הכשות ועקיצות

הכשות ועקיצות

בתקופת הקיץ, ובעיקר בראשית הקיץ, עונת הנחשים והעקרבים בשיאה. כיצד להימנע מהכשות ואיך להתנהג אם אתם או מישהו בסביבתכם הוכש

כיצד להימנע מהכשה

נחשים/עקרבים שוכנים מתחת לאבנים או במחילות מוכנות, בחולות ובאזורים סלעיים, על ענפי עצים או שיחים, בקרבת רפתות ולולים. נחשים ועקרבים עשויים להימצא גם במחסנים, בחלקי בית הבאים במגע ישיר עם הקרקע, ובין/מאחורי עצמים המונחים על פני הקרקע.
כדי למזער את הסיכוי להכשה/עקיצה בשטחים פתוחים ובכלל, יש להתלבש בלבוש מתאים: כפפות עבודה, מכנסיים ארוכים, נעליים גבוהות וסגורות. יש להימנע מלהרים סלעים/אבנים או חפצים הבאים במגע עם הקרקע ואשר מתחתם או מאחוריהם עלולים להסתתר נחשים/עקרבים. באין ברירה, לפני הרמת כל חפץ המונח על פני הקרקע יש להזיזו באמצעות מקל ו/או לדפוק עליו.
צפע ארצישראלי. הנחש הארסי הנפוץ בישראל. צילום: ויקימדיה
צפע ארצישראלי. הנחש הארסי הנפוץ בישראל. צילום: ויקימדיה

סימני הכשה/עקיצה

סימני הכשה/עקיצה יופיעו ביחס לכמות הארס, מיקום ההכשה בגוף, מצב ורגישות הנפגע לארס: כאב עז, נפיחות, אודם, סימני עקיצה/הכשה (כניסות שניים או עוקץ), קשיי נשימה, גירודים מקומיים, שלפוחיות, בצקות, פסים אדומים מתפשטים לכיוון הראש, שיתוק ,חולשה, הזעה, בחילה והקאה, דופק מואץ, נשימה מאומצת, דימומים מאיברי גוף אחרים (רוק, שתן, צואה או הקאות דמיות) וסימני הלם, פרכוסים, הפרעות קצב לב ודיכוי הכרתי עד איבוד הכרה.

טיפול

  • הרחיקו את הנפגע מהנחש והעבירו אותו למקום בטוח. דאגו למנוחה מוחלטת של הנפגע והרגיען אותו.
  • הזמינו מייד אמבולנס/רכב פינוי, מסרו למוקדן כל מידע אפשרי על מצב הנפגע ובמידת האפשר גם פרטי זיהוי של הנחש/עקרב (גודל, צבע, מבנה אורך וכו'). אם הנחש/עקרב מת, יש להכניסו בזהירות לכלי קשיח ולהביאו לבית החולים.
  • הסירו בגדים ותכשיטים מהאיבר המוכש, נקו וחטאו את מקום ההכשה וקבעו את האיבר המוכש.
  • אם מתפתחים סימנים סיסטמיים או אם קצב התפתחות הנזק המקומי מהיר, ספקו חמצן בריכוז מכסימלי והחדירו עירוי היקפי (חובשים ופרמדיקים מוסמכים בלבד).

מה אסור לעשות

  • אסור לחתוך את מקום ההכשה (הארס יחדור בקלות למחזור הדם)
  • אסור למצוץ ארס (נזק למטפל)
  • אסור להניח חסם עורקים (עלול לגרום נזק חמור לאיבר)
  • אסור לקרר או לחמם את מקום ההכשה
  • אסור לתת לנפגע ההכשה מזון או שתייה
  • אין לרדוף אחרי נחש, או לגעת בראש נחש מת, מחשש להזרקת ארס.

