עבודת קיץ, איפה? בקק"ל

עבודת קיץ, איפה? בקק"ל

ילדי העובדים של קקל, עובדים בחופש הגדול. צילום: קקל
ילדי העובדים של קק"ל, עובדים בחופש הגדול. צילום: קק"ל
חופש גדול. אין עבודות/שיעורי בית. אבל בשביל ילדי העובדים של קק"ל השבוע האחרון היה בסימן עבודה מאומצת אפילו יותר – עבודת קיץ באתרי קק"ל. היה חם בחוץ וחם בלב
מאת: מערכת חלון ירוק
בתאריכים 16-20.7.17 יצאו כ-240 בני נוער בגילאי 17-15, ש"נושמים" קק"ל בבית, למחזור העבודה הראשון בשטח של ילדי העובדים של קק"ל. הם באו במלוא המרץ, עמדו במשימות ובקשיים והשתלבו בעבודה ממש כמו ההורים. דודו אשכנזי, מנהל ההדרכה בקק"ל: "היה זה שבוע מאתגר, קשה, חם פיזית שבו נדרשתם, בני הנוער והמדריכים, לעמוד מול משימות קשות, תוך שימוש ביצירתיות ויכולת אלתור. עמדתם בעוז במשימה ובהצלחה רבה. נותר לנו רק להודות ולהצדיע לכם".

תורמים לסביבה ומטפחים אתרים

22 קבוצות של בני נוער, מיישובים ואזורים שונים בארץ, מדתות ותרבויות שונות, פוזרו ב-20 אתרי עבודה שונים ברחבי הארץ, לעבודה בפרויקטים ממוקדים עם זיקה לפתיחת אתרי קק"ל לקהל. בני הנוער עברו הדרכה עם בואם למקום העבודה, למדו את נוהלי העבודה ויצאו לשטח, במלוא המרץ, במטרה לשפץ ולטפח אתרים שונים ולתרום לסביבה. עומר מאירי מירושלים מתאר חוויה אישית: "במהלך העבודות ניר המדריך קרא לי לסמן איתו את המשך הדרך שנפרוץ. זה היה ממש משמעותי, כי באמת הרגשתי שיש כאן ערך בפריצת שביל חדש, שמטיילים יבואו וילכו בו!"

היערנים והמדריכים היו מרוצים מאוד מעבודת בני הנוער. מעבר להישגים בשטח בני הנוער, שלא הכירו קודם לכן זה את זה, התחברו לאנשים שונים מהם, למדו מהי מחויבות לעבודה, כללי התנהגות בשטח ועזרה הדדית. ביחד הם הצליחו לעמוד במשימות. עדינה פניני, רכזת התוכנית, מספרת: "אין ספק שהיו לנו ולהם אתגרים לא פשוטים אבל עמדנו בזה ואנחנו מתקדמים".
תמונת מחזור. ילדי מרכז שדה לביא. צילום: קקל
תמונת מחזור. ילדי מרכז שדה לביא. צילום: קק"ל

כ-240 עובדים, מי יודע?

אז מה עשו הילדים של עובדי קק"ל בכול השבוע הגדוש והמאומץ הזה?


בצפון עבדו 62 בני נוער באתרים:

 • בביריה עסקו בפריצת שביל סובב מחנה מישר.
 • בגליל המערבי – בהר אשכר יער תפן שבגליל המערבי – פרצו שביל הליכה צמוד ליישוב ינוח.
 • בגליל התחתון עבדו במרכז שדה לביא בפריצת שביל סובב מחנה. קבוצה נוספת עסקה בניקוי גתות במתחם.
 • בצורית עבדו ילדי העובדים מפס הירק בטיפוח מצפור קיים ובהכנות למצפור נוסף.

במרכז עבדו 94 ילדי העובדים באתרים:

 • ביער חורשים עבדו ילדי אזור שרון ומנשה בשיקום חניון חזי ספיר.
 • בחניון הזורע ונחל גרר עסקו בשיקום חניונים, הנגשת דרכים, סימון שבילים, טיפול בשילוט, צביעת שולחנות ועוד.
 • ביד לשריון עבדו ילדי העובדים מבית נחמיה בשיקום אנדרטאות, שיפור החניון וצביעת ספסלים.
 • ביער צרעה ודרך הפסלים עבדו בצביעת ספסלים לאורך הדרך.
 • בנס הרים במרכז שדה עבדו בני הנוער מכל אזור ירושלים בפריצת שביל טיול באתר צפייה בציפורים.

