ארזתם לבד? העיקר שהאריזה אקולוגית

ארזתם לבד? העיקר שהאריזה אקולוגית

בכמה משאבי טבע השתמשתם היום? אם אתם כמו כולם, אז השתמשתם בלא מעט. אז מה עושים? מצמצמים. קבלו טיפים לחזרה ירוקה ללימודים
מתברר שכולנו צורכים משאבי טבע רבים במהלך היום, למשל: חשמל (מחשב, אור), דלק (נסיעה באוטובוס או ברכב הפרטי), מים, מזון, דפים, בדים ועוד. ויש אפילו דרך למדוד את הצריכה הזו, והיא מכונה טביעת הרגל האקולוגית. זוהי למעשה הדרך שבה מודדים את השטח שנדרש כדי לקיים את חייו של כל אדם. ובמדינות מערביות מדובר בהרבה, מאוד.

ואיך זה קשור אליכם, תשאלו. לא מעט. אמנם אתם רק ילדים, ומבזבזים פחות מהמבוגרים, אבל יש כמה דברים קטנים שאתם כבר יכולים לעשות, כאלה שיעזרו לצמצם את הצריכה המיותרת. למשל, איך אתם אורזים את ארוחת העשר שלכם?

ארוחת העשר צריכה להיות ארוזה היטב, וכך גם ארוחת הצהריים, לאלה מבינכם שצריכים לקחת לבית הספר גם כזאת. חשוב שתהיה ארוזה כך שלא תלכלך את התיק, שלא תפיץ ריחות, שיהיה קל לשלוף אותה מהתיק, ואם האריזה יכולה להיות גם ייחודית ומשמחת, מה טוב.

טיפים לאריזה ידידותית לסביבה

אז הנה כמה טיפים לאריזות ידידותיות לסביבה ולסנדוויץ':
 
 1. קופסת פלסטיק לשימוש רב פעמי. מחזירים כל יום הביתה, שוטפים (אמא...) ומשתמשים שוב למחרת.
 2. הכנת קופסת אוכל רב פעמית – קופסה ממכל פלסטיק שהופכת לאריזה לאוכל או לחטיפים.
 3. תיק אוכל – אפשר לקנות תיק רב פעמי, יש הרבה נחמדים ואפילו קוליים... ואפשר גם להכין תיק יפה וייחודי מבד.
 4. אריזות מיוחדות שעשויות מבד שבחלק הפנימי שלו פלסטיק השומר על המזון ועל האריזה, דוגמת זו.
 5. ואיך אתם נושאים את המים שלכם? ישנם בקבוקי שתייה איכותיים ואקולוגיים, רובם גם בצבעים שונים ועם ציורים חביבים, שיכולים לשרת אתכם בכל השנה, וגם בזו שאחריה... ואם בכל זאת אתם מתעקשים על בקבוק פלסטיק, אין צורך לקנות כל יום חדש. מלאו את הבקבוק שלכם בכל בוקר ועשו בו שימוש חוזר. ואם הוא כבר ממש לא טוב ולא שמיש, השליכו אותו לפח המחזור, כמובן.
סנדוויצ'ון: אריזה רב פעמית ומאוד אקולוגית לכריך ובכלל
סנדוויצ'ון: אריזה רב פעמית ומאוד אקולוגית לכריך ובכלל

צמצום טביעת הרגל האקולוגית

איך עוד תוכלו לצמצם את טביעת הרגל האקולוגית שלכם כתלמידים?
 
 1. לא רק אריזות אוכל – גם קלמרים, עטיפות למחברות ואריזות מתנה אפשר להכין לבד ולמחזר. ותיקים אפשר לשדרג במקום לקנות חדשים. למדו איך לעשות את זה.
 2. לכו ברגל – זה גם בריא וגם סביבתי, וגם ישחרר אתכם מהתלות בהורים או באוטובוסים. ואם אתם גרים ממש רחוק מבית הספר – אפשר להתארגן ולנסוע כמה חברים ביחד, בכל יום עם הורה אחר.
 3. הדפסות – לא כל דבר צריך להדפיס, חישבו פעמיים לפני שאתם שולחים להדפסה. אם אתם חייבים להדפיס, השתדלו להדפיס על שני צדי הדף או על דף שכבר השתמשתם בצד אחד שלו.
 4. שוק קח-תן יש לכם בבית הספר? זה רעיון מצוין לתת את מה שאתם כבר לא צריכים ולקבל דברים אחרים טובים ולא פעם כמעט חדשים. ואם אין לכם כזה, אתם מוזמנים להציע את הרעיון בבית הספר. זה טוב לצריכה וטוב לקירוב לבבות.
 5. מיחזור - סיימתם להשתמש בנייר או בבקבוק המים ואריזת הפלסטיק כבר לא נסגרת ואין בה כל שימוש אחר? השליכו הכול לפחי המחזור – נייר, פלסטיק וזכוכית.
  •  
   אז תחשבו ירוק גם בחזרה לבית הספר, שבו קצת, תשקיעו, תיהנו מדברים ייחודיים ובדרך תפרגנו לסביבה שלכם.
    
   שנה טובה וידידותית לסביבה!
    
   הכול כבר מוכן לשנה הבאה? אז היכנסו לשחק במשחק מירוץ המיחזור
    

   יש לכם טיפים מומלצים נוספים למחזור לקראת שנת הלימודים הבאה עלינו לטובה?  כתבו לנו ואנו נדאג לפרסם: greenwin@kkl.org.il