הידעת? עפצים

מהם עפצים, כיצד הם נוצרים ומהם השימושים המסורתיים שנעשו בהם?

  • עפצים הם מבנה לא אופייני לאופי הצימוח של הצמח. עפץ נוצר בצמח כאשר רקמותיו גדלות בצורה חריגה בתגובה לגירוי או לפעילות של אורגניזמים שונים.

  • בדומה לגידול סרטני שפיר בבני אדם, העפץ נוצר כתוצאה מהתרבות לא תקינה של תאים ברקמת הצמח. בניגוד לגידול סרטני ממאיר, לא נוצרות במקרה זה גרורות.

  • הגורמים להופעת עפצים יכולים להיות חרקים, כמו צרעות ועשים, פטריות או חיידקים. האורגניזמים מפרישים מגופם הורמונים מעוררי גידול, הגורמים לגדילת העפצים. החרקים יוצרי העפצים יהיו לרוב ייחודיים למין הצמח הפונדקאי. לדוגמה: עפצים של עצי אלה נגרמים על ידי מינים מסוימים של כנימות המטילות את ביציהן על הצמח. לכל אחד ממיני האלה הנפוצים בארץ קיימים מינים שונים של כנימות עפצים וכל מין כנימה יוצר עפץ שונה בצורתו ואופייני לו. העפצים משמשים משכן ומזון לכנימות.

  • עפצים יכולים להתפתח בכל רקמה צמחית, אולם לרוב הם מתפתחים בעלים. הפניית תוצרי ההטמעה (פוטוסינתזה) של הצמח לכיוון גדילת העפץ גורמת, במקרים רבים, לפגיעה בצמיחתו הטבעית, לירידה בכמות יבולו ובאיכותו, ולעיתים אף עלולה לגרום למותו.

  • עפצים של אלונים, בייחוד של אלון התולע, שימשו בעבר כמקור להפקת טאנינים, ושמשו חומר חשוב בעיבוד עורות ובהפיכתם לעמידים במים. כמו כן, עפצים של אלון התולע שימשו כאחד הרכיבים של הדיו.

  • עד תחילת המאה ה-20 היו עפצים בשימוש נרחב בתעשיית הצבע. גם כיום עדיין משתמשים בהם בחלק מתהליכי הצביעה.
עפצים על עלים של עץ. צילום: pixabay
הצעה לדיון:
הדברים הנסתרים מהעין: לטבע צדדים גלויים וצדדים נסתרים. נסו לתאר צדדים נוספים גלויים ונסתרים בטבע. אילו תכונות באדם גלויות ואילו נסתרות?

הצעה לפעילות:
קטפו עפץ צעיר מעצי אלה, אלון, איקליפטוס או כל צמח אחר. נסו לפתוח את העפץ והתבוננו בו בזכוכית מגדלת.

תארו מה אתם רואים בתוך העפץ. האם העפץ מאוכלס בחרקים?

הצעה לפעילות לילדי הגן: