הקלמר הכי ירוק בכיתה

צילום: Canva
צילום: Canva
שנת הלימודים החדשה כבר מחכה מעבר לפינה, ואנחנו פה כדי לעזור לכם לחזור ללימודים ירוקים יותר ומזהמים פחות. המוטו שלנו הוא: חכו רגע לפני שאתם רצים לקניון הקרוב, לא הכול חייב להיות חדש, אפשר למחזר, ואפילו להתהדר בילקוט/קלמר/עטיפות למחברות יפים ומקוריים
 • ילקוט – נמאס לכם מהישן? כבר שנתיים שאתם נושאים אותו על גבכם? נראה לכם שעכשיו זה זמן מצוין לאחד חדש? מה דעתכם על שדרוג הקיים? קשטו את הילקוט שלכם: טלאים בשלל צורות (פרחים, עיגולים או כל דמות שאתם אוהבים), מדבקות מעניינות ואפילו אפשר לצייר (באישור אמא/אבא, כמובן).

 • ילקוט 2 – ממש לא בא לכם להשקיע? איך נראה לכם הילקוט של החבר/חברה? מה דעתכם להחליף? הוא יקבל את שלכם, אתם את שלו, והנה לכם שינוי נחמד וכיפי לשנה הקרובה.

 • ילקוט 3 – החלטתם על חדש ויהי מה? אל תזרקו סתם כך את הישן. יש המון דברים שאפשר לעשות איתו, החל בלתת לחבר/אח או לתרום לנזקקים, דרך להחליף אותו בשוק קח-תן ועד להפוך אותו לתיק שיש לו שימושים אחרים – תיק טיולים, למשל.

 • קלמר – מתי בפעם האחרונה הגיע לכיתה שלכם ילד עם קלמר מאריזת טרופית או עם אחד שקוף מגניב מבקבוק פלסטיק. אבל לא סתם אחד, אלא ממש מושקע. כזה עם ציור מגניב, מכסה מעניין וקישוטים שטרם נראו בכיתתכם. או, לחלופין, קלמר מהג'ינס של שנה שעברה... אז שבו, תשקיעו קצת, תיהנו, ומובטח לכם הקלמר הכי מדליק בכיתה.
מכנסי הג'ינס קטנים עלייך? עשי לך מהם קלמר - מקורי וידידותי לסביבה
מכנסי הג'ינס קטנים עלייך? עשי לך מהם קלמר - מקורי וידידותי לסביבה
אחד המדליקים: קלמר מאריזת טרופית. התמונה מאתר skiptomylou
אחד המדליקים: קלמר מאריזת טרופית. התמונה מאתר skiptomylou
 • ספרים – זה גם יותר זול, וגם חוסך לא מעט עצים: קנו ספרים מיד שנייה! אין שום סיבה לקנות חדשים בזמן שהחברים שלכם מהשנה מעליכם כבר לא זקוקים לשלהם. וכמובן, אל תשכחו להעביר את שלכם לחברה מהשכבה שמתחת. ואם בבית הספר שלכם לא מקיימים מכירת ספרים מיד שנייה בסוף/תחילת השנה, זה הזמן להעלות את הרעיון.

 • עטיפות למחברות – כן, ברור, אפשר לקנות. אבל אולי בכל זאת תשקיעו? כל בד ישן, כל חולצה שיצאה משימוש יהיו טובים לעניין. הכינו במו ידיכם מספר עטיפות למחברות ולספרים, למשל מבד ג'ינס, ובמהלך השנה תצטרכו רק לכבס (נכון יותר אמא/אבא יצטרכו).

 • תלבושת בית ספר – מכירים את אלה שגדלים מחודש לחודש? רק קנו להם חולצה חדשה וכבר היא לא טובה עליהם? מצוין! כי בטח עליכם היא ממש טובה. חולצות בית ספר, שכבר נושאות את הסמל, בעיקר אם הן ממש חדשות, יכולות גם כן לעבור בין החברים. למה לא? זה חסכוני, זה מונע זריקה של בגדים, ובקיצור, שימוש חוזר.

 • ורק כדי לחדד, כמה עובדות חשובות על ייצור בגדים חדשים:
  1. ייצור ק"ג אחד של כותנה דורש כ-8,000 ליטרים של מים!
  2. בגדים המושלכים לפח מגיעים למטמנות אשפה. חלק מהחומרים המרכיבים את הבגדים אינם מתפרקים כלל בתהליך מיחזור (בעיקר בדים שהם סינתטיים). אלא שכן מתפרקים, גורמים, בחלקם, לנזק. למשל, סיבי צמר, אשר בעת הפירוק שלהם נפלט גז מתאן.
אז תחשבו ירוק גם בחזרה לבית הספר, שבו קצת, תשקיעו, תיהנו מדברים ייחודיים ובדרך תפרגנו לסביבה שלכם.
 

בברכת שנת לימודים פורייה ומוצלחת!

הכול כבר מוכן לשנה הבאה? אז היכנסו לשחק במשחק מירוץ המיחזור
 

יש לכם טיפים מומלצים נוספים למחזור לקראת שנת הלימודים הבאה עלינו לטובה? כתבו לנו ואנו נדאג לפרסם:  greenwin@kkl.org.il

קלמר מג'ינס, מהאתר של ענבל ישראל
קלמר מג'ינס, מהאתר של ענבל ישראל