מערך הדרכה: דיונים ערכיים ביער במעגל של''ח

הנחיות לפעילות הנוגעת להעלאת דילמות העוסקות בקשרים שבין האדם לסביבה, עידוד מעורבות אישית ולקיחת אחריות, שמירה על הטבע ועל הסביבה

דגש חשוב: מעגל של''ח מתייחס לנושא שעלה במהלך הסיור: תוכן, משימת אתגר, דיון ערכי, מצב לא מתוכנן שקרה, שרידי שרפה, פסולת, יער וכן הלאה.

אוכלוסיית היעד: תלמידי כיתה ז ומעלה

משך הפעילות: כ-45 דקות

מטרות הפעילות:

  1. העלאת דילמות העוסקות בקשרים שבין האדם לסביבה, ושנראו במהלך הסיור.
  2. עידוד מעורבות אישית ולקיחת אחריות, שמירה על הטבע ועל הסביבה.

ציוד והכנות: כרטיסיות שאלות ערכיות ביער במעגל של"ח

צילום: ארכיון הצילומים של קקל
צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

מהלך הפעילות

פתיחה

נושיב את המודרכים במעגל וננהל שיחה שתאפשר לדובר בקבוצה להביט לתוך עיניהם של שאר החברים
ולקיים שיחה כנה ופתוחה. נגדיר מספר כללים לשיחה:

א. סדר הדיבור מדבר רק מי שקיבל את רשות הדיבור (באמצעות סדר קבוע, חפץ דיבור וכו').
ב. קצר ולעניין המדבר מביא את דבריו רק ביחס לסוגיה שהועלתה, וממקד את דבריו כדי לקצר בדיבור.
עליו להביא את עמדתו, ולא לנגח את עמדות הדוברים לפניו.
ג. להקשיב מהלב – המשתתפים מאזינים בקשב רב ומתוך אמפתיה לחבריהם.
ד. אין להגיב לדברי המדבר – להבעת הזדהות עם דבריו אפשר לקבוע סימן מוסכם, כמו הרמת יד.

דיון במעגל

בתחילת המעגל נשחזר את המקרה שעולה לדיון, כפי שעלה במהלך הסיור, ואז נבחר מספר שאלות מתוך השאלות המוצעות בכרטיסיות הדילמות. בהתאם לשיקול דעתנו ובהתאמה לקבוצה, נקריא או נזמין
משתתפים להקריא מתוך קטעי הקריאה שבכרטיסייה.
בכל סבב נאפשר לשניים–שלושה משתתפים לענות לשאלות.

סיכום

לסיום נציג את שאלת המעגל (השאלה האחרונה בכל נושא) המתייחסת לחיבור בין המציאות שהתקיימה בסיור למציאות היום-יומית של התלמידים – לשאלה זו נבקש מכלל המשתתפים להשיב.