פברואר 2014: אופקים אדומים

ינואר-פברואר, ולעתים גם מרס, הם החודשים האדומים של הדרום. מרבדי הכלניות הענקיים הנפרשים על פני אזורים נרחבים נותנים לנו סיבה ממש טובה לצאת מהבית המחומם וליהנות מטיול חורף פרחוני, אדום-אדום

בחורף פושטות הכלניות על הדרום, ואם הגעתם לאזור בתקופה הזו, ודאי ראיתם שאתם והכלניות לא לבד... הפריחה האדומה היא אטרקציה חורפית ארץ-ישראלית המושכת אליה מטיילים רבים.

לפריחה בדרום יש כמה מוקדים מרכזיים ששווה לבקר בהם, אנחנו יכולים להמליץ לכם על ביקור מרהיב ביער שוקדה או ביער בארי, בייחוד בחודש פברואר.
 
אבל הפעם אנחנו רוצים להזמין אתכם להמשיך לטייל בדרום ולבקר בפארק אופקים: ריאה ירוקה במקום שבו כמות המשקעים השנתית קטנה מ-200 מ"מ!

כאן תוכלו ליהנות מחניון גדול המותאם גם לנכים, וגם מכמה מסלולים קצרים לאתרים מרתקים מסביב ליער. ואם תגיעו ב-7 בפברואר 2014, תגיעו היישר לפסטיבל "דרום אדום" (פרטים בקישור. לתשומת לבכם: חלק מאירועי דרום אדום באופקים בתיאום מראש).

פארק אופקים משתרע על פני כ-500 דונמים ירוקים, ונטועים בו בעיקר עצי אורן ירושלים, ברוש מצוי, אשל הפרקים ואיקליפטוסים. עם הגיעכם, תפגשו ליד החניון המרכזי את פסל הנשר הגדול, ששתי מגלשות יורדות למטה מצווארו, מעשה ידיהם של האמנים רוסלן סרגייב ואיגור סרני.

ביער פארק אופקים כמה אתרים מרכזיים: מערת אל ג'ריר, שככל הנראה נוצרה בתקופה הביזנטית כמחצבה של אבני בניין לתושבי המקום. אחר כך היא הוסבה ושימשה בור לאיסוף מים, ולאחר מכן שימשה גם כמחסן כלים. בתקופה העות'מאנית מצאו בה החיילים התורכים מחסה עד שהושלמה בניית מצודת פטיש, שאליה הם עברו. מצודת פטיש מתנוססת ממש מעל המערה (מהלך של דקה אחת), ואם תרדו ממנה היישר לערוץ נחל אופקים ותצעדו שמאלה עד לנחל פטיש ואז שוב שמאלה (כ-2.5 ק"מ, מסלול מפורט בקישור), תגיעו גם לחורבת פטיש.

רוצים עוד? אתם מוזמנים לצאת מהפארק לכיוון דרום ולצעוד כ-500 מ' עד לשמורת טבע סלע האלמוגים, שבה אלמוגים, כמובן, מאובנים, ונביעות מים.
פריחה בבארי. צילום: אבי הירשפלד
עונה מומלצת: חורף.
אורך המסלול: לפי בחירתכם.
סוג מסלול: 3 ק"מ. מסלול הליכה רגלי.
מתאים: דרך עפר להליכה ברמת קושי קלה, מתאים לכולם.
כיצד מגיעים: מכביש 241 נכנסים לאופקים, נוסעים דרומה ברחוב הראשי (רחוב הרצל). פונים שמאלה ברחוב החיד"א, המוביל היישר לשער הפארק.
 

 

לפני כל יציאה לשטח אנו ממליצים להתעדכן באתר e ירוק או באתר קק"ל על שינויים אפשריים במסלול. אפשר גם להתקשר לקו ליער: 1-800-350-550