גינה לי מצייצת: ציפורים בגינה הביתית

שלדג לבן חזה וערצב. צילום: אורן מאמן. ארכיון הצילומים של קקל
שלדג לבן חזה וערצב. צילום: אורן מאמן. ארכיון הצילומים של קק"ל
רוצים להתעורר כל בוקר לצלילו הפסטורלי והערב של ציוץ הציפורים ועל הדרך גם לתרום לסביבה? תעשו שיהיה להן שווה להגיע אליכם ונעים להישאר. איך? ככה
 
מאת: מערכת חלון ירוק. ייעוץ מקצועי: ירון צ'רקה, צפר ראשי, קק"ל
הכול עניין של גיאוגרפיה. מדינת ישראל נמצאת במרכז של שלוש יבשות: אירופה, אפריקה ואסיה ולכן היא ממוקמת על ציר מרכזי של נדידת ציפורים, ושלל ציפורים מבקרות בה ושוהות בה. עונת החורף המתקרבת נחשבת לתקופה אהובה במיוחד על חובבי הציפורים. פרוש מצוי ואדום חזה מגיעים לכאן בחורף ומצטרפים למינים היציבים ששוהים פה. כולם ביחד נהנים מארוחת מלכים שהחורף הישראלי מציע להם, הכוללת פירות, זרעים, חרקים ופרוקי רגליים.

בואן של המצייצות הוא גם זמן מצוין למשוך אותן לגינה הפרטית שלכם – ציפורים בחצר ישדרגו אותה באופן טבעי, ואתם תחושו שממש יצאתם לטבע. מעבר לכך הציפורים מסייעות בהדברה טבעית לגינה בפני גורמים מזיקים כגון תולעים, חיפושיות, עכבישים וחרקים, שהם בעצם פריטים שונים בתפריט שלהן.

איך תמשכו ציפורים אל הגינה שלכם?

 1. צמחייה דלילה וצמחייה סבוכה: ציפורים זקוקות להרכב מקומי של צמחים שונים ברמות צפיפות שונות – צמחייה סבוכה שתעניק להן ביטחון בזמן המנוחה ואזור בעל צמחייה דלילה שיאפשר שטח חשוף באזור האכילה והשתייה כדי להגן עליהן מפני טורפים. תנאים אלה יגרמו להן להישאר זמן רב יותר באזור.
 2. מים: ציפורים אוהבות ללגום מים ממקווי מים רדודים. אפשר לפזר אדניות שטוחות בגינה או להניח מזרקה קטנה. ואם תרצו תוכלו, ממש במו ידיכם, להכין עבורן מתקן לשתיית מים מבקבוק פלסטיק ממוחזר ולצפות בהן שותות ממנו.
 3. מזון: קיימות כמה שיטות לייצור מתקני האכלה לציפורים באופן עצמאי ובאמצעות חומרים ממוחזרים, קבלו:

  בקבוק פלסטיק משומש המכיל מי סוכר: המיסו סוכר במים, ביחס של 1 ק"ג סוכר לכל ליטר מים, ומלאו את הבקבוק. סגרו את הפקק ונקבו חור זעיר שדרכו המים יוכלו לטפטף באיטיות בזמן שהבקבוק תלוי בזווית הפוכה.

  מכל האכלה DIY: הכינו בעצמכם מכל האכלה ממוחזר, שבו תניחו זרעים או גרעינים – השתמשו בקרטון חלב או בקבוק ריק או בכל קופסה ריקה אחרת שנראית לכם מתאימה לצורך זה. חתכו פתח לרוחב, הניחו בו את המזון ומקמו באזור נגיש ובטוח.

  בוטנים, ציפוריי, בוטנים: דרך נוספת לצ'פר את הציפורים ולמשוך אותן לגינה שלכם היא להכין שרשרת שעשויה מבוטנים בקליפתם – החטיף האהוב עליהן. שימו לב שהבוטנים אינם קלויים...

  מגש על עץ: תלו מגש יציב על עץ, הניחו עליו לחם, פירות דוגמת תפוח, אפרסק, ענבים, צימוקים, תפוזים, בוטנים ועוד, והן כבר יבואו.

  לארוחת צהריים – פשטידת אצטרובלים: הכינו תערובת של חמאת בוטנים או בוטנים גרוסים/גרעיני חמניות מקולפים/שומשום או תערובת של קמח מלא או קמח תירס מעורב בשמן קנולה או סויה. הכניסו את העיסה שהכנתם בין קשקשי האצטרובל ועליו, וגלגלו אותו על הזרעים כדי שיידבקו אליו היטב. תלו את האצטרובל על ענף של עץ באמצעות חוט עמיד, כגון חוט ברזל, כדי לשמור על יציבותו, והכריזו על פתיחת הארוחה...
 4. תיבות קינון: כדי למשוך ציפורים, כגון הירגזי, לבוא ולקנן בגינתכם תוכלו לרכוש או לבנות תיבות מיוחדות לקינון. כך תבטיחו את הדור הבא של הציפורים וגם תזכו לצפות בתהליך המרתק הזה.
תיבת קינון של ירגזי. צילום: קק"ל
תיבת קינון של ירגזי. להבטיח את הדור הבא. צילום: קק"ל
ילדים בחוג צפרות של קק"ל מכינים ארוחה לציפורים. צילום: יאיר פישמן, קק"ל
ילדים בחוג צפרות של קק"ל מכינים ארוחה לציפורים. צילום: יאיר פישמן, קק"ל

עוד על ציפורים


אוהבים ציפורים ורוצים לעזור לספור אותן? דווחו לנו במאגר המידע הלאומי לציפורי ישראל.

צפו:
 

יש לכם עוד טיפים? מצוין, שלחו אלינו ואנו נדאג לפרסם, למייל: greenwin@kkl.org.il