"מגשימים עכשיו": קק"ל והש"שינים מתכוננים לט"ו בשבט

רון בלב ועט ביד. ששינים ביום העשרה של קקל ומועצת ארגוני הילדים והנוער. צילום: פיקסל צילום ומגנטים
רון בלב ועט ביד. ש"שינים ביום העשרה של קק"ל ומועצת ארגוני הילדים והנוער. צילום: פיקסל צילום ומגנטים

מאות מדריכי ארגוני הנוער פתחו את חגיגות ט"ו בשבט בהיכרות עם ההפעלות המגוונות של קק"ל לחודש שבט ועריכת סדר חברתי גדול – אירוע שנתי מיוחד המשותף לקק"ל וארגוני הילדים והנוער, שכבר הפך למסורת. אז מהו סודם של האשחר הארץ ישראלי והתמר המצוי, איזה פרי קיבל ברכה מיוחדת משלו ומה זה בכלל משחק שניצל בורשט?

הגשם החורפי ששטף את זיכרון יעקב ביום ראשון, 15.1.2023, לא מנע ממאות ש"שינים להגיע ליום של העשרה ולמידה במסגרת השותפות "מגשימים עכשיו" של קק"ל וארגוני הילדים והנוער. הש"שינים, שהגיעו מכל רחבי הארץ לבית התותחן בזיכרון יעקב, באו במטרה ליהנות מיום פעילות עם קק"ל, שבמהלכו הכשירו אותם מדריכי קק"ל ועובדי החטיבה לחינוך ולקהילה, ביחד עם צוות מרכז שדה ויער שוני, העובדים ובנות השירות הלאומי במקום, להעביר את ההפעלות המגוונות שפיתחה קק"ל במיוחד לט"ו בשבט. כשיגיע חודש שבט, יעבירו הש"שינים את הפעילויות לילדים ולבני הנוער, חניכיהם בארגונים השונים, וגם ישתתפו בנטיעות של קק"ל ברחבי הארץ.
ששינים ביום ההעשרה לקראת טו בשבט. צילום: פיקסל צילום ומגנטים
ש"שינים ביום ההעשרה לקראת ט"ו בשבט. צילום: פיקסל צילום ומגנטים

משימות ירוקות והופעת ראפ

הש"שינים קיבלו הדרכה והסבר על ערכות הפעילות החגיגיות שסיפקה קק"ל לסניפי הארגונים השונים. הם התנסו במשחק שניצל בורשט – שאינו למאכל, אלא כולל חידונים ומשחקים להפעלת קבוצות חניכים; השתתפו במשימות ירוקות הקשורות לט"ו בשבט ועצים; שיחקו במשחק "זה הסוד שלי", שבו המשתתף שעל מצחו תלוי שלט עם שם העץ צריך לגלות את שם העץ בעזרת רמזים; ערכו סדר ט"ו בשבט חברתי וחגיגי – סדר במעגל; שמעו הרצאה של עמיעד לפידות על אורח חיים בר-קיימה והתמודדות עם משבר הפסולת; ונהנו מהופעה של הראפר טדי נגוסה.

משחק שניצל בורשט עם ערכת עצי ארץ ישראל של קקל. צילום: פיקסל צילום ומגנטים
משחק שניצל בורשט עם ערכת עצי ארץ ישראל של קק"ל. צילום: פיקסל צילום ומגנטים

לנטוע מסוגלות

שר-שלום ג'רבי, מנהל חטיבת חינוך וקהילה בקק"ל, אמר כי "כבר למעלה מ-120 שנה קק"ל מובילה משימות לאומיות בתחום הכשרת הקרקע, מפעל הייעור ופיתוח הארץ ובתחום החינוך הציוני והסביבתי והכשרת הלבבות למנהיגות ואחריות, לאהבת הארץ, העם ומורשת ישראל בארץ ובתפוצות. בשיתוף פעולה עם ארגוני הנוער, חניכי שנת השירות, תנועות הנוער והמכינות הקדם צבאיות, אנו מצליחים להגיע לעשרות אלפי ילדים ובני נוער ברחבי הארץ ובפרט בפריפריה, עם פעילות חינוכית ערכית ברמה הגבוהה ביותר".

שלומי קסטרו, מנכ"ל מועצת ארגוני הילדים והנוער, סיפר: "אלפי המדריכים של ארגוני הנוער נוטעים מסוגלות בקרב ילדים ובני נוער במהלך השנה כולה. כמו לטעת עץ, כך הוא החינוך, עליך לעבד את האדמה, לשתול זרעים, להיות סובלני ולהמשיך להשקיע וללוות את התהליך. האהבה שמעניקים מתנדבי שנת השירות לחניכיהם בארגוני הנוער, מבטיחה לנו עתיד טוב יותר. אנחנו גאים על השותפות עם קק"ל, בזכותה הקמנו עשרות קבוצות פעילות בפריפריה, ובטוחים שביחד עם יו"ר קק"ל, יפעת עובדיה-לוסקי, נרחיב אותה עוד יותר בשנה הזו".

סדר טו בשבט. צילום: פיקסל צילום ומגנטים
סדר ט"ו בשבט. צילום: פיקסל צילום ומגנטים