דמי כיס בקטנה

דמי כיס בקטנה

צילום: Canva
צילום: Canva
מה עושים עם כל דמי החנוכה האלה שקיבלתם? (וכן, 20 ש"ח הם גם כסף!) על צרכנות נבונה שמעתם? קבלו: ככה קונים נכון וחכם
לחנוכה שמות רבים. בין היתר, אפשר לקרוא לו החג הנדיב, אחרת איך תסבירו את חלוקת דמי החנוכה המקובלים לילדים.
 
תשאלו, מדוע נהוג לחלק בחנוכה דווקא כסף ולא מתנות?
נענה, כי ההבדל בין כסף למתנה הוא השימושיות. בעוד שלמתנה יש שימוש ממשי, לכסף – שטרות ומטבעות – יש ערך ייצוגי ואף חינוכי. יש דברים רבים שתוכלו לעשות בכסף או לרכוש באמצעותו. הכסף הוא אפשרות. האפשרות שתקבלו תציב בפניכם שאלות של בחירה צרכנית.

נשאל, מה תקנו? האם אתם באמת זקוקים למשהו?
ודאי תענו כי יש לכם תמיד מה לקנות. נציע כי זה הזמן לעצור לרגע ולחשוב על תרבות הצריכה שלנו. אנחנו קונים וקונים, משתמשים ומשליכים לאשפה. בדרך זו אנו גורמים להגברת הייצור, שצורך משאבים וגורם לזיהום, ולהגדלת כמויות הפסולת.
איור: שטרות תלויים על חבל. SXC
דמי כיס כערך, השתמשו שם בתבונה. צילום: SXC

צרכנות נבונה: כך תשתמשו בכספכם בחוכמה

פתחתם את קופת החיסכון ומצאתם שיש בידיכם מספיק מרשרשין כדי לצאת לשופינג בקניון הקרוב. אבל רגע לפני שאתם מוציאים את השקל הראשון, הרשו לנו להציג בפניכם תרשים זרימה לצרכנות נבונה, שמומלץ שתאמצו לפני כל רכישה.
  1. צריכים או לא צריכים? חשוב לזכור: אם לא צריכים – עדיף לא לקנות! לפעמים כדאי פשוט לחסוך את הכסף עד שבאמת תזדקקו למשהו. וכן, יש את הפעמים שבא לכם רק בשביל הכיף, אנחנו סומכים עליכם שתדעו להבדיל מהו הגבול הנכון לכם, גם כשזה מגיע לעולם התחביבים והאופנה.
  2. חדש או משומש? אם תחליטו לקנות, זכרו שאפשר לקנות גם מוצרים משומשים והם לא פחות טובים. למשל, מתחשק לכם את הספר החדש בסדרת יומנו של חנון? במקום לקנות חדש אפשר לקנות מחבר, אתרי יד שנייה או ללכת לשווקי ילדים למוצרי יד שנייה, ועל הדרך לפתוח דוכן משלכם ולעשות קופה קטנה עם כל מה שאין לכם צורך בו.
    ואגב, למה שלא תלכו בכלל לספרייה?
  3. לא מתפשרים: איכות ולא כמות. אם, בכל זאת, תקנו דבר חדש, אל תתפתו לקנות משהו באיכות ירודה, שיתקלקל במהרה וישמש פסולת. פרגנו לעצמכם מוצר איכותי שישמש אתכם לאורך זמן.
  4. מתייעצים עם ההורים. אם אתם לא בטוחים לגבי הקנייה, המחיר או העסקה, אל תהססו לפנות להתייעצות עם אחד ההורים. תאמינו לנו שעוד יש להם מה ללמד אתכם על התנהלות פיננסית.
נ.ב: תרשים הזרימה הנ"ל תקף גם כשתהיו עצמאיים לגמרי בחייכם הבוגרים.

אז אחרי שדיברנו די בנושא, הנה לכם כמה משחקים נחמדים באתר
"איפה הכסף" ושבעזרתם תוכלו גם להתאמן.

בברכת בחירות צרכניות אחראיות ונבונות – חג חנוכה נדיב ושמח.
 

יש לכם טיפים מומלצים נוספים להתנהלות נבונה עם דמי הכיס? כתבו לנו ואנו נדאג לפרסם: greenwin@kkl.org.il

צילום: SXC
צילום: SXC