המרוץ לבר המצווה עבר ביער קק"ל

צוות המתנדבים שכולל את החברים הטובים שבאו לסייע. צילום: פולה כהן, קק"ל
מאת: מערכת חלון ירוק
28.7.2020

איך חוגגים בר מצווה בזמן קורונה? כחלק ממשימות בר המצווה שלו בתקופה מאתגרת זו, ליאור כהן, בני משפחתו וחבריו הקרובים הגיעו ליער המלאכים-שחריה ליום של עבודה תורמת שעסקה בשיקום היער, שנפגע בסופות החורף שעבר. היה מאתגר וגם כיף ומספק
איך באמת חוגגים בר מצווה בתקופה מאתגרת שכזו, שבה מדי כמה ימים מתעדכנות תקנות והגבלות חדשות, אשר גורמות לשינוי תוכניות, ובשל מגבלות הקורונה גם אי אפשר להזמין אורחים למסיבה גדולה? בדיוק בפני הדילמה הזו עמדה גם משפחת כהן מגן יבנה, שביקשה לחגוג לבן, ליאור, בר מצווה.
אז מה עושים? בינתיים, עד שיעלה לתורה ועד שאפשר יהיה לחגוג עם קהל, החליטה המשפחה להעמיד בפני הנער הצעיר משימות שילוו אותו עם כניסתו למצוות ולקראת העלייה לתורה. מירב, אימו, הכינה לו 13 משימות ערכיות לביצוע, ובכל פעם שהוא מגיע ליעדו ומשלים משימה הוא מקבל מעטפה חדשה עם המשימה הבאה, ממש כמו במרוץ למיליון. כל משימה נהגתה ונכתבה באופן מקורי, בהתאם ללעולמות התוכן ולערכים שאותם רוצה המשפחה להנחיל לנער בדרך חווייתית, כחלק מכניסתו לעולם המבוגרים. עולמות התוכן עסקו בקשר ובהתייחסות של ליאור לעולם, למדינה, לקהילה, למשפחה ולעצמו.

משימה 2: עבודה תורמת ביער

לאחר מחשבה ופנייה לגורמים רלוונטיים להפקת העניין, נארזה מעטפה מספר שתיים של המרוץ לבר המצווה של ליאור, והוא קיבל לידיו את המשימה לבחור כמה חברים קרובים ולגייס אותם לעבוד איתו בעבודה תורמת לסביבה ולמדינה, וכאן נכנסה קק"ל לתמונה. יחד עם רכזת המתנדבים בקק"ל, יעל בנין, ורכזת קליטת קהל ביער המלאכים-שחריה, פולה כהן, נתפרה לליאור וחבריו משימה מיוחדת לביצוע.

ליאור והחברים התבקשו לסייע בחידוש היער, לנטוע עצים חדשים וגם לנקות עלים יבשים ואצטרובלים מהשטח. הסיבה לנטיעה בקיץ, נעוצה בנזקים הקשים שספג היער בסופה שהתחוללה ב-12-13.3.2020, ושבה, כתוצאה מפגיעה בכמה עצים, נוצרו בחניון הנגיש ביער חללים גדולים ללא צל. ולכן הוחלט לחדש נטיעות באזור החניון ולעבות את היער בעצים שיעניקו צל ומראה רענן.

ב-21.7.2020 הגיעו בני המשפחה הגרעינית וחברים למקום, נפגשו עם נציגי קק"ל בשטח וקיבלו הסבר על היער ועל העבודה שיצטרכו לבצע. מירב, אימו של ליאור, סיפרה: "לעבוד ביער באמצע הקיץ, בחופש הגדול, ועוד לרתום בני נוער נוספים זו משימה מאתגרת, אבל רצינו לגרום לליאור ולחבריו לתרום מעצמם גם כשאין איזו אטרקציה, המבורגר ומעיין לידם. רצינו שהיוזמה והרצון לעשות למען המדינה והסביבה יסחפו את ליאור ואת החברים לבוא להתנדב, ואכן זה הצליח, ועל הדרך הם גם מאוד נהנו".
מעטפת המשימה השנייה. מה בפנים? צילום: פולה כהן, קק"ל

תעודת הוקרה חגיגית מקק"ל

פעולת ההתנדבות של ליאור וחבריו עוררה התרגשות בקרב עובדי מרחב דרום בקק"ל, שהחליטו להעניק להם תעודות הוקרה כדי להודות על הפעילות הערכית והחשובה שקיימו למען היער, כתחליף לחגיגת בר מצווה בתקופת הקורונה.

מערכת חלון ירוק לצעירים שמחה ומודה לליאור ולמשפחתו על הבחירה ביער כמקום להתנדב בו, ולהתחבר לתרומה מעשית לארץ ולסביבה. בנוסף, אנו מבקשים לאחל לליאור ולכל הילדים והילדות שמציינים בימים אלה בת ובר מצווה: המון בריאות, אושר והצלחה בכל מעשי ידיכם!