צמחים זה טוב? מאוד

צמחים זה טוב? מאוד

העצים והצמחים טובים לנו. מאוד. מדוע? כיוון שיש להם תפקיד חשוב מאוד במלחמה בהתחממות העולמית, וככל שיש יותר מהם, כך המאבק הזה יעיל יותר. לכן חשוב כל כך לשמור על היערות ועל העצים, ואפשר לטעת ולגדל צמחים גם בבית ובגינה
גידול צמחים בגינה, או בעציצים בתוך הבית, נותן לבית ולחצר מראה ירוק, טבעי ויפה יותר. הוא מכניס את הטבע בין קירות ומבנים מבטון ומזכיר לכולנו שיש גם יצורים חיים בתוכם.
 
למה כדאי לגדל צמחים בבית? קבלו המלצות:
  1. צמחים בבית ובגינה תורמים לסביבה דרך תהליך הפוטוסינתזה – תהליך שבו הם סופגים מהאוויר את הפחמן הדו חמצני ופולטים חמצן, ובכך מוסיפים חמצן ומנקים את האוויר שכולנו נושמים. אין חיים ללא החמצן שהצמחים מספקים לנו.
  2. בססו את הגינה על צמחי החורש הארץ ישראלי, אלון (מינים שונים), קטלב מצוי, עוזרר קוצני/אדום, רותם המדבר העומד לפרוח בצבע לבן מרהיב בימים אלה, ושאותו מוכרים בימינו כמילוי לזרי פרחים. גינה כזו אינה מפונקת ולכן חסכנית במים.
  3. מומלץ גם לכסות את הקרקע ברסק עץ (שאפשר במקרים רבים לקבל מקק"ל). חיפוי הקרקע על ידו מסייע בהפחתת אידוי המים ותורם להורדת הטמפרטורה שלה.
  4. כדאי לשתול ולגדל צמחים מושכי פרפרים כמו אחירותם החורש, הזעתר (אזובית מצויה), דורנטה והפיגם המצוי, וצמחים מושכי דבורים כמו בזיליקום, קליאנדרה קליפורנית ורוזמרין מזנים שונים – אלה יהפכו את הגינה שלכם לכזאת שאפשר לצאת אליה ולקטוף בה תבלינים לבישול ולהכנת תה אורגני לגמרי!
  5. עצה טובה נוספת לאלו שמגדלים שיחי תבלין – אפשר להרבות אותם, ולהעניק לקרובים עציצים קטנים מתוצרת עצמית במתנה. אפשר להשתמש בקופסאות פלסטיק שכבר לא משתמשים בהן ככלי לשתילה ובכך לתרום גם למיחזור.
  6. לסיום: שתילת צמחים בבית ובגינה תורמת המון לסביבה – אבל גם אותה חשוב לבצע "בדרך סביבתית". אם אתם שותלים בגינה, התייעצו קודם עם המשתלה שממנה אתם רוכשים את הצמחים או הזרעים, לגבי מהם הצמחים שמומלצים לאזור המגורים שלכם: אילו צמחים מתאימים לסוג האדמה, ואילו צמחים מומלץ לשתול בהתאם לכמות הגשמים, כדי לחסוך במים והשקיה – המים הם משאב יקר.
תודה רבה לאביב אייזנבנד, מנהל מחלקת יערנות ופיתוח מקצועי בקק"ל, לסוהיל זיידן מנהל מדור מטעים חורש טבעי ומרעה, ולניר מדין מנהל משתלת אשתאול על העצות בטיפ זה!
 

יש לכם עוד רעיונות לשמירה על הסביבה? מצוין, שלחו אלינו ואנו נדאג לפרסם: greenwin@kkl.org.il

לשתול צמחים - לתרום לסביבה. צילום: אייל ברטוב, ארכיון הצילומים של קק"ל