גם בסופה: ט"ו בשבט במרחב דרום

תנועות הנוער ביום היערכות לפעילויות טו בשבט בקרית גת. צילום: באדיבות מועצת תנועות הנוער
תנועות הנוער ביום היערכות לפעילויות ט"ו בשבט בקרית גת. צילום: באדיבות מועצת תנועות הנוער
במרחב דרום של קק"ל שקדו חודשים ארוכים על אירועי ט"ו בשבט שיאפשרו לכולם לחגוג ולהתחבר לחג היער והטבע, ואפילו הגשמים והסופה "ברברה" שהגיעה לבקר בדיוק בחג לא עצרו את החגיגות
מכלול שלם של פעילויות ואירועים תוכנן לחודש שבט, החל מנטיעות בשני יערות מרכזיים – יער חצרים ויער להב, דרך הפעלות של תלמידים וחניכים, הכשרות של מדריכי שנת שירות של תנועות הנוער, ועד סדרי ט"ו בשבט במוסדות חינוך ומועדונים שונים, הכול כדי להפוך את החג הזה לחווייתי, מעשיר ומחובר לערכי טבע וקיימות.

חוגגים ולא מוותרים: ט"ו בשבט בחצרים

ביום ט"ו בשבט עצמו, במזג אוויר סוער שכלל גשם וסופות חול, התקיים אירוע גדול ומרגש שכלל גם נטיעה גדולה. למרות מזג האוויר הסוער הגיעו לשטח 1,200 משתתפים – תלמידים, אורחים מחו"ל – חניכי תנועת בני עקיבא העולמית, חיילים ומבוגרים – לטקס מקסים ושמח מאוד ביער חצרים.

בטקס שולבה פעילות חינוכית עם מדריכי קק"ל, חידות, שירים, ברכות, הדרכה של חוגי הסיירות של קק"ל וגם פעילות מוזיקלית ומופע של חיל המודיעין – היה מקסים ורבים לא רצו ללכת למרות מזג האוויר וסופות החול.

בחול ובסופה: חוגגים ונוטעים. צילום: בוני שיינמן, ארכיון הצילומים של קקל
בחול ובסופה: חוגגים ונוטעים. צילום: בוני שיינמן, ארכיון הצילומים של קק"ל

סדרי ט"ו בשבט מתובלים בפעילויות חגיגיות

בשדרות, קריית מלאכי, אופקים, אשקלון, כפר סילבר, באר טוביה, שדות נגב, באר שבע ועוד יישובים ומועצות במרחב דרום נהנו אלפי תלמידים מסדרי ט"ו בשבט חגיגיים שסיפרו על החג, על פירות ארץ ישראל, והיו מתובלים במוזיקה, חידות, הפעלות ומשחקים. למעלה מ-15 סדרי ט"ו בשבט גדולים שבהם מעל ל-100 משתתפים הופעלו בימים האחרונים במרחב דרום בליווי פעילות מוזיקלית והפעלות חינוכיות של מדריכי קק"ל בכיתות.

בנוסף חולקו למוסדות החינוך ערכות מרהיבות של עצי ארץ ישראל, הכוללות מגוון פעילויות, כרזות לתלייה בכיתות ועוד.

סדר טו בשבט במעגלים. צילום: לינור שאוליאן
סדר ט"ו בשבט במעגלים. צילום: לינור שאוליאן

העצמה נוסח ט"ו בשבט

פעילויות מיוחדות לט"ו בשבט נערכו גם במסגרת שיתוף הפעולה של קק"ל עם כפרי נוער במרחב. עקב מזג האוויר הסוער בחג הועתקו הפעילויות מהשטח למוסדות החינוך עצמם, אולם התוכן בוצע במלואו.

פעילות שכזו התקיימה ביום של סופת חול בכפר הנוער "זוהרים", שליד קריית גת, המיועד לנוער חרדי שנושר ממסגרות החינוך ומקנה להם בית חם ומקום בטוח ונעים. לרגל ט"ו בשבט הביאה קק"ל לכפר פעילות חוץ (ODT) מגבשת לחיזוק ההיכרות זה עם זה, לזיהוי החוזקות האישיות והקבוצתיות ולהעצמה אישית. במסגרת הפעילות היו צריכים החניכים לפתור משימות בדרך קבוצתית.

בסיכום היום הודו בני הנוער וצוות הכפר לקק"ל על יום נפלא של כיף וחיבור.

צילום: באדיבות כנרת ישורון, חינוך מרחב דרום, קקל
צילום: באדיבות כנרת ישורון, חינוך מרחב דרום, קק"ל

צידה לחג: הכשרה למדריכי תנועות הנוער

כשבועיים לפני ט"ו בשבט התקיים בקריית גת יום ההיערכות של מועצת תנועות הנוער לאירועי החג. מאות מדריכים ושינשינים הגיעו לעיר הדרומית ליום שיא בנושא המאבק המשותף במשבר האקלים, שבו למדו על התכניות החינוכיות הייחודיות שפותחו בשיתוף עם מועצת תנועות הנוער, הכירו את ערכות הפעילות לט"ו בשבט וקיימו את מצוות הנטיעות – הראשונה במצוות עם ישראל כשנכנס לארץ, כפי שהזכיר במהלך היום מנהל החטיבה לחינוך וקהילה שר-שלום ג'רבי.

נוטעים! באדיבות מועצת תנועות הנוער
נוטעים! באדיבות מועצת תנועות הנוער