צבע ירוק: מסכמים את יום הניקיון 2014

תלמידים חרוצים מנקים את אשקלון. צילום: אדי ישראל
תלמידים חרוצים מנקים את אשקלון. צילום: אדי ישראל
רבע מיליון מתנדבים ועשרות אלפי תלמידים מ-220 רשויות מקומיות עשו זאת בגדול ויצאו לנקות את המקום הכי חשוב בעולם – כדור הארץ. סקרנים לדעת איך זה קרה בפועל? בואו לקרוא על מה שעשו המנקים הצעירים בשטח, ולצפות בגלריית תמונות נקייה במיוחד

מתנדבים, מנקים ושומרים על הסביבה

כמדי שנה, גם השנה יצאו ביום הניקיון הבינלאומי מיליוני מתנדבים מרחבי העולם (מכ-120 מדינות) עם כפפות ושקיות אשפה לנקות את הסביבה. וגם השנה הובילה קק"ל ברחבי הארץ, בפעם ה-14 ברציפות, את אירועי יום הניקיון, שצוין ב-29 בספטמבר 2014.
 
220 רשויות מוניציפליות השתתפו במבצע רחב היקף בכל רחבי הארץ, ביערות, בפארקים ובשטחים הפתוחים. כרבע מיליון מתנדבים מכל שכבות האוכלוסייה השתתפו ביום חשוב זה: תלמידי בתי ספר, חיילים, סטודנטים, חניכי תנועות נוער ותושבים מכל המגזרים.
 
לקראת יום הניקיון ערך מכון גיאוקרטוגרפיה סקר שהראה כי 97% מהציבור אומרים כי חשוב להם לשמור על ניקיון היערות והפארקים, 87% מתוכם אוספים את האשפה בסיום הפיקניק. אז בחג סוכות הקרוב אל תשכחו לקחת איתכם את האשפה בסיום הפיקניק. כך נשמור על היער נקי לכל הבאים אחרינו, מטיילים ונופשים, וכמובן נגן על בעלי החיים שהיער עבורם הוא בית.

יום הניקיון הבינלאומי 2014 – צבע ירוק באשקלון

מרחב דרום: הטקס המרכזי באשקלון

עשרות בתי ספר ואלפי תלמידים במרחב דרום יצאו לנקות את סביבתם הקרובה ביישובים, בטיילות, בפארקים ובגינות. הם הצטרפו ליתר המנקים ברחבי הארץ והפגינו אהבה ואחריות לטבע ולסביבה.
 
לפעילות מעניינת במיוחד זכו תלמידי בית הספר ניצני הנגב במועצה האזורית בני שמעון, שיצאו לנקות במתחם אנדרטת חטיבת יפתח בצומת בית קמה. המנקים הצעירים פעלו במסגרת משולבת של טיפוח אנדרטאות ונהנו גם מהפעלות חינוכיות ומהיכרות עם האתר. בסיום היום, לאחר שכל הזבל נערם על המשאית, המשיכו איתה לאתר ההטמנה בדודאים ושם ביקרו באתרי הפרדת הפסולת, ובכך למעשה סגרו את המעגל, מהאתר ועד הפירוק.
 
בכל יישובי המועצה האזורית שדות נגב עסקו בתי הספר השייכים לתכנית מעוף בניקיון הסביבה ובהפעלות חינוכיות, וביישובים מעגלים וקיבוץ סעד התקיימו גם טקסים מקומיים לציון יום הניקיון הבינלאומי. בתי הספר במועצה האזורית חוף אשקלון אספו אשפה וניקו שטחים נרחבים ביישוב כולו וגם באתר המיוחד שבו עם סיום הפעילות נערך הטקסט המרכזי של קק"ל.
מנקים באשקלון. צילום: אדי ישראל
מנקים באשקלון. צילום: אדי ישראל
חגית אוחנה, מאגף חינוך קק"ל בדרום, סיפרה: "בחירתו של מיקום הטקס המרכזי באשקלון היה מוצלח במיוחד. המקום הסמוך לבתי הספר היה מלוכלך ולקראת האירוע נוקה וסימן את המעבר לסביבה יפה ונקייה. התלמידים בבתי הספר הם שותפים מצוינים לכל הפעילויות שקק"ל עורכת, וגם הפעם הם דאגו לניקיון מופתי ושמירה על הסביבה. תודה וישר כוח!"
 