בדרום עבדו 83 בני נוער באתרים:

 • בגוש לכיש עבדו במרכז פלוגות בהגבהת הנוף, יישור השטח וטיפול בשולחנות הפרוסים בשטח.
 • בגוש שקמה עבדו בחניוני היער של יער שקמה.
 • בנגב המערבי עבדה קבוצה גדולה בפריצת שביל אופניים בנחל גרר. קבוצה נוספת עבדה בבית נחמיאס בהכנת שביל סיור נגיש.
 • בהר הנגב עבדו ביער יתיר וחורבת ענים. בנוסף הם עסקו בהכנת כדי נוי עבור מרכז שדה ויער נס הרים.
מה עושים? צובעים ספסלים לרווחת התושבים. צילום: קקל
מה עושים? צובעים ספסלים לרווחת התושבים. צילום: קק"ל

והנה קצת חוויות

 • גיל ליבר, מדריך קק"ל: "העבודה של הקבוצה שלנו – קבוצה קטנה של שבעה ילדים אך פעילה, מגובשת ותוססת – התבצעה ביער חורשים בחניון מצפה חזי, ליד היישוב נירית. פגשנו את יעקב היקר (בן ה-90!), שליווה אותנו השבוע ולזכר בנו, חזי, הוקם החניון. חזי נהרג ב-1994 בעת שירותו כקצין מילואים ליד היישוב נצרים. יעקב, אביו, הקים את החורשה שבה יש מתקנים ועמדת מים. במקום ישנם גם כמה אתרים היסטוריים – חורבה מהתקופה הישראלית, גת, שרידי בית בד ובורות מים – וגם תצפית מדהימה.
  צבענו את המתקנים בחניון, סידרנו את השבילים, ניקינו, ניכשנו עשבים, אכלנו ארוחות מלכים...ובעיקר נהנינו. מיקי, תושבת נירית, סיפרה לנו על ההיסטוריה של היישוב – מתי הוקם, מדוע ומי חי בו. ביום החמישי ערכנו ניווט עם משימות באזור לילדי נירית. כל אחד מאתנו עמד בתחנה והסביר לילדי נירית על המקום בו הם נמצאים. הייתה אווירה נהדרת".

 • עומר מאירי: "ביום א' נסענו אל מקום העבודה (ביער סמוך למחנה של קק"ל בנס הרים), נפגשנו עם המדריכים, ראינו את העבודה והבנו מה צריך לעשות. למרות החום התחלנו לפרוץ שטח סבוך ולהנגיש שטח לבניית רחבת הדרכה עתידית. אני חייב להגיד שביצענו את זה בצורה טובה ומהירה".

 • שמחה גרופר, מנהלת מרכז שדה לביא: "בני הנוער פרצו חלק משביל היוצא ממרכז שדה לביא לכיוון משתלת גולני, לטובת הקהל הרחב. בעזרת מגרפות, מעדרים וכלי עבודה נוספים הם ניכשו עשביה וצמחייה נמוכה וסיקלו אבנים לתיחום השביל. במהלך העבודה הם נהנו מפעילויות חינוכיות, עברו תהליך של גיבוש ושיתוף פעולה, הכינו מטעמים מעדות ועמים שונים, התגבשו, צחקו ונהנו מכל רגע. ביום העבודה האחרון הציגו ילדי העובדים בפני צוות לביא וצוות משתלת גולני את העשייה המבורכת בפריצת השביל. כל אחד מחברי הקבוצה הביע את רשמיו משבוע העבודה, החוויה, הלמידה והעשייה שהיה שותף בה". ועוד היא מוסיפה לגבי מה שאמר א.ד גורדון על חשיבות העבודה: "את העבודה צריכים אנחנו להעמיד בראש כל שאיפותינו...."
עובדים וגם נהנים במצפה חזי ביער חורשים. צילום: קק
עובדים וגם נהנים במצפה חזי ביער חורשים. צילום: קק"ל