהילות ובמוסדות החינוך. השנה מזג האוויר אפשר פחות נטיעות בשטח ולכן רוב הנטיעות התקיימו במוסדות החינוך עצמם.

בנוסף, בתי ספר רבים במרחב קיימו סיורים במשתלות קק"ל והשתתפו בפעילות החינוכית "מזרע לשתיל", נהנו מסדרי ט"ו בשבט חגיגיים, הפעלות ירוקות וחיבור לערכי  קק"ל, אהבת הטבע והארץ.

בנימין: חנוכת בית ספר ופתיחת אירועי חודש שבט

אירועי ט"ו בשבט במרחב מרכז נפתחו ב-א' בשבט, 23 בינואר 2023, בטקס נטיעות חגיגי בבית הספר הממלכתי-דתי "שילה בנות", שנכנס השנה למבנה קבע. לכבוד המאורע תרמה קק"ל שתילים רבים וגם פעילות מוזיקלית שהשתלבה היטב ביום המיוחד ובטקס המכובד. בנוסף לנטיעות שולבו באירוע פעילויות כיתתית ממגוון הפעילויות שבערכת ט"ו בשבט שחולקו השנה לאנשי חינוך ולמוסדות חינוך.

הטקס לחנוכת בית הספר שילה בנות

חיבור לערכי נעם

אירוע מרגש ומיוחד נערך ב-24 בינואר 2023 ביישוב קידה שבבנימין, לזכרו של לוחם הימ"מ נעם רז ז"ל, שנרצח בפעילות מבצעית ליד ג'נין, במאי 2022. לאירוע המרגש הגיעו 500 משתתפים מקהילת בנימין ומיישובים אחרים.

קבוצת בני נוער בסיכון שפועלת יחד עם קק"ל במסגרת מחלקת "נוער בסיכוי", בשיתוף עם עמותת "מרחבים", חנכה את פינת ההנצחה שהוקמה לזכר נעם במטע שנטע לפני 19 שנה ביישוב ונהג לטפח בזמנו הפנוי. אפרת רז רעייתו ונציגי קק"ל נטעו יחד עם המשתתפים עצים במטע - ברושים, קטלב, שקדיות ורימונים.

במסגרת שיתוף הפעולה עם מחלקת נוער בסיכוי למדו הנערים על ערכי הנתינה והגבורה של נעם רז, וכאות הוקרה הקדישו למטע אדניות ושולחנות שבנו בעצמם מעץ במסגרת קורס הכשרה שעברו.

בנוסף, הפעילו חברי הקבוצה את מאות המשתתפים בפעילויות שטח וט"ו בשבט שונות – משחקי בריחה, הפעלות מערכת עצי ארץ ישראל, בישולי שדה ועוד.

נוער בסיכוי בפעילות לזכר נעם רז ז"ל בקידה. צילום: גדעון שרון, ארכיון הצילומים של קק"ל

תורת היער וערכי קק"ל לסטודנטים מצטיינים

ב-6 בפברואר 2023, יום ט"ו בשבט עצמו, הגיעו למשרדי קק"ל באשתאול אורחים מיוחדים – סטודנטים מתכנית המצטיינים של המכללה למדינאות בירושלים, הלומדים בקורס מנהיגות והעצמה שקק"ל שותפה בו.

הסטודנטים ערכו סדר ט"ו בשבט, הכירו את סיפור "האורן הבודד" וההצגה המבוססת עליו, שמעו הרצאה על משמעות החג וגם הרצאה על תורת ניהול היער החדשה של קק"ל ועל השינוי בנושא הנטיעות מפי מנהל מחלקת יערנות ופיתוח מקצועי באגף הייעור של קק"ל אביב אייזנבנד. בהמשך היום נחשפו לפעילויות של החטיבה לחינוך ולקהילה והתקיימו דיונים בנושא החייאת ערכי הציונות במוסדות חינוך.

אביב אייזנבד מרצה בפני סטודנטים מצטיינים מהמכללה למדינאות

החיילים צבעו את שוני בירוק

במרכז שדה ויער שוני התארחו ב-13 בפברואר 2023 כ-120 חיילי גולני ומג"ב ו-70 תלמידי פנימייה לנוער בסיכון, שנהנו מיום שמשי ונעים במיוחד בשטח המרכז הירוק והוסיפו חן והמשכיות למקום על ידי נטיעות עצים צעירים. הפעילות לוותה בהפעלה מוזיקלית, והמשתתפים נהנו בנוסף גם מסדר ט"ו בשבט, הפעלות ומשחקי חוץ (ODT) המחברים לשטח, לערכי קק"ל ולאיכות הסביבה.

חיילי גולני בנטיעות במרכז שדה ויער שוני

ירושלים: שילוב קהילות ברוח ט"ו בשבט

בירושלים הושם דגש מיוחד על פעילויות לעולים חדשים ולאנשים עם מוגבלויות.

ב-13 בפברואר 2023 נערך ביער הקהילתי רמות הפנינג לילדים בעלי צרכים מיוחדים (צמי"ד) מבתי הספר היסודיים "שבילים" בגבעת זאב ובית חינוך לעיוורים, בשילוב עם ותיקים מהגיל השלישי מהמתנ"ס של מינהל קהילתי רמות.

המשתתפים נהנו מתחנות מותאמות שונות, ומחגיגה עם מפעיל מוזיקלי שערך סדר ט"ו בשבט בהתאמה לקהל. בנוסף נערכה סדנת יצירה עם נבטוטיות של קק"ל. היה מיוחד ומחמם את הלב לראות את השילוב והחיבור של שני הקהלים.

בגבעת זאב נהנו כ-70 משתתפים בעלי צרכים מיוחדים מהפנינג משפחות ירוק שכלל סדנת יצירה להכנת דמויות מחומרים מהטבע וסדר ט"ו בשבט עם מדריך קק"ל.

ילדי צמי"ד ובני הגיל השלישי בפעילות משותפת. צילום: אלישבע, מינהל קהילתי רמות

פעילות לעולים בגינה הקהילתית

כ-50 עולים חדשים מארצות הברית לקחו חלק בסיור מודרך, סדר ט"ו בשבט ופעילות חג מיוחדת שנערכו בגינה הקהילתית במוזיאון הטבע בירושלים, שהיא הגינה הגדולה והמרשימה מבין כל הגינות הקהילתיות בירושלים.

פעילות לעולים מצרפת ולגיל שלישי התקיימה גם במתנ"ס הר חומה בירושלים.

עולים בהדרכה בגינה הקהילתית במוזיאון הטבע בירושלים

ראש השנה לאילנות בקהילות חרדיות

חודש שבט על שפע ערכיו המחברים לטבע, ליער, למורשת, להכרת הארץ ולאהבתה נחגג גם בקהילות חרדיות במגוון יישובים.

תלמידי בתי ספר, ישיבות וסמינרים ערכו סדרי ט"ו בשבט ולמדו על החג – נערכו חידונים על ערכי הליבה, בהם: מגוון מיני העצים בארצנו, הכרות עם מקומות ואתרים, ראשי תיבות של מוסדות מדינה וארגוני סביבה, הפעלה מוזיקלית והרקדה. כל אלה, לצד אכילת פירות יבשים וטריים ופעילות חווייתית סביב פירות הארץ והרבה מאוד מורל.

התלמידים התחרו בחידונים הקשורים לתוכן ולערכי החג, למדו על ראש השנה לאילנות, נתנו כבוד לפירות הארץ והכירו את פעילות קק"ל. הם דיברו על הצורך להתחבר מהמקום התורני לשמירה על הסביבה למען הדורות הנוכחיים והדורות הבאים.