מסורת מבורכת: מחנה הקיץ של עמותת אתגרים

צילום: אסף חמץ
06 ינואר 2022 17:07:46

כמדי שנה בחודש יולי, מתקיים בלב היער מחנה הקיץ הגדול של "אתגרים", בהשתתפות מאות ילדים ובני נוער עם מוגבלויות. המשתתפים נהנו ממגוון פעילויות חווייתיות, לינה בשטח והדרכה מותאמת

חודשי הקיץ והחופש הגדול הם הזמן שבו יוצאים מדי שנה עשרות אלפי חניכים מתנועות וארגוני נוער למחנות קיץ ברחבי הארץ. עמותת "אתגרים", הפועלת לשיקום, שילוב והעצמה של אנשים עם מוגבלות באמצעות פעילויות ספורט אתגרי בטבע, מקיימת מדי שנה מחנה קיץ ייחודי שמוקדש כולו לילדים ובני נוער עם מוגבלויות – אירוע הנחשב לאחד מאירועי השיא השנתיים של העמותה ומסכם את שנת הפעילות החולפת.

המחנה, שנערך הודות לשיתוף פעולה של בנק לאומי וקק"ל, התקיים השנה בשני מוקדים שונים על מנת לאפשר לכמה שיותר משתתפים לקחת בו חלק: בדרום הארץ - בין 3-5 ביולי במרכז השדה והיער יתיר; ובצפון הארץ - 10-11 ביולי ביער לביא.

אז מה היה לנו?

לשני המחנות שהתקיימו השנה הגיעו כאלף ילדים ובני נוער עם מוגבלות מסוגים שונים, שם יכלו ליהנות משלל פעילויות וחוויות שהונגשו לצרכיהם המיוחדים, כולל הדרכה של מדריכים מטעם עמותת "אתגרים" ומאות עובדי בנק לאומי ובני משפחותיהם שהתנדבו ללוות את הפעילות ולסייע בהפעלת התחנות. חלק מהחניכים והמלווים אף נשארו לישון במחנה.

במסגרת המחנה התקיימו שלל פעילויות, כמו: טיולי אופניים מונגשים ומותאמים עם אופני 'טנדם' (זוגיים) ואופני יד, קיר טיפוס, אומגה, מתחם נינג'ה, גשרי חבלים, הפעלות בשילוב מים, בישולי שדה, הרקדות, פעילויות יצירה ועוד.

בנוסף, מחנה הקיץ כלל מגוון ארוחות, אוהלי שינה מונגשים ללינה שטח, פעילויות למשתתפים הנשארים ללון, ליווי של צוות רפואי ואבטחה לאורך כל ימי המחנה.

הפעילויות השונות במחנה התקיימו בתחנות וכל קבוצה לוותה על ידי מספר מדריכים ומלווים בהתאם לצרכיה.
בין הפעילויות השונות נהנו המשתתפים גם מגשרי חבלים. צילום: אסף חמץ

איך מסכמים המארגנים את האירוע?

ניר הכהן, מנכ"ל עמותת "אתגרים", מציין כי: "מחנה הקיץ של עמותת אתגרים מאפשר לכל ילדה וילד המתמודדים עם מגבלה כלשהי ליהנות מפעילות חווייתית ומאתגרת בטבע בדומה למחנות הקיץ של תנועות הנוער השונות. השנה התקיים המחנה גם בדרום וזאת במטרה לאפשר לילדי הדרום בכלל ועוטף עזה בפרט להשתתף בו ביתר קלות ולחוות חוויות מהנות ומעצימות. אנו מודים לשותפנו היקרים מבנק לאומי ומקק"ל על התמיכה והשותפות המשמעותית".

אביבית קליין, סמנכ"לית משאבי אנוש, בבנק לאומי, מוסיפה: "זו השנה השישית ברציפות שאנו בלאומי לוקחים חלק במחנה הקיץ של עמותת אתגרים. כמדי שנה מאות עובדי לאומי מתנדבים עם משפחותיהם ולוקחים חלק בפעילויות השונות עם הילדים במהלך המחנה. אנו רואים בשותפות המיוחדת הזו שליחות בעלת חשיבות ראשונה במעלה - מעבר לנתינה של עובדי הבנק לילדים, אנו עדים לאפקט ולהשפעה החיובית שיש לנתינה הזו, בחזרה אל העובדים שלנו".

יו"ר קק"ל, יפעת עובדיה לוסקי מסכמת: "היער הוא מקום פתוח להרפתקאות ולמפגשים אישיים וקבוצתיים, מחנה הקיץ לילדים ובני נוער עם מוגבלויות מאפשר לאותם חניכים לקחת חלק וליהנות ממגוון פעילויות אתגריות ייחודיות בטבע. אנו שמחים על שיתוף הפעולה המתמשך עם עמותת אתגרים שמעניק לחניכים את ההכרה ביכולת שלהם להצליח לעשות דברים שקודם לכן נראו בלתי אפשריים".