עושים ציונות ביחד: כנס המכינות השנתי

הגיעו מכל רחבי הארץ: חניכי המכינות. צילום: חיים טויטו, ארכיון הצילומים של קקל
הגיעו מכל רחבי הארץ: חניכי המכינות. צילום: חיים טויטו, ארכיון הצילומים של קק"ל
חניכי המכינות הקדם צבאיות מכל הארץ הגיעו לחגוג שמונה שנים של שיתוף פעולה בין קק"ל ומועצת המכינות הקדם צבאיות. נציגת קק"ל: "יש תחושה של שליחות בחיזוק הנוער שמחפש להיות משמעותי ושותף בבניית הארץ". הנשיא הרצוג: "אין על מכינות קדם צבאיות, הן פניה היפות של החברה הישראלית"
הנה משהו טוב לקרוא עליו – ביום חמישי 15.12.22 התכנסו כ-2,500 חניכי המכינות הקדם צבאיות באירוע ששמו "עושים ציונות ביחד", שהתקיים בפארק העסקים שבקריית שדה התעופה. מטרת האירוע הייתה לציין את שיתוף הפעולה בין מועצת המכינות הקדם צבאיות וקק"ל, שיתוף פעולה שמאפשר ליזום מטרות ויעדים משותפים ולקדם אותם, להגדיל את מספר החניכים במכינות, ולהגדיל את מעורבותם של החניכים בקהילה ובסביבה.

 "בשטח יש תחושה של עשייה והנאה מהעבודה עם חניכי המכינות", אומרת חגית אוחנה, האחראית על השת"פ מטעם חטיבת החינוך של קק"ל. "יש תחושה של שליחות בחיזוק הנוער שמחפש להיות משמעותי ושותף בבניית הארץ ובהשפעה על מראה הארץ ועל עתידה".

 כיבדו את האירוע בנוכחותם הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, מנכ"ל משרד ההתיישבות מרדכי כהנא, מנהל החטיבה לחינוך ולקהילה בקק"ל, שר-שלום ג'רבי ומנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות, אבישי ברמן.
עושים ציונות ומקדמים יעדים משותפים. צילום: חיים טויטו, ארכיון הצילומים של קקל
עושים ציונות ומקדמים יעדים משותפים. צילום: חיים טויטו, ארכיון הצילומים של קק"ל

"דוגמה למעורבות חברתית וקהילתית"

האירוע התחיל במושב מקדים שעסק בקיימות, ובהמשך עלו חניכי המכינות והעבירו הרצאות קצרות בסגנון "טד" שעסקו בסיפורי יוזמות בתחום הקיימות. בנוסף נהנו כולם מהופעה של הזמר בניה ברבי.

נשיא המדינה, יצחק הרצוג, שלח ברכה מוקלטת שבה הביע את הערכתו לעבודת המכינות: "כל מי שחווה אי פעם מכינה קדם צבאית יודע – אין על מכינות קדם צבאיות. המכינות הן לא רק העתיד שלנו, הן גם ההווה שלנו. הן פניה היפות של החברה הישראלית, זהו מיזם שיש לו תרומה קריטית לבניית מנהיגות העתיד שלנו, בכל מגזר, בכל החברה הישראלית, כמובן בצה"ל וגם בשירות האזרחי.

"המכינות הקדם צבאיות הן סמל לאהבת הארץ, לאהבת העם והמדינה", אמר הנשיא, "המכינות הן דוגמה למעורבות חברתית וקהילתית, הן קבוצת האיכות של החברה הישראלית, חממה של מנהיגות אחראית ומשפיעה, וזו חוויה נפלאה שזכיתם בה".

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי אמר כי "זו זכות גדולה מאוד לפקד על הצבא המיוחד והמופלא הזה והמכינות הקדם צבאיות הן כוח משמעותי ביותר לצה"ל ולמדינת ישראל", והוסיף בנימה אישית לחניכים: "איכות השירות והצלחתכם תלויה במידה רבה בכם. אתם הולכים לתקופה יפה, שגם בונה ומעצבת אתכם, ולתקופה שבה תרגישו שאתם חלק מדבר גדול. רוצים עצה חברית איך לעבור את השירות הכי טוב? תצטיינו!"
בניה ברבי גם היה שם. צילום: חיים טויטו, ארכיון הצילומים של קקל
בניה ברבי גם היה שם. צילום: חיים טויטו, ארכיון הצילומים של קק"ל
מנהל החטיבה לחינוך ולקהילה בקק"ל שר-שלום ג׳רבי אמר: "הבסיס הרעיוני לפעילות המשותפת של קק"ל והמכינות הוא המחויבות לערכי הציונות, אהבת הארץ והעם מתוך חזון אחד של אורח חיים המקדם מעורבות חברתית ואזרחות פעילה בחברה הישראלית, במטרה לחזק את החוסן החברתי, הלאומי והקהילתי בישראל ובתפוצות. זהו שיתוף פעולה חשוב שכן המכינות מעמיקות את הזהות הציונית ומכשירות את בני הנוער לקבלת אחריות ולתפקידי מנהיגות בחברה בכלל ובצבא בפרט".

אבישי ברמן, מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות, הודה לקק"ל על השותפות וקרא לגופי המדינה להגדיל את מספר החניכים בשנים הבאות. "תנו הזדמנות לצעירים רבים נוספים לעשות שנת מכינה, לעשות שנה ב' ולעשות שנה ב' מלאה. אני מודה לקק"ל על היותה שותף אסטרטגי לקיומו ופיתוחו של מפעל המכינות ומאחל לנו עוד עשייה משותפת רבה במעלה הדרך".

צפו: קק"ל והמכינות הקדם צבאיות – שותפות ארוכת שנים