פורצים דרך בנגב המערבי

איפה רוכבים? בשביל החדש שהכשירו ילדי גילת. צילום: ארנון משה, קק"ל
חדורי מוטיבציה! כך הגיעו ילדי העובדים של גילת לעבודה בשני פרויקטים חשובים. דליה סלמון: "למדתי שהעבודה חשובה וגם אם קשה וחם צריך לדאוג לסביבה שתהיה נקייה ומסודרת כדי שנהנה ממנה. היה כיף גדול"
 
מאת: פלטינה סעדיה וארנון משה, מדריכי קק"ל
עשרות ילדי העובדים של גילת הגיעו לשבוע עבודה מאומץ שכלל פריצת סינגל בפארק שרשרת בנחל גרר, ועבודות שונות ומגוונות בחניון מרכז גילת למען שיפור האתר והנגשתו למטיילים עם צרכים מיוחדים. מספרת פלטינה סעדיה, מדריכת קק"ל, לפני תחילת העבודה: "אני מצפה מבני הנוער להצליח בעבודה ולהיות חלק מהקבוצה. אני מצפה מעצמי להביא אנרגיות חיוביות ולגבש את חברי הקבוצה".

עובדים בגיל(ת) ובשמחה

קבוצה של תשעה משתתפים, בני נוער בכיתות ט'-י"א מנתיבות, באר-שבע ורהט, בגילאים 17-14.5, הגיעו לשבוע עבודות מאתגר בחניון מרכז גילת.
עם תחילת העבודה התבקשו הילדים לתאר את ציפיותיהם מהשבוע, וכך כתבו:
 
  • סאלם: "מצפה מחברי הקבוצה שתהיה אווירה נעימה וטובה".

  • שחר: "מצפה מהקבוצה שתהיה הדדיות, שהפרויקט יהיה משמעותי וכך גם העבודה עצמה, ושנעבוד באווירה כיפית".

  • נעמי: "מצפה שתהיה תקשורת קבוצתית טובה. אני באתי לעבוד במלוא הרצינות".

 

העבודה כללה: חשיפה של שביל גישה לנכים, ניקיון פסולת מהשטח, צביעת שולחנות מונגשים וכאלה שלא, צביעת מחסן ציוד וסידור מרכז החינוך.

פלטינה סעדיה, מדריכת קק"ל: ההשתתפות בשבוע העבודה הייתה משמעותית מבחינת חברתית, מבחינת העשייה בשטח ומבחינת התוצאה. הרבה מחברי הקבוצה מרגישים כעת מחוברים יותר לקק"ל וגאים בהורים שלהם. פרויקט הגמר היה מעניין להורים המבקרים ולאורחים, שבאו לחוות את הגאווה של הילדים בתרומתם לקק"ל.

לפני תחילת העבודה תמונה משותפת עם המדריכה פלטינה. צילום: קק"ל

פורצים את סינגל שרשרת

30 נערים ונערות מצפון הנגב: נתיבות, אופקים ובאר-שבע חברו יחד והקימו קבוצה עם מטרה מאוד ברורה ואמירה נחרצת: "פורצים את סינגל שרשרת". את הפרויקט, שניהלה גלית בוזגלו, האחראית מטעם קק"ל לניהול הפרויקט, ליוו מדריכי קק"ל מתחום החינוך, ארנון משה וינון גבריאל. תוספת מעניינת למאמץ הפיזי כללה הדרכות, משחקי גיבוש והומור.
 
סדר היום כלל תדריך והנחיות בטיחות , הגדרת הפרויקט מפי רכז שבילי אופניים ומדריך החינוך, עבודה, הפסקה, צביעת ספסלים, המשך פעילות, סיכום ותיאום ציפיות ליום שאחרי.

ארנון משה, מדריך קק"ל מסכם את השבוע: "פרצנו את סינגל שרשרת כדי שיותר רוכבי אופנים יכירו את הנגב ואת היערות שיש לנגב להציע, שבעתיד יתחברו לשביל אופניים במרחב דרום. הפרויקט החברתי דרש שבוע ימים של הגעה מוקדמת, עבודה פיזית בתנאי חום קשים, קוצים ואבק. תוך הקפדה על מורל גבוה ודבקות בערכים, כגון: שיתוף פעולה, דאגה לזולת ורצון להתקדם כל יום באופן משמעותי השאירה הקבוצה את התלונות מאחור. ביום האחרון לאות הצלחה חצתה הקבוצה את פארק שרשרת באופניים, לעיני הקהל הסקרן. ותזכרו...לפני שאתם באים לדווש ביערות הנגב אל תשכחו כובע ומים".
זהירות, צבע טרי. הנערות צובעות את מחסן הציוד. צילום: פלטינה סעדיה, קק"ל

וגם בני הנוער מסכמים:

  • אופיר אברג'יל, בן 16, אופקים: היה קצת קשה וחם אבל העבודה המשותפת הייתה כיפית והכרתי חברים חדשים. לקחתי מהם כוח להילחם ולעבוד גם שהתנאים היו קשים. זה חשוב שהסביבה תהיה מסודרת כדי שעוד אנשים ייהנו".

  • אביבה סלמון, בת 17, אופקים: הייתה חוויה מרעננת ושונה. היה חם וקשה אבל התגברנו על הקושי. הבנתי שיש ערך לסביבה וחשוב להגן עליה ולהפוך אותה ליפה ומטופחת, כדי שאנשים ירצו לשמור עליה".

  • אורטל קינדה, בת 15, נתיבות: "הייתה חוויה מהנה וכיפית. קצת קשה אבל שווה. נהניתי מאוד היה מצחיק ומשמעותי. למדתי על הסביבה ועל ההשלכות של המעשים שלנו".