בידידות: ניקיון פסח

בידידות: ניקיון פסח

צילום: Canva
איך מנקים ולא מלכלכים? את הסביבה, כמובן. זה שפסח הגיע לא אומר שעכשיו מציפים את הבית בכל חומרי הניקיון שיש בארון. כי גם בפסח אנחנו חושבים ירוק. כך תנקו לפסל ולא תזהמו את הסביבה

בידידות: ניקיון פסח

הרי לכם מספר סיבות להימנעות משימוש יתר בחומרי ניקוי: חלק מחומרי הניקוי האלו מכילים מרכיבים מאוד לא ידידותיים לסביבה, וכאשר הם נגמרים, אנחנו נשארים עם מכלי הפלסטיק שבהם הם היו מאוכסנים – מכלים אשר הופכים בעצמם לפסולת מזיקה לסביבה.
 
קבלו מספר עצות לצמצום השימוש בחומרי הניקוי:
 1. מומלץ לטאטא (ולא לשטוף!) לעיתים קרובות את הבית כדי לאסוף פירורים, אבק ולכלוך שמושכים חרקים ועכברים, וכך להימנע מהצורך בהדברה (עוד גורם מזהם) ומשטיפה רצינית.
 2. כאשר משתמשים בחומרי ניקוי – להשתמש בכמות קטנה ככל האפשר (זה נכון גם לגבי אבקות כביסה, אגב – הכביסה תצא נקייה באותה מידה גם אם נשתמש בפחות אבקה).
 3. חלק מהחומרים שאנו עושים בהם שימוש ביומיום יכולים להחליף בקלות חומרי ניקוי מלאכותיים: עם נוזל שנסחט מפלח של לימון אפשר לשטוף ולהבריק כיורים וברזים, וחומץ יכול לשמש לניקיון כלים ומשטחים, וגם רצפות וחלונות. ואם רוצים להוסיף ריח טוב אפשר לטפטף שמנים אתריים במגוון ריחות.
  בחנויות טבע אפשר לרכוש בקבוקונים של הללו, שמהם אפשר לטפטף לדלי כמה טיפות:
  - שמן רוזמרין – דוחה חרקים
  - שמן קינמון – דוחה נמלים
   -שמן עץ התה, איקליפטוס ולבנדר – מחטאים
 4. אחרי שמכבסים בגדים ומצעים, במקום לדחוס אותם למייבש (ולצרוך חשמל מיותר, שהוא גם יקר וגם מזיק לסביבה) אפשר פשוט לתלות אותם על חבל – עכשיו, כשהחורף מאחורינו, אור השמש עושה נסים ונפלאות לא רק בייבוש מהיר של הכביסה, אלא גם בהלבנה שלה.
 5. עם כלי הניקוי שלנו אפשר לעשות את מה שאנחנו ממליצים כבר הרבה זמן – למחזר. במקום לקנות סמרטוטים חדשים, עשויים מחומר לא מתכלה, או מטליות ומגבונים מנייר, אפשר להשתמש בבגדים ישנים שכבר לא לובשים. את מכלי הפלסטיק שבהם אוכסנו חומרי הניקוי אפשר למלא בחומרי ניקוי חדשים שנמכרים בשקיות, ואם חייבים לזרוק – רק לפחי המחזור לפלסטיק!

יש לכם עוד רעיונות לשמירה על הסביבה? מצוין, שלחו אלינו ואנו נדאג לפרסם: greenwin@kkl.org.il

להפחית באבקת הכביסה ולתלות לייבוש בשמש. צילום: SXC