אנרגיה מהשמש

אנרגיה מהשמש

הקיץ כבר פה, וזה הזמן להזכיר שאור וחום השמש הם שניים מהמשאבים הטבעיים הנפוצים ביותר בישראל. כך תנצלו אותם נכון

אם אפשר לחסוך, למה לא? שימוש באנרגיה מהשמש חוסך משאבי טבע וכסף. אחד מאוצרות הטבע המעטים שישראל נהנית מהם הוא אור השמש. ישנן מדינות שבהן מפיקים אנרגיה מרוח או מים זורמים – בישראל, למרבה הצער, אין מספיק מאלה. אבל יש לנו שמש, שזורחת לאורך רוב השנה, אפילו בחורף. בישראל ובעולם חוקרים היום באילו דרכים ניתן לנצל את האור והחום של השמש כדי להפיק עוד אנרגיה במקום זאת שמופקת ממקורות מזהמים יותר.

תתחילו ליישם: תאורה טבעית

מלבד ייצור אנרגיה, אנחנו משתמשים באור ובחום למטרה הרבה יותר בסיסית – תאורה. ברוב ימות השנה, אור השמש יכול להציף את הדירה והבית שלנו, ולחסוך לנו הרבה חשמל. חשמל הוא לא רק דבר מאוד יקר, גם הייצור שלו גורר הרבה מאוד זיהום סביבתי. ככל שנחסוך יותר חשמל, כך גם נחסוך יותר כסף ונזהם פחות. אז לפני שאתם מדליקים מנורה בחדר או על השולחן, תשאלו את עצמכם – לא פשוט וזול יותר לפתוח חלון או תריס במקום?

המצאה גאונית: דוד השמש

לא תאמינו כמה המצאה פשוטה יחסית תואמת לסביבה: דוד השמש – מתקן פשוט וגאוני שנמצא כמעט על כל גג בית בישראל. דוד השמש אוסף את חום השמש שהצטבר לאורך היום, ומשתמש בו כדי לחמם את המים שאנחנו משתמשים בהם לרחצה ושימושים נוספים. הדבר נעשה בלי שום התערבות שלנו: לא צריך להפעיל את דוד השמש, הוא פועל מעצמו.

ומה עושים בימים גשומים ושאינם שטופי שמש? בישראל ישנם בממוצע כ-21 ימי גשם בשנה, כלומר צריך למצוא פתרון למים חמים לתקופת החורף בעיקר. ולכן, בכל בית מותקנת גם מערכת חשמלית לחימום המים הכבויה רוב הזמן, וכדי להשתמש בה צריך להדליק אותה לפרק זמן קצר יחסית הודות למאיצים מודרניים הקיימים בדוודים החדשים.

מערכת זו משתמשת כמובן בחשמל, ושימוש כזה מגביר את הזיהום ופוגע בסביבה. אז לפני שאנחנו משתמשים במערכת החשמלית לחימום מים, כדאי לחשוב: האם לא עדיף להשתמש בדוד השמש במקום? יש ימים שבהם באמת אין לנו ברירה: בחלק מימי החורף אין מספיק אור שמש בשביל שדוד השמש יעבוד. אבל בימים אחרים, ובמיוחד בימי הקיץ החמים, אין שום הצדקה לשימוש במערכת החשמלית לחימום המים. גם אם אין מים חמים מיד בבוקר, אפשר לחכות עד לסוף היום ולהתקלח לפני השינה במקום מיד אחרי שקמים בבוקר. כך חוסכים בחשמל, ותורמים לסביבה נקייה יותר.

יש לכם עוד טיפים?
מצוין, שלחו אלינו ואנו נדאג לפרסם, למייל: greenwin@kkl.org.il

דוד שמש. צילום: ארכיון הצילומים של קקל
דוד שמש. צילום: ארכיון הצילומים של קקל