ושמחת בסוכתך: הלכות סכך ירוק ואקולוגי

ושמחת בסוכתך: הלכות סכך ירוק ואקולוגי

סוכת קקל ביער לביא
סוכת קק"ל ביער לביא
בניתם סוכה ונתקעתם בלי סכך? הנה כמה עצות לעשה (קונים סכך עד או משתמשים בסכך ממוחזר) ואל תעשה (לא לקטוף לבד כפות תמרים) בכל מה שנוגע לסכך ואיכות הסביבה. בונוס: טיפים בטיחותיים לבניית סוכה
אין חגי תשרי בלי סוכה, פשוט אי אפשר לוותר על חוויית הישיבה המשותפת של המשפחה בלילות הסתיו באוויר הפתוח. טוב, לא לגמרי פתוח – יש סכך מעל. ואם בסכך עסקינן, בואו נבין כמה דברים בסיסיים בכל הנוגע לקירוי הסוכה בסכך ושמירה על איכות הסביבה.

מהו סכך כשר?

סכך כשר הוא סכך שצריך לעמוד בשלושה תנאים: א. להיות ממין צומח ב. להיות מנותק ממקור גידולו - ענף מטפס היוצא מהקרקע לפיכך יהיה פסול. ג. שלא יקבל טומאה, כלומר לא יעבור עיבוד ושמטרת ייצורו היא לשם סכך., ובנוסף חשוב שהסכך יהיה ללא רבב, וללא חשש גניבה, גזילה או השחתה. הרבנים יחמירו ויאמרו כי סוכה שקיים חשש כי אחד ממרכיביה חשוד, אסור לברך עליה ויש לפרקה.
כדי לעזור לכם עם הסכך, ריכזנו מספר כללי אצבע לעשה ואל תעשה בכל מה שקשור לסכך אקולוגי, הכוונה לכזה שיעמוד במשימה בכבוד בלי לפגוע בטבע.

מה לא לעשות?

  • אסור לגזום ללא רשות – ככלל, אסור לגזום עצים ללא רשות בעל הבית או רשות ציבורית. כריתת עצים בכלל לא באה בחשבון לפי פקודת היערות.
  • שמירה על ריאות ירוקות – עצים מהווים ריאה ירוקה וחשובים להמשך קיומנו על כדור הארץ, ולכן יש להימנע ככל הניתן מפגיעה בצומח. תחשבו על זה ככה – כל עלה ירוק שנפגע פחות חמצן לנשימה.
לא גוזמים לבד! מטע תמרים בפארק אשכול. צילום: יעקב שקולניק
לא גוזמים לבד! מטע תמרים בפארק אשכול. צילום: יעקב שקולניק

מה כן לעשות?

  • שימוש בסכך רב פעמי – כדאי לשקול לעשות שימוש בסכך רב פעמי. כיום ניתן למצוא בשוק מגוון אפשרויות במחירים הוגנים.
  • שימוש בסכך ממוחזר – גזמתם בחצר ביתכם, מצאתם סכך מתאים בפינת פינוי הגזם הסמוכה לביתכם או ענף תועה שנפל בדרך טבעית מהעץ? מצוין, זהו הסכך הכי ירוק שתוכלו לייחל לסוכה שלכם.
  • תחנות חלוקת סכך ברשויות מקומיות – לקראת החגים רשויות מקומיות עוסקות בגיזום יזום של עצים, הן לשם טיפוח ושיפור פני העיר, והן לשם חלוקה מסודרת לתושבים בחינם. חפשו באתר העירייה או המועצה האזורית באזור מגורכם את מועדי החלוקה (יתכן כי בשנת תשפ"א, בשל הקורונה והסגר, לא תהיה חלוקת סכך).
  • סכך אלטרנטיבי – לא בטוח שהרבי מאשר, אבל מי שרוצה להיות יותר ירוק מירוק, יכול לחפש קירוי מקורי אחר לסוכה, כגון: סדין או בד קל, תליית קישוטים בצורה צפופה שישמשו כסכך מקורי (רצוי קישוטי סוכה מחומרים ממוחזרים) או ציפוי בעלים שנשרו בשלכת. עוד רעיונות?

טיפים בטיחותיים בהקמת סוכה וסכך

בבואכם לבנות סוכה, קנויה או עשויה בשיטה הישנה והטובה של פטיש ומסמר, הקפידו על כללי בטיחות. אם אתם לא בטוחים לגבי השימוש, בקשו עזרה מילדים גדולים יותר או עזרת מבוגר.
  • כפפות עבודה - הקפידו על שימוש בכפפות עבודה למען לא תידקרו ממסמרים, כפיסי עץ וכדומה.
  • טיפוס על סולם – בבואכם לטפס על סולם נעלו נעליים נוחות (לא כפכפי אצבע), שלא מחליקים איתן ובקשו ממישהו שיחזיק את הסולם בזמן הטיפוס, בעבודה בגובה ובירידה מהסולם.
  • כלי עבודה – נסו לצמצם את השימוש בכלי עבודה מסוכנים ובקשו עזרה בעת הצורך. הקפידו לא להשאיר כלים מסוכנים, מסמרים וברגים בסביבת העבודה.

יש לכם טיפים נוספים להתנהגות נכונה בבניית סוכה? כתבו לנו ואנו נדאג לפרסם:  greenwin@kkl.org.il