איך עץ נולד? ט"ו בשבט במועצת בנימין

ילדות סביב שולחן ארוך מול מדריכת קק"ל
תלמידות בית הספר כרמי חן במשתלת אשתאול. צילום: מיכל אלקלעי, קק"ל
תלמידות בית הספר כרמי חן ממועצת בנימין חגגו את ט"ו בשבט ביום ירוק עם תוכנית מעוף של קק"ל, שכלל סיור במשתלת אשתאול, טיול עם הרבה טבע וארכיאולוגיה ואפילו מפגש עם מערה סודית...

מאת: מיכל אלקלעי

חוגגים ט"ו בשבט במשתלה: כמדי שנה בחודש שבט, גם השנה פתחו משתלות קק"ל את שעריהן לתלמידי בתי הספר ולציבור הרחב לחלוקת שתילים וגם לסיורים ופעילות חינוכית שמאפשרת למשתתפים להכיר מקרוב את עבודת המשתלה וחושפת אותם להבנת שלבי התפתחות הצמח בפעילות "מזרע לשתיל".

מזרע לשתיל: כך זה קורה

גם בבית הספר היסודי כרמי חן שבמועצת בנימין בחרו לחגוג את ט"ו בשבט בפעילות במשתלה, וכ-200 תלמידות, משכבות א'-ד', יצאו למשתלת אשתאול שליד בית שמש. לרגל יום ההולדת של העצים, זכו הילדות להכיר את עבודת המשתלה ואת התהליך הקסום של יצירת שתילים – מהרגע הראשון ועד שהם גדלים להיות עצים צעירים וחזקים דיים כדי להינטע ביער.
 
הילדות עברו בין תחנות שונות, ובכל אחת מהן נחשפו לשלב נוסף בגידול השתיל. בתחנה הראשונה הציגה להן המדריכה נעמי סוגי זרעים שונים בשלבי נביטה שונים והסבירה, בליווי הדגמה ובעזרת עזר הדרכה, על חלקי הצמח ועל התהליך שעובר הצמח מהיותו זרע ועד הפיכתו לשתיל. "העזר עם הסיפור כתוב ברמה גבוהה והיה מעניין", סיכמה המורה עפרה את הביקור בתחנה.
 
בתחנה הבאה למדו התלמידות על התנאים השונים שלהם זקוקים הזרעים עד שצומח מהם שתיל צעיר. השתיל נשאר בחממה, שבה הוא גדל ומתפתח, עד שהוא מספיק חזק וגדול כדי לצאת ממנה אל היער. ואיך מכינים את השתיל ליציאה ליער? בשלב הסופי בחממה מכינים את השתילים לפי סוג ומרגילים אותם לתנאי הסביבה ואז שולחים אותם לשתילה ביער. נעה, אחת התלמידות, סיפרה שלמדה הרבה בפעילות, וראתה את הזרעים (הצנוברים) של עץ האורן ואת פרי האיצטרובל.
ילדות סביב שולחן, באמצע צלחות עם זרעים
זרעים של עץ. צילום: מיכל אלקלעי, קק"ל

עציץ לכל ילדה

לקינוח הפעילות קיבלה כל תלמידה שתיל נענע, תערובת אדמה וכלי שתילה, שמהם הכינה עציץ אישי, מתנה מיום של כיף במשתלה. חרות אמרה שהיא כבר מחכה בקוצר רוח לשתות תה משתיל הנענע שלה...

הסיור במשתלה תם, אך היום עוד לא נשלם: מאשתאול המשיכו התלמידות לטיול היכרות עם ההיסטוריה של אזור מודיעין בתל חדיד. בנקודת התצפית הן קיבלו הסבר, שהיה מותאם לגילן, על הגיאוגרפיה של האזור ועל האזור וצפו על מישור החוף והשפלה. משם המשיכו לטיול במסלול שבו פגשו ממצאים ארכיאולוגיים ייחודיים, גיתות, מתקנים חקלאיים ואפילו מערה סודית.

קראו עוד...