מעץ לעץ

משחקים משחק שמדגים לילדים את הכוח שיש להם כאשר הם משלבים ידיים, מגלים היכן נמצאות הפטריות, עורכים ניסוי בגידול פטריות על מזון ומכינים חלות עם שמרים

קריאת רקע

מתחת לאדמה מתקיימים נתיבים ביולוגיים המקשרים בין העצים. הקשר נוצר על ידי פטריות מיקוריטיות. בין הפטריות לעצים מתקיימים יחסים של הדדיות

למידע המלא היכנסו לכאן»

הצעות להפעלות:

 • לשחק משחק

  שמדגים לילדים את הכוח שיש לילדי הקבוצה כאשר הם משלבים ידיים, בדומה לעצים הקשורים ביניהם על ידי הרשת המיקוריטית:

  מחלקים את הילדים לשתי קבוצות. ילדי הקבוצה הראשונה עומדים במעגל ומחזיקים ידיים. ילדי הקבוצה השנייה עומדים מחוץ למעגל. ילדי קבוצה זו צריכים לפרוץ לתוך המעגל. אחר כך חוזרים על המשחק, רק שהפעם ילדי הקבוצה שעומדים במעגל אינם אוחזים ידיים.

  לשוחח: באיזה מקרה קל יותר לילדי הקבוצה השנייה לפרוץ למעגל? מדוע?
  אפשרות נוספת: ילדי הקבוצה הראשונה אוחזים ידיים, למעט זוג ילדים אחד, כלומר המעגל נותר פרוץ במקום אחד בלבד.

   

 • לגלות היכן מצויות פטריות:

  מניחים על צלחת לחם רטוב / עגבנייה חתוכה / תפוח אדמה / גבינה צהובה. עוקבים אחר הצלחת במשך כשבועיים וצופים בפטריות המתפתחות על המזון. אפשר להתבונן בזכוכית מגדלת.

  לשוחח: מה תפקיד הפטריות בטבע? להריח!

  חלק מהפטריות בטבע ניזונות מחומר אורגני (עצים חיים או מתים, בעלי חיים מתים וכדומה) שהן מפרקות. לפטריות אלה יש תפקיד חשוב במחזור החומרים בטבע, מכיוון שבתהליך פירוק החומר האורגני הן יוצרות רקבובית ומעשירות את הקרקע בחומרי הזנה הזמינים לצמחים. בקבוצה זו של פטריות מצויים מינים של עובש, שמרים וחלק גדול מפטריות הכובע שאותן אנו אוכלים.

   

 • לגלות מהם שמרים וכיצד הם מועילים לנו:

  לתת לילדים להריח שמרים טריים, להכין חלות משמרים.
  שמרים הם פטריות חד תאיות. קיימים מינים שונים של שמרים. האדם משתמש בשמרים להכנת מאפים כגון עוגות ולחם: השמרים גורמים לבצק לתפוח, בכך שבתהליכי ייצור האנרגיה שלהם מהפחמימות שבקמח הם פולטים פחמן דו חמצני. שמרים פעילים גם בייצור יין ובירה: בתהליך התסיסה הם הופכים את הסוכר לאלכוהול.

   

 • להריח אדמה לחה המצויה מתחת לעצי יער. לשוחח:

  האם יש לה ריח מיוחד? ממה יכול הריח לנבוע?
פטריות למרגלות גזע עץ. יחסי גומלין. צילום: pixabay
פטריות למרגלות גזע עץ. יחסי גומלין. צילום: pixabay