יש לי ציפורי קטן בלב

טחנת הנזירים בנחל ציפורי
מאת: טל רטנר, מנהלת יחידת סביבה, חינוך וקהילה, רשות ניקוז ונחלים קישון. תצלומים: תלמידי הפרויקט

2.6.2015
"שומרים על נחל ציפורי" הוא מיזם חברתי של שלושה בתי ספר בגליל. לסיכום הפעילות השנתית הם יצאו ליום שיא בנחל עצמו, והם מבטיחים להמשיך לשמור עליו גם בשנת הלימודים הבאה
יש לאהוב לטייל בטבע, יש לשמור עליו ויש לקחת את זה צעד אחד קדימה ולהחליט על פרויקט שימור וטיפוח נקודת עניין מסוימת. כזה הוא בדיוק פרויקט "שומרים על נחל ציפורי", הפועל זה שנתיים בשיתוף עם רשות הניקוז והנחלים קישון, מועצה אזורית זבולון וקק"ל.

ללא הבדל דת, גזע ומין

נחל ציפורי הוא אחד מיובליו המרכזיים של נחל הקישון, הוא זורם מהרי נצרת מערבה לים התיכון ונחשב לאחד מאתרי הטבע היפים בגליל התחתון. הוא מקבל את מימיו ממעיינות רבים ולכן ישנם קטעים שבהם הוא זורם בכל ימות השנה ואפשר ליהנות ממסלולים באזורו לאורך כל השנה.

בין היישובים שהנחל זורם לצדם נמצאים נופית, ראס עלי ואיבטין, שגם החליטו להעמיק את הקשר בין התושבים והתלמידים באזור לבין הטבע. תלמידי כיתות שכבת ה' מבתי הספר יוצאים זה כשנתיים לשטח עם מדריכי רשות הניקוז ללמידה, שיפוץ ושיקום נחל ציפורי, כאשר כל בית ספר עושה זאת באופן נפרד, על ידי תיעוד, כתיבה והעלאת תיעוד הפרויקט לאתר שהקימו במיוחד לנושא. בבית הספר בראס עלי פועלת כיתת מנהיגות צעירה של קק"ל המלווה את הלמידה והשיקום.

הודות להפעלת תכנית התקשוב בבתי הספר, נפתחה הזדמנות של למידה שיתופית המרחיבה את גבולות הזמן והמקום ומאפשרת לקיים מפגשי קשר, למידה וחוויה לאורך השנה בין התלמידים והתרבויות השונות סביב הנושא המשותף – נחל ציפורי.
הפעלה של הניידת החינוכית של קק"ל

שומרי הנחל בשיאם

רגע השיא של הפרויקט השנה התקיים ביום 11.6.15. ביום זה נפגשו התלמידים בטחנת הנזירים בנחל ציפורי ליום גיבוש, למידה משמעותית וחוויה. יום השיא הפגיש לראשונה את התלמידים פנים אל פנים, וכלל פעילויות שונות בקבוצות מעורבות: בניית פסיפסים שישולבו בפיתוח הנחל, משחקי היכרות, משחקי מים ומשחק "סולמות וחבלים" בנושא קיימות.

הפעילות היא תוצר של שותפות בין בתי הספר, משרד החינוך, המשרד להגנת הסביבה, המועצה האזורית זבולון, קק"ל ורשות ניקוז ונחלים קישון. מדריכי קק"ל, אשר השתתפו ביום השיא, אפשרו לתלמידים להכיר מושגים מתחום הקיימות בצורה חווייתית אשר תרמה לאווירה הנעימה, לחברות ולהיכרות של התלמידים איש עם רעהו ועם סביבתם.

הפרויקט המוצלח ימשיך גם בשנת הלימודים הבאה ויאפשר העמקה של החיבור בין התלמידים לסביבתם הפיזית והאנושית.
 
 
לאתר "שומרים על נחל ציפורי">>