יוסי יפה 2017: תורמים ומתחברים

יום שהתחיל בצמחייה צפופה והסתיים בשביל פתוח. צילום: מיקי, קק"ל
מאת: רומי קופר ואדיר צוקרון ומערכת חלון ירוק
15.10.2017

חניכי תנועת בני המושבים, מפעל יוסי יפה, יצאו למחנה סוכות בסימן עבודה תורמת, בשיתוף עם קק"ל. הם עקרו שיחי מלוח, פתחו שביל וניקו, וסיימו בתחושת סיפוק על התרומה שלהם לארץ, וגם לעצמם...
הם עזבו את המסכים, הטאבלטים ואת הבית הנוח, ויצאו להתחבר לטבע, לסביבה ולארץ. חניכי תנועת בני המושבים, "מפעל יוסי יפה",  מכיתות ט'-י"א, מהמועצה האזורית מטה יהודה יצאו בחול המועד סוכות, בין התאריכים 8-11.10.2017 למחנה סוכות, והמסקנה שלהם? "אסור לשכוח שבתוך העולם הטכנולוגי שבו אנו חיים יש עדיין טבע ומטיילים, וכולנו צריכים לשמור על הטבע הזה וללמוד ליהנות ממנו".

כ-2,000 החניכים והמדריכים מתנועת בני המושבים שהגיעו למחנה התמקמו בפארק גולדה של קק"ל בירוחם, ומשם יצאו מדי יום לפעילות תורמת ביערות ובפארקים של קק"ל בתחומי המועצה האזורית רמת נגב. הם עסקו בהוצאת שיחי המלוח באגם ירוחם, הרמת נוף בכביש אורים-צאלים, טיפוח חורשות באזור ניצנה ועוד. מדריכי קק"ל ליוו את תהליך ההכנה של מדריכי תנועת בני המושבים לפני המחנה וסייעו להם במהלכו. ערב מסכם, שכלל ברכות ומופע סיום נערך ב-10.10.2017
ביחד הכול אפשרי. החניכים בפארק גולדה. צילום: שני אליאב

תורמים לסביבה ולנפש

היום במחנה התחיל מוקדם בבוקר. החניכים התעוררו ועלו על האוטובוסים שהביאו אותם למקום. אחרי ארוחת הבוקר שינסו מותניים ובעזרת מגוון כלי עבודה יצאו לעבוד.

"כשהגענו למקום היינו המומים מכמות השיחים ומהבלגן שהיה כאן", מספרים החניכים, אך מהר מאוד הם התגברו על הבלגן הזה והפכו את המקום לידידותי ונוח למטיילים, ותוך כדי, הם אף "זכו להתחבר לערכים של אהבת הארץ, ציונות ועבודה", וחשו שהם "לא רק תורמים לסביבה, אלא גם תורמים לנפש שלנו, וזה מאוד מספק ויילך איתנו לכל החיים".

נטלי, מדריכת טיולים חינוכיים בקק"ל, מוסיפה: "יצאתי מהמחנה בתחושה שהיו כאן הרבה ילדים מלאי מוטיבציה, והם העלו את האנרגיה ואת תחושת היחד. עכשיו, אחרי שניקינו את הפארק ופתחנו שבילים, יש לאנשים יותר מקום לבילוי, וזה מרגש – גם לסביבה וגם לאדם".
הרבה מוטיביציה ותחושת יחד. צילום: מיקי, קק"ל

חניכים מספרים

"היה יום מדהים ומיוחד", אומרת רומי, "יום שאקח ממנו דברים לחיים – הן התרומה לארץ והן העובדה שעכשיו אני יודעת להשתמש בכלי עבודה שונים".

אדיר מכיתה ט' מספר: "נהניתי מהעבודה עצמה ומהתחושה שאני תורם לארץ ונותן מעצמי. אשמח לצאת לטיולים נוספים מהסוג הזה".

נעמה, חניכה מכיתה י', משתפת: "ההשתתפות במחנה גרמה לי לתחושה של סיפוק עצמי והנאה מהטבע. למדתי עוד על הטבע, על חשיבות הארץ וגם איך להשתמש בכלי עבודה שונים".

מפעל יוסי יפה

המפעל לזכרו של יוסי יפה ז"ל מתקיים זה 40 שנים בחול המועד סוכות. בפברואר 1977 כשהיה בן 42 נהרג יוסי כשרכבו עלה על מוקש. יוסי ז"ל היה מג"ד צנחנים במילואים ויו"ר ועדת הנוער ואהב מאוד את הארץ ונופיה. הוא תמיד האמין שהנוער הוא העתיד ושיש לחנכו וללמדו את אהבת ארצנו.

המפעל המיוחד ויוצא הדופן הזה נוצר בדמותו של יוסי על ידי חבריו בוועדת הנוער, ומיום הקמתו הוא צומח ומתעצם.