צעדת ארץ התנ"ך ה-1 יצאה לדרך

פעם עברו כאן עולי הרגל. צעדת ארץ התנך. צילום באדיבות צוות פארק ארץ התנך ושלגית היימן, קקל
פעם עברו כאן עולי הרגל. צעדת ארץ התנ"ך. צילום באדיבות צוות פארק ארץ התנ"ך ושלגית היימן, קק"ל
מאת: אודיה ביליג

11.3.2021
צועדים היום, אבל מרגישים כמו בתקופת התנ"ך: כ-160 צועדים חנכו את הפרויקט, שמטרתו לחדש את מסורת העלייה לרגל ולחבר בין עם ישראל של אז והיום
מתי בפעם האחרונה הרגשתם שאתם חוזרים אחורה בזמן, שלא לומר, צועדים...? עשרות הצועדים, נציגים של קבוצות מיוחדות, שהצטרפו לצעדת ארץ התנ"ך ה-1 ב-10.3.2021, מצאו עצמם מהלכים ממש על אותם שבילי העיזים שבהם צעדו פעם עולי הרגל לירושלים. הם חלפו על פני גת מתקופת בית ראשון, ומסביבם פריחת רקפות, נוריות, כלניות וגם צמחי המרווה, הסירה הקוצנית ושלל צמחים ארץ ישראליים.

שני מסלולים וכליזמרים

צעדת ארץ התנ"ך היא צעדה ייחודית המחדשת את מסורת העלייה לרגל ומחברת בין עם ישראל של ימי בית ראשון ושני לישראל המתחדשת בגבעת התחמושת. מטרתה היא להביא למודעות את הממצאים הנדירים שבמקום ולהפוך אותו לגן לאומי. את הצעדה הובילו מדריכי קק"ל וש"שנים של חוגי הסיירות.

הצועדים, מכול הגילים, הלכו בשני מסלולים, האחד בן שבעה ק"מ – שחצה את הכפר ליפתה, ירד לעבר כביש רמות ומשם עלה לגבעה הצרפתית, והשני מסלול סיבובי שחזר לגן הקיפוד. "בדרך פגשנו את ישעיהו הנביא ואשתו הנוזפת בו על נבואות הזעם. וגם ראינו גת אשר שימשה לעשיית יין ביקב המקומי", מספר דובי פריצקי מקק"ל. "הכליזמרים שליוו את הצעדה שלהבו את הצועדים, אשר יצאו במחולות". בסיום הצעדה התאספו כל המשתתפים בגבעת התחמושת, שם התקיימו טקס הסיום וחלוקת המדליות, בהשתתפות נציג קק"ל, אבי מוסן.
כליזמרים ודמויות מהתנך. צילום באדיבות צוות פארק ארץ התנך ושלגית היימן, קקל
כליזמרים ודמויות מהתנ"ך. צילום באדיבות צוות פארק ארץ התנ"ך ושלגית היימן, קק"ל

ממצאים ארכיאולוגיים מרתקים

פארק ארץ התנ"ך הוא יער קהילתי ואחד המקומות הקסומים במרחב ירושלים, שקק"ל שותפה בו בתחום התשתיות והייעור. בפארק ממצאים ארכיאולוגיים מרתקים, בהם מפגש דרכי עולי הרגל לירושלים, תעשיית יין קדומה מימי בית ראשון ושני, כפר כלכלי קדום מימי בית ראשון ושני ושחזור כרם ישעיהו.

הצעדה היא פרי שיתוף פעולה בין המנהל הקהילתי רמות, צוות פארק ארץ התנ"ך, אתר גבעת התחמושת, החטיבה לחינוך וקהילה ואגף הייעור של קק"ל, רשות העתיקות, המשרד לירושלים ומורשת, עיריית ירושלים וגופים נוספים.
דוכן מהתנך. צילום באדיבות צוות פארק ארץ התנך ושלגית היימן, קקל
דוכן מהתנ"ך. צילום באדיבות צוות פארק ארץ התנ"ך ושלגית היימן, קק"ל