אורנייה ואורן

משוחחים על הפטרייה – האם היא צמח? האם היא בעל חיים? איך היא ניזונה? משחקים משחק של שיתוף פעולה וצופים בסרטון על סימביוזה

קריאת רקע

אורנייה ואורן – פטרייה ועץ: אילו יחסי גומלין מתקיימים ביניהם ואיך הם עוזרים זה לזה?

למידע המלא היכנסו לכאן»

הצעות להפעלות:

 • לשוחח:

  מהי פטרייה – האם היא צמח? האם היא בעל חיים? איך היא ניזונה?
  פטריות אינן שייכות לממלכת בעלי החיים או לממלכת הצמחים אלא לממלכת הפטריות, קבוצה ייחודית בפני עצמה. הפטריות אינן מבצעות פוטוסינתזה כמו צמחים. הן "סופגות" חומרים אורגניים, שמהם הן ניזונות, דרך שטח גופן. כלומר, פירוק המזון שאצל בעלי חיים נעשה בתוך הגוף, מתרחש אצל הפטריות מחוץ לגופן. קיימות פטריות חד תאיות ופטריות רב תאיות. הן נמצאות בקרקע, במים ובאוויר וכן בצמחים ובגופם של בעלי חיים. חלק מהפטריות משמשות למאכל אדם.

   

 • לצפות בסרטון בריינפופ:

  מקרינים סרטון בנושא סימביוזה; לאחר הצפייה לשוחח: מהי סימביוזה? מהי הסימביוזה בין אורנייה לאורן, מה כל אחד "נותן" ומה הוא "מקבל"? האם אתם מכירים עוד דוגמאות בטבע ליחסים של סימביוזה?

  סימביוזה היא מערכת של יחסי גומלין בין שני יצורים שחייהם כרוכים זה בזה לשם השגת תועלת משותפת. שיתוף פעולה כזה עשוי להתקיים בין יצורים מכל סוג: צמחים, בעלי חיים, חיידקים ופטריות. במצב של סימביוזה שני היצורים מרוויחים, לעיתים עד לרמה שבה אינם יכולים עוד להתקיים בנפרד.

  היחסים בין אורן ואורנייה הם דוגמה לסימביוזה. קורי הפטרייה מצויים במגע הדוק עם שורשי האורן, ודרכם היא מקבלת מזון (סוכר שמייצר האורן). במקביל, הפטרייה מסייעת לעץ בקליטת מים ומינרלים מהקרקע. כך האורן וגם האורנייה יוצאים נשכרים. דוגמאות נוספות לסימביוזה הן: דג נקאי שמנקה את דגי השונית מטפילים ודבורים המאביקות פרחים (ראו גם: מעץ לעץ).

   

 • לשחק משחק שיתוף פעולה:

  מחלקים את הילדים לזוגות של אורנים ואורניות – כל ילד קשור ברגל אחת לבן זוגו; עורכים תחרות של העברת פטריות (או חפצים שמסמלים פטריות) ממקום למקום בזמן קצוב. בכל פעם יתחרו ביניהם שני זוגות.

   

 • להכין חביתה עם פטריות או סלט מפטריות.

פטריית האורנייה. צילום: פנינה לבני, ארכיון הצילומים של קקל
פטריית האורנייה. צילום: פנינה לבני, ארכיון הצילומים של קק"ל