מערך פעילות שלישי לתלמידי ד'–ו': בוחרים את הפרפר של ישראל

מטרות

  1. התלמידים יכירו את הפרויקט לבחירת הפרפר של ישראל – כסמל/ערך לאומי
  2. התלמידים יתנסו במערכת בחירות, כסמל למדינה דמוקרטית
  3. התלמידים יצביעו לפרפר שיבחרו לאחר הבנת השיקולים וחשיבותם.

ציוד וחומרים

  1. מצגת "ביחד בוחרים את הפרפר של ישראל" כסמל לשמירת טבע קישור
  2. תמונות של סמלים מוכרים לילדים (מגן דוד, דגל המדינה, יונה, מנורה) קישור
  3. תמונות של 12 הפרפרים המועמדים קישור
  4. מצגת/סיפור – מעשה בילד ושמו עוז נמלים ופרפרים קישור
  5. קלפי (תיבה שבה פתח לשלשול מעטפות)
  6. כרטיסים קטנים עם תמונות הפרפרים המועמדים ושמותיהם קישור
  7. מעטפות
  8. פרגוד

חומר רקע למורה

מהו סמל? על בחירת סמל – במצגת " גם אנחנו בוחרים פרפר כסמל לשמירת טבע"

מהלך הפעילות

פתיחה

הראו לילדים סמלים שונים ושאלו אותם מה ואת מי הם מסמלים (למשל: יונת שלום, ענף עץ זית, דגל ישראל, לוגו של קוקה קולה, סמלי המדינה, סמל יישוב, סמל קק"ל, היעל של רשות הטבע והגנים, הדוכיפת).

ספרו לילדים כי לכבוד חגיגות שנת -75 של מדינת ישראל, הוחלט לבחור את הפרפר של ישראל כסמל לאומי – פרפר שיסמל את מדינת ישראל; וכי אזרחי המדינה, כולל הילדים, השתתפו בבחירה. לאור הפעילויות הקודמות, שאלו – למה אנחנו רוצים לבחור פרפר? מה למדנו עד היום על פרפרים?

גוף הפעילות

שיחה על בחירה: איפה יש לנו אפשרויות לבחור בחיי היום-יום? (מה אנחנו לובשים, לאילו חוגים ללכת, מה לעשות בהפסקות...) ונרחיב גם לנושא בחירה של הכנסת / מועצות מקומיות / עיריות. מי היה עם ההורים בקלפי? מה עושים בקלפי? איך סופרים את הקולות?
ספרו לילדים כי הפרפרים שהכירו במפגשים שעברו היו המועמדים לבחירה, ומתוכם נבחר הפרפר של ישראל. פרסו בפני הילדים על הרצפה את תמונות הפרפרים שהיו המועמדים. שאלו אותם: לפי מה כדאי לבחור את הפרפר – האם לפי צורה חיצונית, גודל, היותו נפוץ, או שמא היותו בסכנת הכחדה, פרפר שמעופף בישראל, או בעוד מקומות בעולם, תכונות שמזכירות לנו את עם ישראל, תכונות שלו שהיינו רוצים לסגל לעצמנו?
בקשו ממספר ילדים לספר באיזה פרפר הם חושבים שכדאי היה לבחור ולמה.

סיכום

הציגו בפני הילדים את הקלפי, וערכו בחירות.
הכריזו על תוצאות הבחירות של התלמידים – הפרפר הנבחר הוא מעתה הפרפר של הכיתה או הגן (אפשר לבחור מדי שנה, ואף להרחיב במשך השנה עם בחירה של פרח, עץ, חיה אהובה ועוד.