ניסים קורים בנס הרים

ניסים קורים בנס הרים

כאן עובדים וגם מגלים עתיקות! במסגרת שבוע עבודת הקיץ של ילדי העובדים של קק"ל, תחת עומס חום כבד, פרצו בני הנוער שביל צפרות חדש, ואפילו, ממש בנס, מצאו גם גת קדומה
 
מאת: מערכת חלון ירוק
במרכז שדה ויער נס הרים עבדו בני נוער חרוצים, לאורך השבוע שבין 16-20.7.2017, בעבודת כפיים מפרכת וקשה. הנערים, שיצאו לשבוע עבודה במסגרת עבודת ילדי עובדי קק"ל, עבדו במלוא המרץ, למרות החום הכבד, ובעזרת מעדרים ומזמרות הצליחו לפרוץ שביל הליכה בחורש הסבוך, שאורכו כעשר דקות הליכה. הפתעה גדולה נכונה להם כאשר גילו גת קדומה חצובה בסלע, דבר שעורר התרגשות רבה. בסיום השבוע הם זכו לשבחים רבים וחשו גאווה על עבודתם יוצאת הדופן. ירון צ'רקה, הצפר הראשי של קק"ל: "התרשמתי משתי הקבוצות שעבדו בנס הרים בשביל הציפורים. גם מהדרך שבה עבדו הנערים וגם מההדרכה שהעבירו בשטח ביום האחרון של הפרויקט. הם 'נתנו' עבודה רצינית עם כלי עבודה והרבה מאמץ פיזי למרות החום, ובסיום השבוע גם הפעילו בהצלחה קבוצת נוער מתנועת עזרא".

בשביל מי? בשביל הציפורים

ירון צ'רקה מספר גם שפריצת השביל התבצעה כחלק מהקמה של אתר כנפי קק"ל במרכז שדה ויער נס הרים. המשך שביל ההליכה שפרצו הילדים מוביל לנקודת התכנסות והדרכה ובהמשך לבריכת ציפורים. בעתיד מתוכננת הקמה של נקודת מסתור לצפייה בציפורים – מסתור כנפי קק"ל – שממנה יוכלו המבקרים לצפות בציפורים שבאזור מבלי להפריע להן. בתחילת השביל תוקם מרפסת תצפית.

האתר החדש, כנפי קק"ל, יאפשר לקבוצות השוהות במרכז שדה ויער נס הרים להתמקד בפעילות הציפורים באזור זה. עבודת בני הנוער למען הציפורים היא שלב נוסף בפעילות להקמתן של תחנות צפרות שכבר פועלות במקום במסגרת "חוויער" – משחק ניווט אינטראקטיבי שפועל בהצלחה במקום.
עודרים ועובדים במרץ. צילום: קק"ל

מגלים גת קדומה

בזכות עבודתם המאומצת של בני הנוער התגלתה לראשונה גת קדומה חצובה בסלע, שנועדה לדריכת ענבים במישור משופע אשר בקצהו תעלה שהזרימה את מיץ הענבים לבור איגום, כחלק מתהליך ייצור היין בעת העתיקה.

אור נתן שעולה לכיתה י"א מתאר: "אנחנו פורצים דרך לעבר שביל צפרות חדש. עכשיו מצאנו גת קדומה ואנחנו מנקים אותה ובונים את שביל הציפורים. ישראל נמצאת בציר נדידת הציפורים לכן יש כאן הרבה ציפורים". ליאור שבתאי, מוסיף ומסכם את השבוע: "זה כיף. היה קצת קשה, אבל בסך הכול טוב ומהנה".
בני הנוער מתגודדים סמוך לגת שמצאו. צילום: קק"ל