דברים שרואים בחושך

צילום: Canva
חום הקיץ המעיק הוא לא פעם "הורס שמחות", בייחוד כשמדובר באנשים שאוהבים לטייל, אך אוהבים פחות את השמש הקופחת בשלהי הקיץ. אז מה עושים? ישנים טוב ביום, ועוברים לטייל בלילה. מתברר שטיול לילה הוא חוויה ייחודית ומרתקת, המשלבת נוף ובעלי חיים שלא רואים ביום

 

צאו בט"ו

אז מתי הזמן הטוב ביותר לצאת לטיול כזה? טיול לילה מהנה ויפה ביותר כאשר הירח מלא או קרוב להיות מלא וזורח בשעות שבהן נרצה לטייל. וכיצד נדע מתי הירח מלא ובאיזו שעה הוא זורח? פשוט: פותחים לוח שנה עברי ומחפשים את אמצע החודש – ט"ו. בתאריך זה יהיה הירח מלא ויזרח קרוב לשעת שקיעת השמש. ומה יותר מתאים מחודש אב, ו-ט"ו באב, שבו חל יום האהבה, לטיול לילה לאור ירח מלא... ראש חודש, אגב, כלומר ב-א' בחודש, הירח יהיה "ריק" לחלוטין.

זריחה וגריעה

מי שמכיר היטב את הלילה ומתעניין בו, יודע שיש גם טריקים קטנים שיכולים לעזור להעריך את מצב הירח. למשל: מספר ימים לפני יום הטיול בודקים את שעת זריחת הירח. כיוון שהירח מאחר את זריחתו בכ-48 דקות בכל יום, אנחנו יכולים לדעת, למשל, שאם היום הוא זרח ב-18:00, מחר הוא יזרח ב-18:48, מחרתיים ב19:36- וכן הלאה. ואיך נדע עד כמה יהיה מלא באותו היום? נביט אל הירח בשמים ונוסיף לו קו דמיוני היוצא מחלקו העליון. אם קיבלנו את האות "ז" – הירח בתהליך זריחה ומחר יהיה מעט יותר מלא, ואם קיבלנו את האות "ג", הירח בתהליך גריעה ומחר יהיה מעט פחות מלא.

איור זריחה וגריעהכיצד הולכים בלילה?

כאשר נמצאים בסביבה חשוכה, העיניים זקוקות לזמן מה כדי להתרגל לחושך, אך לא לזמן רב. למעשה, לאחר מספר דקות כבר אפשר לראות בצורה סבירה ולאחר כחצי שעה מגיעים ליכולת הראייה המקסימלית. בשלב זה, כל אור שמביטים בו מקלקל את ראיית הלילה, ולכן מומלץ לטייל ללא פנס ולאפשר לעיניים להתרגל. אם יש מקום מסוכן שבו חייבים להדליק פנס, מומלץ להמתין כחמש דקות לאחר כיבוי הפנס, עד שממשיכים לטייל. לא מומלץ ללכת עם פנס דולק לאורך כל הטיול כיוון שמחוץ למקום שבו הפנס מאיר אי אפשר לראות דבר, וכך גם מבריחים בעלי חיים ליליים.

מה לקחת לטיול?

  1. בטיול לילה חשוב מאוד, כמובן, פנס טוב עם סוללות חלופיות, וכדאי שיהיה יותר מפנס אחד בקבוצה.
  2. כדאי לקחת נעליים גבוהות, כיוון שבלילה רואים פחות איפה דורכים, וגם יש פעילות של בעלי חיים כגון נחשים ועקרבים.
  3. חשוב לא לשכוח מים. למרות שאין שמש, כאשר אנו הולכים ומזיעים אפשר לאבד כמות מים דומה לזו של טיול ביום.

איפה כדאי לטייל בלילה? מסלולים מומלצים

כמעט כל מסלול מוכר וטוב מהיום, הוא מסלול המתאים לטיול בליל ירח מלא, אבל אם רוצים לעשות משהו ייחודי, לפניכם שני מסלולים שאורכם בין שעתיים לשלוש שעות הליכה:

  1. נחל חווארים, הנמצא ליד מדרשת בן גוריון, כ-40 דקות נסיעה דרומית לבאר שבע.
  2. נחל פרצים, הנמצא בהר סדום, כשעה ורבע נסיעה מזרחית לבאר שבע.

הערה חשובה: קק"ל מבהירה שאין לטייל לבד או ללא תיאום עם הגורמים המוסמכים, למען השמירה על בריאותכם ובטחונכם.

אוהבים להיות בשטח? רוצים לדעת עוד חוגי הסיירות של קק"ל? היכנסו לאתר»

יש לכם עוד טיפים? מצוין, שלחו אלינו ואנו נדאג לפרסם, למייל: greenwin@kkl.org.il

לוגו חוגי סיירות של קק"ל