קק"ל, אתם ושנת השמיטה

מבוא

אחת לשבע שנים, בשנת השמיטה, נותנים לאדמה לנוח. שנה שהאידיאל הטמון בה הוא שביתה מכל פעילות חקלאית, ומתן הזדמנות לכל דורש ליהנות מתנובת הקרקע. אז אם לא ניתן לטעת עצים – מה כבר יש לקק"ל ולכם לעשות? תתפלאו – המון!
בלי להיכנס לכל הפרטים הקטנים מהי שנת שמיטה, בואו נסגור שבגדול שנת שמיטה זה כמו שנת שבתון של המורים בבית הספר. אחת לשבע שנים החקלאים היהודים בארץ ישראל נותנים לאדמה לנוח מכל עבודה חקלאית, ולציבור האנשים ולבעלי החיים ליהנות מתנובת הארץ באופן חופשי. בעבר הרחוק אף איפסו את חובותיהם של הלווים העבריים ויצרו מעין "איפוס" כלכלי וחברתי.

אם עד כה ידעתם שקק"ל עסוקה בתחומי היער והחקלאות בעיקר בנטיעות, העתקות עצים, טיפול יערני לשמירה על היער ומשאבי הטבע וטיפוח מחקר ופיתוח חקלאי – מה כבר נשאר לה לעשות אם אסור לעסוק בחקלאות ובנטיעות? נספר לכם שיש עוד הרבה מה לעשות בשנה כזו של מנוחה חקלאית, גם ליהודים.

מה קק"ל עושה בשנת שמיטה?

בזמן שהאדמה נחה עובדי קק"ל רחוקים מלנוח. להיפך, זו הזדמנות להתפנות לנושאים חשובים נוספים, כגון: איסוף זרעים, ניקיון הארץ, שימור היערות הקיימים, טיפול במזיקים ובמחלות, מניעת שריפות, העתקת אילנות לצורך הצלתם (נעשה פיזית בידי מי שאינו יהודי), גיזום ענפים שנשברו מסיבות שונות (כמו פגעי מזג אוויר), בניית מאגרי מים, סלילת דרכים, הקמת יישובים, עיסוק במרעה, הדרכות נוער וטיולים, העברת פעילויות חינוכיות, ועוד.

עם זאת קק"ל פועלת בשנת השמיטה על פי ההלכה היהודית ובמסגרת הנחיות הרבנות הראשית לישראל, ולכן במקרה הצורך ישנן משימות שיערני קק"ל כן יכולים לעשות באישור הרב או שמבקשים ממי שאינו יהודי לבצע את המשימה. מה למשל? פינוי עצים ממקומות שבהם מתבצעות עבודות בינוי, פיתוח, סלילה ובטיחות שאינן יכולות להידחות, נטיעות ביטחוניות ועוד.

במשתלות קק"ל מתבצעות הכנות לקראת כניסת שנת השמיטה. למשל בפעולות, כגון זריעה והעתקה במצעים מיוחדים, מנותקים מהקרקע וללא אדמה, מתבצעות עבודות לחציצה בין הקרקע ובין המגשים והשולחנות של ההנבטה וההשרשה באמצעות יציקות בטון ויריעות מיוחדות. קק"ל גם פורשת מערכת השקיה אוטומטית.
מערכת השקייה אוטומטית ביער הולנד באילת. צילום: ערן זבדי

מה כל אחד מאיתנו יכול לעשות בשנת שמיטה?

נטיעות וירטואליות

מפעל הייעור של קק"ל לא יצא לחופש. אם ברצונכם לנטוע עצים גם השנה, הדבר בהחלט אפשרי, בצורה וירטואלית. מה הכוונה? נכנסים לאתר הקלק וטע, בוחרים אזור גיאוגרפי ויער מבוקש שבו רוצים לשתול עץ ויערני קק"ל ישתלו את העץ עבורכם מיד בתום שנת השמיטה התשפ"ב. וכל זאת תמורת 36 שקלים לעץ עם אפשרות להקדיש תעודת הוקרה על תרומת העץ.

סדר ט"ו בשבט

ט"ו בשבט הוא למעשה חג קק"ל. לפני שאתם מוחקים את החג השנה מהיומן שלכם, חכו רגע, יש מלא מה לחגוג ומובטחת לכם הנאה. אם נניח לרגע את סוגיית הנטיעות (ע"ע נטיעות וירטואליות) אפשר לעשות סדר ט"ו בשבט כהלכתו או כהלכתכם, לנוחותכם הכנו סדרי ט"ו בשבט במספר שפות.
מוסקים זיתים חופשי. צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

להשתתף בסיורים ובסדנאות בסימן שנת שמיטה

רוצים ללמוד יותר על ציונות אקולוגית-חברתית והקשר בין אדם ואדמה? מצוין. כנראה שאתם מתאימים בול לתכנית מ"פרי הארץ" – סיורים, סדנאות ומפגשים לשנת שמיטה שקק"ל מפעילה בשנה מיוחדת זו. כך למשל ניתן להשתתף בטיולים ביערות קק"ל עם דגש על הייחודיות של שנת השמיטה, ביקור במשתלות קק"ל ושילוב של "חרוזי שמיטה" המשולבים בתכנית הטיולים המיוחדת שקק"ל מפעילה לסיורים בבתי ספר (תכנית החרוזים). אתם מוזמנים להתעדכן גם בלוח הסיורים והאירועים של קק"ל.

למסוק זיתים

בשנת תשפ"ב יתקיימו בשטחי קק"ל מסיקי זיתים. אתם בוודאי שואלים "הכיצד"? התשובה נעוצה בכך שהפירות נחשבים בתוך השנה השישית, וכך אין בפרי קדושת שביעית ואין חשש לאסוף אותו בשנה זו. משפחות מוזמנות למסוק במסיק עצמי שילווה בהסבר על קדושת פירות שביעית. נשמע לכם מבלבל? יכול להיות, בכל מקרה התעדכנו בלוח האירועים או פשוט תגיעו. אה, זה הדין גם לגבי עצי החרוב. חרובים ניתן לקטוף חופשי באחד מ-20,000 דונם מטעי החרובים שקק"ל מטפחת.

החלון הירוק, בשבילכם!

תוכלו לקרוא ולהתעניין בכל הקשור במורשת, יער ואיכות סביבה – הכול נמצא ממש כאן באתר שלנו. תוכלו לשחק במשחקים כיפיים שיגרמו לכם הנאה וגם יוסיפו לכם ידע; להשתתף בפעילויות שאנו מציעים לתלמידים ולגולשים; או ליצור דברים נפלאים בעזרת עבודות יצירה בסימן מיחזור ושמירה על הסביבה, קחו דוגמה מהטיפ הירוק שכאן.