מתייבשים? חוסכים!

מתייבשים? חוסכים!

הם בכלל לא שלנו - הם של הטבע. מים במפל אל על. צילום: רחל אלון
הם בכלל לא שלנו - הם של הטבע. מים במפל אל על. צילום: רחל אלון
את הברז סוגרים, בשירותים מדיחים רק חצי מכל של מים, את הגינה משקים בלילה ואת המכונית שוטפים בדלי ולא בצינור. את כל זה אתם כבר עושים? יופי! אז אתם כבר ממש חוסכים במים. והנה עוד כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי לחסוך ולא להתייבש
הכנרת מתייבשת, ישראל מתייבשת... אלה לא רק סיסמאות, אלא עובדות של ממש. המים שנאגרים בישראל הולכים ומתמעטים וגשמי החורף לא מספיקים כדי למלא את המאגרים. אז נכון שישראל משתמשת במים מותפלים ובטכנולוגיות נוספות על מנת להתגבר על המחסור במים, אבל עדיין מציאות המים היא כזו שצריכים לחסוך כל טיפה. ובכלל, מים הוא משאב ששייך לסביבה ולטבע – ואנחנו צריכים לשמור עליו, בדיוק כמו שאנחנו שומרים על צמח מוגן ועל עץ נטוע. אז מה עושים? חוסכים. ככה:

 

בבית:

 1. משתמשים בשירותים? ברור, אין ברירה, חייבים... אבל להשתמש בהרבה מים, את זה אתם ממש לא חייבים לעשות. העובדה היא שבכל הדחה מלאה של האסלה, אתם מעבירים לביוב 9 ליטרים של מים מתוקים (שישיית בקבוקים!) אם תדיחו חצי מכל, תחסכו 3 בקבוקי מים בכל ביקור בשירותים.
 2. מצחצחים שיניים? כמובן. שוטפים כלים בכיור? אנחנו מקווים שכן... בכל מקרה, כאשר אתם עושים את הפעולות הללו – סגרו את הברזים בזמן שאין צורך להשתמש במים, ותחסכו בממוצע 20 ליטרים של מים מדי יום!
 3. מתקלחים? נו, אז חשוב שתדעו שמקלחת זריזה צורכת כ-50 ליטר מים, בעוד שמקלחת נינוחה, של כ-20 דקות, מבזבזת כ-200 ליטר מים! ומה עם אמבטיה? אמבטיה ממוצעת מכילה כ-130 ליטר מים. וכל זה נכון גם כשמתקלחים בבית וגם כשמתפנקים בבית מלון, ואפילו כשנשטפים מתחת לזרם המים במקלחת שעל שפת הים. גם כשהמים לא עולים לנו, אנחנו מאבדים אותם. קצרו את זמן המקלחת!
 4. מדיח ומכונת כביסה – למלא! אם אתם מפעילים את המדיח – הפעילו אותו רק כשהוא לגמרי מלא. גם את מכונת הכביסה. מכונת כביסה דורשת 50 ליטרים של מים בכל הפעלה!
 5. חסכמים יש לכם בבית? אם לא, המליצו להורים לרכוש. מדובר בווסתי ספיקה שמקטינים את כמות המים העוברת בברז, מבלי להקטין את לחץ המים. באמצעות החסכם, אפשר לחסוך שליש מכמות המים העוברת בברז, ואפילו בלי להרגיש!
 6. ברז דולף? מתקנים מיד.

בחוץ:

 1. שוטפים את המכונית? השתמשו בדלי ולא בצינור (הידעתם? שטיפת הרכב בעזרת צינור היא לא רק בזבזנית אלא גם אסורה על פי חוק!)
 2. ראיתם ברז דולף באזור ציבורי? הודיעו מיד למוקד העירוני, בטלפון 106.
 3. משקים את הגינה? השתמשו לצורך כך בממטרות ומתזים ועשו זאת בלילה ומוקדם בבוקר. השקיה בשעות הקרירות, כשאין משבי רוח, מקטינה את התאדות המים וגם מונעת מחלות עלים.
 4. יש לכם בריכה בחצר? אל תשכחו, אחרי שתגמרו להשתכשך, להזרים את המים שלה לצמחים, ולחסוך השקיה.
 5. משתמשים במזגנים? בחום הזה, איך לא? הניחו כלי קיבול מתחת לצינור המזגן החיצוני, אגרו את המים שיוצאים ממנו והשתמשו גם בהם להשקיה.
 6. מתלבטים אילו צמחים לשתול בגינה? לכו על צמחים שצורכים מעט מים, ואת שטח הדשא פשוט צמצמו.
 7. ועל הקרקע אפשר לשים מצעים שונים ששומרים על הלחות וחוסכים במי השקיה.

 

מקורות ומידע נוסף: רשות המים | מעיינות העמקים


יש לכם עוד טיפים? מצוין, שלחו אלינו ואנו נדאג לפרסם, למייל: greenwin@kkl.org.il