כוורות ביערות קק"ל

שותלים צמחים בחצר ומתבוננים על הדבורים שמאביקות את הפרחים בעונת הפריחה, מדברים על תוצרי הדבורים, טועמים דבש ומשוחחים על הקשר שבין צבעי הפרחים וביקור הדבורים

קריאת רקע

לאור הצטמטמות אוכלוסיית הדבורים, קק"ל נוטעת עצים ושיחים צופניים רבים ביערותיה ומאפשרת לדבוראים להעמיד בסמוך אליהם כוורות

הצעות להפעלות:

 • לשתול בגינת הגן או בעציצים צמחים

  כגון ריחן (בזיליקום), מרווה וזוטה.
  להתבונן בצמחים בעונת הפריחה, לראות כיצד הדבורים מאביקות את הפרחים.

   

 • לשוחח:

  האם דבורים הן חרקים מועילים או מזיקים? האם אתם מכירים חרקים מועילים נוספים? (ראו גם: מצוקוקוס ארץ ישראלי).
  דבורים ניזונות מצוף ומאבקת פרחים. בדרך זו הן מעבירות גרגרי אבקה מפרח אחד למשנהו ומסייעות בתהליך הרבייה של הצמחים. בזכות תכונה זו ערכן לחקלאות גבוה. דוגמה נוספת לחרקים המועילים לבני אדם היא מינים של צרעות שהן טפילות של זחלי פרפרים מזיקים ושל כנימות מזיקות. הן משמשות את האדם לצורכי הדברה ביולוגית: האדם מגדל אותן במעבדות ומשחרר אותן בשטחים חקלאיים שיש בהם מזיקים רבים. הצרעות עוקצות את החרקים המזיקים ומטילות עליהם את ביציהן. מביצי הצרעות בוקעים זחלים קטנים הניזונים מגופו של החרק המזיק. שימוש בהדברה ביולוגית מאפשר לחקלאי לצמצם את השימוש בחומרי הדברה.

   

 • לשוחח:

  אילו תוצרים מפיקה הדבורה בנוסף לדבש? לטעום פולן וחלת דבש אפשר לרכוש בחנויות טבע). לשוחח על חיי הדבורים בכוורת, מהו תפקידים של החומרים השונים עבור הדבורה?

  אבקת דבורים (פולן) – גרגרי אבקה שאספו פועלות של דבורת הדבש, בתוספת דבש או צוף. הפולן נאסף בכוורת אל תוך כלי המונח מתחת לחריץ כניסה מיוחד, הגורם לגרגרי האבקה הצמודים לרגלי הפועלת להשתחרר וליפול. פולן משמש כתוסף תזונה וכן בתעשיית הקוסמטיקה. הדבורים ניזונות מהצוף, גרגרי האבקה הם חלק מהמזון של הזחלים.

  פרופוליס (דבק דבורים) – תערובת הנאספת ומעובדת על ידי דבורים ומורכבת ברובה משרף עצים, דונג ורוק של הדבורה האוספת. הפרופוליס משמש את הדבורים לבניית הכוורת. בני אדם משתמשים בפרופוליס כתרופה, כחומר דבק לכלים, לאטימת סדקים במכלים וכן לחניטה לשימור מומיות. הפרופוליס מונע ריקבון.

  מזון מלכות – תוצר מזון שמפרישים דבורי דבש המשמש להזנת זחלי הדבורים בימים הסמוכים לבקיעת הביצים. כמו כן, מזון המלכות משמש להזנת הדבורה המלכה בכל שלבי התפתחותה. בני אדם משתמשים במזון מלכות כתוסף מזון והוא נחשב לבעל סגולות רפואיות.

  דונג דבורים – חומר שהדבורים מפרישות מגופן לבניית הקן שלהן. בני אדם משתמשים בו להכנת נרות.

  יערת דבש (חלת דבש) – זהו המצע (העשוי מדונג) שעליו ובתוכו מאחסנות הדבורים את הדבש. הדבש הוא האמצעי של הדבורים לאגור את מזונן – צוף. בני האדם אוכלים את יערת הדבש.

   

 • לטעום דבש:

  בחורף – לשתות תה צמחים עם דבש; בראש השנה – לאפות עוגת דבש; לערוך "ארוחת דבש" שבה כל ילד מביא מאכל המכיל דבש.

   

 • להתבונן בפרחים בגינה, לשוחח:

  לאילו פרחים לדעתכם יגיעו דבורים? חשבו: אילו צבעים יש להם? מה מאפיין את הצורה שלהם? לעקוב אחר פרחים אלו ביום שמשי נעים בעונת הפריחה.

  דבורים ניזונות מצוף ומגרגרי אבקה שאותם הן אוספות ומביאות אל הכוורת. חוש הריח שלהן מפותח, והן גם מבחינות היטב בצבעי סגול, כחול, ורוד, צהוב ולבן. אלו המאפיינים של הצמחים שאותם הדבורים מאביקות: יש להם ריח וצבעם סגול, ורוד, צהוב או לבן. צמחים אלו מייצרים גרגרי אבקה מחוספסים הנדבקים לגוף הדבורים, והצוף נמצא במקום שהדבורים יכולות להגיע אליו בקלות באמצעות החדק שלהן. דוגמאות לצמחים המואבקים על ידי דבורים: פרחי עצי ההדר, לוטם, מרווה, ריחן ועוד.
כוורן בעמק יזרעאל. צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קקל
כוורן בעמק יזרעאל. צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים של קק"ל