ט"ו בשבט שמח במרחב צפון

הצגה לעולים, טו בשבט 2023. צילום: באדיבות מרחב צפון של קקל
הצגה לעולים, ט"ו בשבט 2023. צילום: באדיבות מרחב צפון של קק"ל
במרחב צפון חגגו כל האוכלוסיות והמגזרים ומחלקת החינוך עמלה רבות להתאים תוכנית ט"ו בשבטית לכל קבוצה. בין התוכניות היו: הפעלות חווייתיות מכל הפעילויות שיש לקק"ל לחודש שבט בהדרכת מדריכי קק"ל, סדרי ט"ו בשבט חגיגיים, הצגות, חגיגה במשתלה, נטיעות, סיורים וחלוקת סלי שתילים, אז הנה מקבץ של מה שהיה לנו בשטח

חלוקת שתילים

ב-22-26.1.2023 חולקו כ-60,000 שתילים לכל הפונים אלינו בקק"ל המשתייכים למרחב צפון: מוסדות חינוך, בתי ספר, מועדונים, פנימיות, בסיסי צבא ועוד. בסלי השתילים חולקו עצים, שיחים וצמחי תבלין וריח.
 
כל מי שהגיע למשתלה לאסוף סל שתילים שתואם עבורו קיבל גם גלויה עם ברקוד לתכנים החינוכיים של קק"ל לט"ו בשבט וכרזת ט"ו בשבט של השנה.
 
5,000 שתילים נוספים חולקו לבתי הספר שעשו פעילות עם מדריך קק"ל ושתלו את השתיל בכלים ממוחזרים מבקבוקים שהם בעצמם חתכו, צבעו והכינו.
צילום: באדיבות דני פדידה, חלוקת סלי שתילים. 
ארכיון הצילומים של קקל
צילום: באדיבות דני פדידה, חלוקת סלי שתילים. ארכיון הצילומים של קק"ל

סדרי ט"ו בשבט, הצגות והרבה חוויות

סדרי ט"ו בשבט רבים התקיימו במרחב צפון במגוון היישובים והראשויות שבהם פועלת תוכנית מעוף להעצמת הקהילה – מאירועים קטנים בסדר גודל של כיתה ועד סדרי ט"ו בשבט גדולים בהשתתפות כמה מאות משתתפים.
 
נערכו גם סדרים לקהילות של עולים, לקבוצות נוער וקהילות במתנ"סים, קבוצות של אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים ועוד. בחלק מהסדרים שנעשו עם קק"ל חולקו גם צלחות של פירות יבשים.
 
בגני ילדים ובבתי הספר השונים כללה חגיגת ט"ו בשבט גם הופעות שונות והצגה אחת מיוחדת "פינוי בינוי" של תנועת תרבות. ההצגה עוסקת בדילמה שבין פיתוח לשימור – עצים מול בניין. אוסנת שואף, מנהלת בית הספר אמירים בקרית ים, הודתה לקק"ל ושיבחה את ההצגה: "הצגה גאונית. הילדים היו מרותקים סביב הנושא החשוב של שמירת הטבע אל מול פיתוח עירוני".

חגיגה במשתלה

ט"ו בשבט הוא גם חגה של המשתלה שעמלה לאורך כל השנה על הכנת השתילים הכי טובים והכי מתאימים ליערות קק"ל לנטיעה, ולכן קבוצות רבות הגיעו לפעילות "חגיגה במשתלה". בפעילות המורכבת מכמה תחנות מכירים החניכים את תהליך יצירת העצים – בתהלך שנקרא מזרע לשתיל, מבקרים במקרר ההנבטה, בחממות ופוסעים בין עשרות אלפי השתילים הרעננים בני השנה והשנתיים שבהם משתמשים יערני קק"ל לנטיעה ביערות ולחלוקת שתילים למסגרות שונות כפי שקק"ל נוהגת לעשות בט"ו בשבט.
 
בנוסף נהנו המשתתפים מהפעלות של הניידת החינוכית של קק"ל בנושאי יער, קיימות או סביבה, וגם מתחנה עם מפעיל מוסיקלי שהרימה את המורל עוד יותר. ובסיומו של תהליך הם גם הכינו עציץ אישי לקחת הביתה.
רוב המבקרים במשתלה שילבו ביום הזה גם טיול קצר בסביבה – בגליל התחתון, בארבל, בשביל הטרישונים, ביער קשת ובנבי שועייב.
צילום: באדיבות דני פדידיה, מרחב צפון, ארכיון הצילומים של קקל
צילום: באדיבות דני פדידיה, מרחב צפון, ארכיון הצילומים של קק"ל

נטיעות

בגבעת חציר בעמק יזרעאל נטעו כ-250 נוטעים מבוגרים וקהילות עם צרכים מיוחדים. בתחילת השבוע הבא ייטעו כ-800 עד 1,000 איש בעין רועים, על דרך נוף מורדות הרי נפתלי – שם מתבצע חידוש יער לאחר שריפה.