הכירו: נחשי ועקרבי ישראל

בישראל כ-35 סוגי נחשים, 9 מהם ארסיים, ו-4 סוגי עקרבים, מהם 3 ארסיים
 
סוג הנחש/עקרב אזורי תפוצה מאפיינים
צפע ארצישראלי הגליל, רמת הגולן ומישור החוף
הנחש הארסי הנפוץ בישראל , צבע הגב צהבהב ועליו עקלתון חום, אורכו של צפע בוגר יכול להגיע ל-135 ס"מ. חי על פני הקרקע וענפי עצים. מתקרב לרפתות, לולים, מחסנים, למוקדי חום במקומות מיושבים. פעילות בשעות הדמדומים.
צפע החרמון חרמון ורמת הגולן קטן מהצפע הארצישראלי, גוף רחב ועבה, גוון עור אפור וכתמי רוחב שחורים/חומים. אורכו נע בין 60 ל-70 ס"מ. פעיל בשעות היום.
אפעה מגוון הנגב, מדבר יהודה, בקעת הירדן והגלבוע צבע גופו אפור צהוב עד חום אדמדם ועליו כתמים בהירים מוקפים בטבעת כהה. בעיניו סדק אורכי, אורכו עד 83 ס"מ. האפעה נוהג להסתתר מתחת לאבנים או במחילות מוכנות. פעיל בשעות הלילה.
שרף עין גדי הנגב, מדבר יהודה, בקעת הירדן והגלבוע צבעו שחור ומבנה ראשו צר וארוך. אורכו עד 80 ס"מ. אי אפשר לתפוס את הנחש בראשו, מכיוון שהוא מכיש לצדדים, ועלול להכיש את לוכדו. אין נסיוב לארס של נחש זה, אך הכשותיו הן נדירות. פעיל בשעות הלילה.
פתן שחור נגב, מדבר יהודה, הערבה וירושלים בעל גוף שחור, ראש צר ויעניים קטנות וכהות שראייתן חלשה. אורכו עד 120 ס"מ והוא חי בחולות ובאזורים סלעיים. בישראל יש מחסור בנסיוב נגד ארס הפתן. פעיל בשעות הלילה.
שפיפון מקרין בעיקר בדרום הארץ גופו עבה, צהבהב ועליו כתמים חומים, קצה זנבו שחור. אורכו עד 90 ס"מ, הוא שוכן באזורים חוליים ובמישורי חצץ הסמוכים להם נקיקים ואף על שיחים. השפיפון פעיל בעיקר בלילה.
עכן גדול ערבה – מסדום ועד אילת גופו עבה, צבעו צהוב אפרפר ועליו כתמים חומים. קצה זנבו שחור, אורכו עד 90 ס"מ. הוא שוכן באזורים חוליים ופעיל בעיקר בלילה.
עכן קטן מערב הנגב, חולות חלוצה הקטן בנחשים הארסיים, גופו עבה, צבעו צהוב אפרפר ועליו כתמים בצבע חום בהיר, קצה זנבו שחור. אורכו עד 35 ס"מ. הוא שוכן באזורים חוליים ופעיל בעיקר בלילה.
שחרן יהודה (עקרב שחור) בכול הארץ אורכו עד 6 ס"מ, צבעו שחור, הוא חי מתחת לאבנים בסדקים, גם בקרבת מבנים, פעיל ביום. אינו ארסי אך עקיצתו כואבת מאוד.
עקרב צהוב
בכול הארץ למעט הכרמל אורכו עד 10 ס"מ, צבע צהוב, חי מתחת לאבנים בסדקים, גם בקרבת מבנים, פעיל בלילה.
קטלן עב זנב (עקרב שחור) מרכז הארץ צפונה אורכו עד 10 ס"מ, צבעו שחור, בעל זנב וצוותות עבות וקצרות. חי מתחת לאבנים גדולות, אדמה תחוחה בסדקים, גם בקרבת מבנים, פעיל ביום.
קטלן דו גוני (עקרב שחור) ממרכז הארץ דרומה אורכו עד 8 ס"מ, צבע שחור, בעל זנב וצוותות דקות וארוכות, חי מתחת לאבנים גדולות בכול סוגי הקרקע והחול, גם בקרבת מבנים, פעיל ביום.