"עבודה בכיף" בהר אשכר

תתחדשו! שביל חדש נפרץ הודות לילדים של עובדי קק"ל. צילום: איוב סלאח, קק"ל
מה עשו ילדי העובדים של קק"ל שהגיעו מרחבי הגליל להר אשכר? פרצו שביל מטיילים חדש והדריכו ילדי קייטנה, והכול בכיף ובהנאה רבה
 
מאת: איוב סאלח, מדריך קק"ל
13 בני נוער, בוגרי כתות ז'-י"א, מכל הדתות, הגיעו לארבעה ימי עבודה שכללו פתיחת שביל טיול בגליל המערבי. ביום החמישי, שעוד כוחם במותניהם, הם קיימו פעילות עבור הקהילה. השם "עבודה בכיף" נבחר לקבוצה ברוב קולות. איוב סאלח, מדריך הקבוצה מספר: "העבודה המשותפת הייתה מוצלחת ועל הדרך חיברה את הנערים היהודים, הדרוזים, הערבים והבדווים זה לזה. כל אחד הכיר וכיבד את האחר וכך הצלחנו להתחבר ולפעול יחד בצורה טובה. נהנינו ממוסיקת דבקה דרוזית ומשיתוף הפעולה היפה בין הילדים. לא היה רגע של שעמום ובסוף החניכים צעדו במסלול שהם עצמם פתחו. המסר שלי הוא שאנחנו במדינה הזאת חייבים לחיות ביחד. ההורים צריכים להתגאות בעבודת הילדים ובתכנים שהעברנו לילדיהם".

פורצים שביל חדש

ילדי העובדים של קק"ל כברי התכנסו לשבוע עבודה במטרה לפרוץ שביל מטיילים מעגלי בחורש בהר אשכר, שנמצא בניהול קק"ל, שיהווה שביל מטיילים לתושבי כפר ורדים , כפר יאנוח ותושבי הסביבה.
 
ומה הם עשו במהלך ימי העבודה? בני הנוער החרוצים עסקו בפתיחת החורש, גיזום הענפים התחתונים של העצים, סיקול אבנים מהשביל, קביעת פינת תצפית בעתיד וניקיון סביבת החורש מאשפה שנזרקה במקום. לצורך העבודה המאומצת הם נעזרו במזמרות, מסורים, טוריות, מגרפות וכפפות. הצעירים, שהגיעו ממגוון יישובים בגליל, הצליחו להתגבר על הקשיים הפיזיים של שבוע עבודה בחוץ, בחודש יולי החם, להתחבר ולהכיר זה את זה וליצור שביל חדש ומשותף לכולם. איוב המדריך מספר: "את היום התחלנו תמיד בשיחת פתיחה שכללה חזרה על הנחיות הבטיחות בעבודה וגם הסברים על העבודה עצמה ועל סדר היום הצפוי, שהיה תלוי על העץ וכלל גם הסבר מפורט על המטרות העיקריות והמשניות של העבודה. בני הנוער עבדו בצורה מצוינת וכבר ביום הרביעי הוסדר שביל יפה ומזמין למטיילים באזור".

בעתיד מתוכנן להרחיב את השביל הזה ולחברו לשביל נורמן – מסלול טיול מעגלי שנפרץ בתוך החורש הים התיכוני הסבוך, 500 מטר דרומית לכפר ורדים – ולכפר יאנוח, בעזרת נוער ומכינות קדם צבאיות.
עובדים במרץ בהר ישכר. צילום: איוב סלאח, קק"ל

וביום חמישי? עובדים למען הקהילה

היום החמישי והאחרון של שבוע העבודה היה מאתגר ומעצים. בני הנוער אירחו קבוצה של ילדי קייטנה מכיתה ג' מיאנוח והעבירו להם פעילות בנושאים של יער וקיימות. למרות שהנערים חששו לא מעט מהמשימה, הם התגברו וצלחו גם אותה בכבוד. במשך שלוש שעות הם הפעילו את החניכים בפעילויות חינוכיות ביער, לימדו אותם על עצים, על מניעת שריפות יער וגם על חשיבות המים ושמירה על ניקיון השטחים הפתוחים. כמו כן כולם רקדו יחד וסיימו את השבוע המאומץ עייפים אך מרוצים.

פנינה לבון, רכזת קהילה ויער: "בהזדמנות זו, רוצה להודות לשלי ולצוות גליל מערבי. תודה מיוחדת לוליד סעיד, יערן גוש חניתה מעלות, על בחירת המקום, תכנון משותף וליווי בכל השבוע, ליחיאל אוחיון, עוזר רכז חניונים, שליווה את הקבוצה וסייע בשטח. תודה לצוות החינוכי בצפון: לדני פדידה, רויטל אביב ושירלי ברמוחא, לצוות מרכז שדה ציפורי ושלגית ולמדריך איוב ולמאבטח. תודה לעדינה פניני ודודו אשכנזי, לעירית עזר וגילה פלג על הטיפול, הרישום, הטפסים וכו' של הילדים".
הבנות מעבירות פעילות לילדי הקייטנה. צילום: איוב סלאח, קק"ל