ש"שינים ושמחים בהפנינג ט"ו בשבט

ט"ו בשבט בפתח ומדריכי שנת השירות מתכנסים ליום לימוד חווייתי ומהנה במיוחד. צילום: ישראל פרץ, ארכיון הצילומים של קק"ל
מאת: מערכת חלון ירוק
15.1.2019
מאות מדריכים, מתנדבי שנת שירות בארגוני הילדים והנוער, השתתפו
בהפנינג גדול וחגיגי לכבוד ט"ו בשבט הקרב ובא. הם השתתפו בפעילויות מהנות וזכו להדרכה מקצועית והכשרות שונות במסגרת בילוי לימודי וחברתי מרגש. איך היה? ממש כיף!
ביום ראשון, 13.1.2019, הגיעו כ-350 מתנדבי שנת שירות (ש"ש) מארגוני הנוער השונים לפארק שוני-ז'בוטינסקי, הסמוך לבנימינה, כדי להשתתף בהפנינג חגיגי וגדול לט"ו בשבט. ההפנינג נערך על ידי מועצת ארגוני הנוער וקק"ל במטרה לערוך למדריכי שנת שירות בארגונים פעילויות, הדרכות מקצועיות והכשרה להעברת פעילויות אלה בהמשך לחניכיהם. יו"ר קק"ל, דני עטר, אמר: "חג הנטיעות הוא חגה האמיתי של קק''ל. בשנותיה הראשונות של המדינה סייעה קק"ל לגאול את אדמותיה ולהפריח את השממה, וכיום קק"ל משקיעה רבות בשימור הנופים, היערות והנחלים, בפיתוח הארץ ובחינוך, בהנגשת אתרים, הקמת שבילי אופניים ועוד. אלו הם רק חלק מהפרויקטים הרבים של קק"ל למען הקהילה ותושבי ישראל."

הכול בסדר! עריכת סדר ופעילויות נוספות

המדריכים התיישבו במעגלים על כרי הדשא וערכו סדר ט"ו בשבט במעגל –  ואני ראיתי ברוש, לדוגמה. כך למדו כיצד להעביר לחניכיהם אירוע חברתי, מעשיר ומהנה שמתקיים בשטח, ומיועד לציין את החג על ידי קיום סדר ט"ו בשבט כהלכתו. בהמשך הם רצו וניווטו, סרקו ברקודים והשתעשעו בפעילות "אוצר ט"ו בשבט" – משחק תחרותי בקבוצות קטנות המופעל באמצעות אפליקציית "טרז'ר היט" של המכון הטכנולוגי בחולון. המשתתפים קיבלו ערכות הפעלה לט"ו בשבט, וכעת אחרי שחוו את הפעילויות וקיבלו הדרכה כיצד להפעיל אותן בקרב קבוצות החניכים, הם יצאו מצוידים לדרך.
 
שלומי קסטרו, מנכ"ל מועצת ארגוני הילדים והנוער, סיפר: "אלפי המדריכים של ארגוני הנוער נוטעים מסוגלות בקרב ילדים ובני נוער במהלך השנה כולה. כמו לנטוע עץ, כך הוא החינוך. עליך לעבד את האדמה, לשתול זרעים, להיות סובלני ולהמשיך להשקיע וללוות את התהליך. האהבה שמעניקים מתנדבי שנת השירות בארגוני הנוער השונים לחניכיהם, מבטיחה לנו עתיד טוב יותר. אנחנו גאים על השותפות עם קק"ל, שבזכותה הקמנו עשרות קבוצות פעילות בפריפריה."
 
יו"ר קק"ל, דני עטר, הוסיף ואמר: "בזכות הפעילות של קק"ל והאנשים המדהימים שלה ישראל היא בין המדינות היחידות בעולם שמשנה לשנה יש בה יותר עצים מבשנה הקודמת. כיף להיפגש עם צעירי תנועות הנוער וארגוני הנוער ומדריכי שנת השירות, שהם המנהיגים העתידיים של מדינת ישראל. אתם עושים דבר מדהים."
לומדים כיצד לערוך סדר ט"ו בשבט כהלכתו. צילום: ישראל פרץ, ארכיון הצילומים של קק"ל

חג של שותפות, נטיעה ונתינה

פעילות המבורכת נערכה בהובלת מועצת ארגוני הילדים והנוער וקק"ל במסגרת שותפות "מגשימים עכשיו". המדריכים והמדריכות, מתנדבים בשנת שירות, הוכשרו, לקראת החג, להעביר פעילות ערכית ומעשירה לחניכים בארגוני הנוער השונים, הפרושים בכל רחבי הארץ, מדן ועד אילת.
דורי ויואב מדריכי ש"ש בארגון הנוער "בית נחשונים" אמרו: "שיתוף הפעולה עם קק"ל חשוב לנו ומאפשר לנו כמדריכים לתת לחניכים הרבה יותר. זה בא לידי ביטוי בטיולים שקק"ל מסייעת לנו להוציא לפועל, בהדרכות שאנחנו מקבלים מקק"ל, בפעולות ההכנה, במשחקים ובחוברות שאנחנו מקבלים. וזה חשוב."
 
ח"כ מירב בן ארי (כולנו), יו"ר ועדת המשנה לחינוך הבלתי פורמלי, סיפרה: "אני שמחה להגיע שוב לאירוע הנפלא הזה שמשלב בין הפעילות החשובה של קק"ל יחד עם ארגוני הנוער, שני ארגונים שמייצגים בעייני את הציונות והאהבה לארץ. דווקא בימים אלו לפני חג ט"ו בשבט, חג שכולו נטיעה ונתינה לארץ, זו הזדמנות מצוינת לשילוב בין בני נוער מעולים מכל רחבי הארץ לבין הפעילות של קק"ל בכל הארץ ובעיקר בפריפריה."
 
בסיום הפעילות של היום המוצלח הזה, נערך טקס מרגש שבמהלכו המשתתפים שרו ורקדו.
דני עטר, יו"ר קק"ל: "חג הנטיעות הוא חגה האמיתי של קק''ל." צילום: ישראל פרץ, ארכיון הצילומים של קק"ל