"רציתי לעשות משהו למען המדינה"

הסבא והנכד – התנדבו בקיץ בכרמל. צילום: אנצ'ו גוש, ארכיון הצילומים של קק"ל
8.8.2016
שי ברנובר, נולד בישראל וגר בארה"ב, הגיע לביקור מולדת אצל סבא בישראל. ומה הפעילות החביבה על שניהם? לעבוד ביערות קק"ל, בהתנדבות!
מי שהגיע בסוף יולי ליער עופר זכה לראות מחזה שובה לב: סב ונכדו גוזמים יחדיו ומטפחים את עצי היער. השניים נראו מבסוטים במיוחד, ושיחה איתם הובילה לסיפור המרגש הבא.

זוהר ליטמנוביץ' עלה לארץ מסנט פיטסבורג ורצה להמשיך לעבוד במקום האהוב עליו – היער. התמזל מזלו והוא מצא עבודה בקק"ל ושם מילא שורה של תפקידים באגף הייעור עד לפרישתו לגימלאות. נכדו שי ברנובר נולד בחיפה ובגיל שש עזב עם משפחתו לארצות הברית בעקבות עבודתה של אמו בבוסטון כרופאה, אבל המורשת של בניית ישראל והגעגועים למדינה אף פעם לא הרפו ממנו.

וכך הגיע הקיץ שי לביקור משפחתי בישראל ויחד עם הסבא השניים החליטו לצאת לעשות פעילות משותפת בעלת משמעות. השניים יצאו בסוף יולי עם כפפות עבודה לעבודה מעשית לשיקום יער עופר בכרמל, שניזוק בשריפה הגדולה ב-2010. השניים עסקו בגיזום ופינוי גזם של היער הצעיר באזור הטרסות של ניר עציון, והוכיחו הלכה למעשה מהי ציונות במיטבה. תרומתם ליער היא דוגמה לקשר רב-דורי לישראל ולקק"ל ולהעברתו הלאה בשרשרת הדורות.

שי מסכם: "הרגשתי שאני רוצה לעשות יותר למען המדינה. לא ידעתי שזה מה שאני אעשה עד שעשיתי זאת, ואני מרוצה. אני מקווה שאנשים יראו זאת וגם יבואו להתנדב".