בטקס המרכזי, שהתקיים במעמד השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, מנכ"ל קק"ל, מאיר שפיגלר, יו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס, ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, ונציג השגרירות האוסטרלית, בן רי, שיבח פרץ את פועלה של קק"ל בתחום ההגנה על הסביבה: "כולנו כאן בחסות קרן קימת לישראל, שמובילה את המפעל העצום הזה של יום הניקיון. אתם הילדים השגרירים האמיתיים של ההגנה על הסביבה, והשנה נחולל יחד מהפכה באיכות הסביבה, עם המעבר משקיות ניילון מזהמות לסלים רב פעמיים. כשר הביטחון הגנתי על השטחים הבנויים עם קידום כיפת ברזל, כשר להגנת הסביבה תפקידי להגן על השטחים הפתוחים ולשמור על ניקיונם". השר איחל לכלל תושבי הדרום ולתלמידים שבמקום צבע אדום יראו רק צבע ירוק ונקי.
 
יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר, הסביר מדוע חשוב לקק"ל להיות חלק מהארגון העולמי: "סביבה לא נקייה איננה מכה של כוח עליון, ואנו בקרן קימת לישראל משקיעים מאמצים כדי לתקן את המצב. זו הסיבה שהצטרפנו לארגון הבינלאומי 'מנקים את העולם' (Clean up the World), שנוסד לפני 22 שנה באוסטרליה וסחף אחריו את העולם כולו. ואתם, מתנדבים יקרים, עכשיו חלק ממשפחה גדולה של 40 מיליון בני אדם ב-120 מדינות ברחבי העולם, אתם הכוח שיכול לשנות".

מרחב צפון: הגשם ניקה את האבק

גם בצפון הארץ יצאו אלפי תלמידים לנקות את הסביבה הקרובה והשטחים הפתוחים. הם נהנו מהפעלות חינכיות שקק"ל ערכה להם וכמובן הפליאו למלא שקיות באשפה מכל סוג.
 
תושבי רמת הגולן התגייסו לנקות את החלק הצפוני של המדינה. כבר בשעות הבוקר יצאו ילדי גני החובה בקצרין לנקות את סביבת גן מיקולוב ושבילים בתוכו, שם גם השתתפו בפעילות חינוכית עם מדריכי קק"ל בנושאי מיחזור, פסולת וסביבה. תלמידי חטיבות הביניים ותלמידי האולפנה יצאו חדורי מרץ ומוטיבציה לנקות את יער קצרין ויער אדם. מדריכים ושחקנים ממדרשת אורות הגליל קידמו את פניהם בהמחזה משעשעת וחווייתית ועודדו את המנקים החרוצים.
שופרים וניקיונות בקצרין. צילום: אנצ'ו גוש
שופרים וניקיונות בקצרין. צילום: אנצ'ו גוש
במרכז הקליטה בית אלפא-גלבוע למדו הילדים על חשיבותו של יום הניקיון הבינלאומי, ועל חשיבות השמירה על סביבה נקייה במהלך כל השנה, וכמובן שגם ניקו וקישטו את מרכז הקליטה...
 
הטקס המרכזי בצפון התקיים בפארק העירוני החדש גן מיקולוב שקק"ל חנכה לאחרונה בקצרין, בשילוב עם תלמידים המשתתפים בתכנית מעוף בעיר. בתום ברכות הנכבדים ותקיעת שופר חגיגית, נהנו המשתתפים ממופע מוזיקלי, שכולו מורכב מכלים ממוחזרים "צלילים מחצר הגרוטאות" של גיל בוהדנה.
 
וככה, ברגע כה סימבולי, שבו צלילי שירי ראש השנה ושירי העונה באו לסיומם, עננים שחורים כיסו את השמיים וגשם כבד החל לרדת במקום, ניקה את האבק האחרון משבילי הצפון והכריז בדרכו הטבעית והברוכה על סיום יום הניקיון בצפון.