יוני 2014: בין אלה לאלון

יוני 2014: בין אלה לאלון

הפעם אנו יוצאים לטיול בין שני עצים, מהמרשימים ביותר בישראל, שלכל אחד מהם סיפור משלו – אלה ואלון שצמחו ליד קריית טבעון

ממש ליד קריית טבעון, במרחק הליכה, על גבעה המוקפת גדר בקר, שוכן לו האלון הגדול, מהמרשימים באלוני ישראל והתחנה הראשונה שלנו בטיול.

הוא ניחן בגזע עצום, היקפו עולה על חמישה מ' והוא מלא בליטות ומסוקס היטב. בין סדקי קליפתו, בצד הפונה צפונה, חיים טחבים בשפע, מנצלים את עוביו של הגזע הגדול, המגן עליהם מפני קרינת השמש. משפחת גבאי מקריית טבעון הפכה את העץ, בסיוע קק"ל, לאתר הנצחה לבנם אילן, קצין צנחנים שנפל במלחמת לבנון (אוגוסט 2006). השיחים שמסביב לעץ נכרתו וברחבה שמסביב הוצבו ארבעה ספסלי עץ.

ננוח מעט, ניהנה מהנוף ונמשיך לתחנה הבאה – האלה העתיקה. הדרך עוברת על שביל מסומן כחול, העולה בתוך חורש פתוח של אלון התבור. באביב תמצאו כאן חגיגה של פריחה עונתית, ובדרך כלל תחלקו את השטח עם עדר פרות.

גם יישוב עתיק יש במסלול שלנו – ככל הנראה בדרכנו אל האלה נעבור באזור שבו טמונים שרידי היישוב טבעון העתיקה, שנזכר במשנה (ובתלמוד הוא נזכר כיישוב שתושביו אינם מבדילים בהגייתם בין ה"א וחי"ת ובין עי"ן ואל"ף). אך בין שאתם הוגים ה"א כשורה ובין שלא – אם תמשיכו בדרך תגיעו לאלה הגדולה. האלה האטלנטית הקשישה הזו גדולה ומרשימה – גזעה הענק ושורשיה הבקיעו את הסלע לעומק של לפחות שלושה מ', וגדם של אחד מבדיה התאחד עם בסיסו של בד אחר והם צמחו יחדיו כך שהם יוצרים חלון קטן שמוסיף יופי וייחוד לעץ.

ומהו סיפורה של האלה? מתברר שתחתיה נהגו להיפגש בסתר 15 משפחות שהתארגנו לעזוב את קיבוץ אלונים בראשית שנות ה-50, בימי הפילוג בתנועה הקיבוצית, וכאן רקמו את תכניותיהם. לימים היו הם ראשוני המתיישבים ביישוב קריית טבעון, בשכונה הישנה, שנקראה, איך לא, "שיכון האלה".

השביל המסומן. צילום: יעקב שקולניק
השביל המסומן. צילום: יעקב שקולניק

עונה מומלצת: כל השנה.
משך הטיול: 2-1 שעות.
סוג מסלול: מסלול הליכה רגלי.
מתאים: רמת קושי קלה, מתאים לכולם.

איך מגיעים?
נוסעים בכביש 722 לצומת השומרים ופונים שמאלה. ברמזור השני נכנסים ימינה לרחוב הראשי של קריית טבעון (רחוב אלונים). נוסעים כ-300 מ' ולפני תחנת הדלק פונים ימינה ברחוב בורוכוב. נוסעים ברחוב כ-100 מ' וחונים במפרצי החניה שבמפגש עם רחוב רמז. רכב 4X4 יכול להגיע עד לקרבת האלון, כפי שמתואר במסלול ההליכה. הבאים מכיוון צומת העמקים ימשיכו עד לרמזור הראשון ויפנו שמאלה לרחוב אלונים. ההמשך כפי שתואר קודם.

 

 

לפני כל יציאה לשטח אנו ממליצים להתעדכן באתר eירוק או באתר קק"ל על שינויים אפשריים במסלול. אפשר גם להתקשר לקו ליער: 1-800-350-550