מחנה אתגרים בקיץ: בין צמרות העצים

לאפשר לילדים עם צרכים מיוחדים לעבור את אותן חוויות שכל ילד אחר חווה. צילום: יואב לין
"לאפשר לילדים עם צרכים מיוחדים לעבור את אותן חוויות שכל ילד אחר חווה". צילום: יואב לין
מאת: יואב לין, קק"ל
9.7.2019
אז מה אתם עושים בחופש? כי אלפי חניכי עמותת אתגרים יצאו למחנה קיץ במרכז השדה והיער ציפורי – שת"פ של עמותת אתגרים, בנק לאומי וקק"ל – שם הם נהנים משבוע של חוויות ייחודיות, וגבוהות...
אומגות, גשרים תלויים, מסלולי חבלים בין צמרות העצים, קירות טיפוס, טיולי שטח, יצירה מהטבע ורכיבה על אופניים היו רק חלק מהפעילויות שבהן השתתפו מאות חניכי עמותת אתגרים במחנה הקיץ שלהם, שנערך בתאריכים 7-11.7.2019.

מחנה הקיץ של עמותת אתגרים לילדים עם צרכים מיוחדים מתקיים במרכז השדה והיער ציפורי של קק"ל ובתמיכת ידידי קק"ל בגרמניה, ומשתתפים בו כ-3,500 חניכים.

"המשימה שלנו היא לאפשר לילדים עם צרכים מיוחדים לעבור את אותן חוויות שכל ילד אחר חווה", אומר אבנר בלקנאי, מנכ"ל עמותת אתגרים. "הטבע הוא מקום פתוח להרפתקאות ולמפגשים אישיים וקבוצתיים, והחניכים מקבלים שיעור לחיים כשהם מצליחים לעשות דברים שקודם לכן נראו בלתי אפשריים. אנחנו מודים לבנק לאומי ולקהילת קק"ל בגרמניה על התרומה שאפשרה את קיום המחנה".

מטפסים על מתקן שמגיע לגובה של 25 מ'!

עמותת אתגרים עמלה והקימה את כל המתקנים המאתגרים שנמצאים בגובה. המתקן הגבוה ביותר שהוקם השנה במחנה נישא לגובה של 25 מ' והטיפוס בו מתבצע מענף לענף, ומגיע כמעט עד הצמרת (אל דאגה. המטפסים מאובטחים על ידי חבל הצלה). לידו נמצא מתקן נמוך, באופן יחסי, שמגיע...ללא פחות מ-10 מ'. מאתגר ודורש אומץ ומאמץ.
החניכים הצעירים משתתפים במהלך השבוע גם בתחנות שהכינה קק"ל. מדריכי חטיבת החינוך מעבירים להם פעילויות שכוללות מילוי מכלי מים, צעידה בשיווי משקל, קליעה לחישוקים ויצירת פסיפס.
משה קהלני, מדריך קק"ל, מספר: "נוצר חיבור מיוחד עם החבר'ה ויש תחושת סיפוק עצומה. כל אחד מוצא פה את נקודות החוזקה שלו, והודות לשיתוף הפעולה הקבוצה כולה מצליחה ביחד".
מרכז שדה ויער ציפורי מציע למתארחים מתקני ספורט ונופש, פינות ישיבה, אוהלים וכיתות פתוחות, המאפשרים לימוד חווייתי לצד פעילות בשטח. צוות המדריכים המקצועי מנחה את המשתתפים בפעילויות חינוכיות ובסיורים שנערכים בסביבה.
מטפס אמיץ עולה למעלה ולמעלה. צילום: יואב לין
מטפס אמיץ עולה למעלה ולמעלה. צילום: יואב לין

המתנדבים זוכים בהמון אהבה

מדי יום מגיעים למחנה בציפורי כ-400 חניכים וכ-300 מתנדבים. החניכים מגיעים מכל רחבי הארץ ומכל שכבות האוכלוסייה – ילדים ובני נוער עם מוגבלויות פיזיות, חושיות וקוגניטיביות, בני כל הדתות, בגילים 21-9. אליהם מצטרפים מאות מתנדבים מסורים, שמגיעים למחנה לתת מעצמם, מכל הלב, ובתמורה הם זוכים להמון אהבה ולתחושה עמוקה של סיפוק.

בין המתנדבים גם איליה מירושלים, פעם חניך בעמותת אתגרים, והיום מהנדס מחשבים בחברת אינטל. איליה עומד ליד קיר הטיפוס, מסייע לילדים להעפיל לפסגה, ומספר: "ילד שמצליח לטפס על הקיר מקבל תחושת מסוגלות, ולומד שהוא יכול להצליח לבד, ובמקביל לומד שגם לבקש עזרה זו לא בושה. לעמותת אתגרים יש חלק חשוב בהצלחה האישית שלי, כי הם נתנו לי את הביטחון ביכולת שלי להצליח בחיים. אני זוכר את עצמי בתור ילד משתתף בפעילות הזו, והיום אני גאה בהזדמנות שניתנה לי לעזור לילדים אחרים".

זאב וגשל, מנהל המחנה מטעם אתגרים, אומר שהמפגש עם המתנדבים הוא חלק חשוב מהחוויה של בני הנוער: "הם מתמודדים פה עם לא מעט קשיים, וחווים המון הצלחות. את ההצלחות הללו הם ייקחו איתם לחיי היומיום בכל התחומים – מלימודים ועד לתעסוקה".
ועכשיו רוכבים על אופניים בעזרת המתנדבים. צילום: יואב לין
ועכשיו רוכבים על אופניים בעזרת המתנדבים. צילום: יואב לין

ומה אומרים משתתפי המחנה?

  • מאיר אפריאט, בן 9 מעכו: "זאת הפעם הראשונה שאני משתתף במחנה אתגרים, ואני נהנה מאוד. הכי כיף היה לקפוץ באומגה, אפילו שזה היה קצת מפחיד. לא האמנתי שאצליח לעשות כאלה דברים, אבל גיליתי שאני כן יכול".
  • אילנה כהן מעכו, שיצאה למחנה יחד עם בנה, יעקב בן ה-18, סיפרה: "זאת חוויה מיוחדת לאימא ולבן לצאת ביחד ליער. הפעילות הזאת מחזירה אותי שנים אחורה לצעירותי. אין ספק שגם אני הייתי מטפסת על העצים יחד עם הילדים, אם רק הייתי מביאה נעליים מתאימות".
  • שלגית היימן, רכזת ההדרכה במרכז ציפורי, אמרה: "כשמסתכלים על בני הנוער הללו מבינים עד כמה חשובה העבודה שלנו. הם עוברים פה חוויות מדהימות שמעצימות אותם".
  • דודו אשכנזי, מנהל מחלקת הדרכה, מפעלים וחינוך מיוחד בחטיבת החינוך של קק"ל, שמוביל שיתופי פעולה רבים של קק"ל למען צעירים עם צרכים מיוחדים, אמר: "אי אפשר לבקר כאן ולא להתרגש ממה שרואים. זו תזכורת נוספת לכך שהיער שייך לכולם".
כאן חווים המון הצלחות משמעותיות. צילום: יואב לין
כאן חווים המון הצלחות משמעותיות. צילום: יואב לין