קק"ל ואיכות הסביבה

 
פריחת רקפות ביער קק''ל.  צילום: ארכיון צילומי קק''ל

קק"ל למען איכות הסביבה

קק"ל, שעיקר עשייתה בתחום הייעור, המים והקרקע, היא הגוף הירוק הגדול במדינה התורם לאיכות הסביבה בישראל. במסגרת מפעל הייעור שלה ניטעו למעלה מ-240 מיליון עצים בישראל - המדינה היחידה בעולם שבה יש היום יותר עצים משהיו בה בראשית המאה ה-20. בתחומי פעילותה האחרים תורמת קק"ל לסביבה בישראל בפיתוח משק המים, בקידום סדר יום של פיתוח בר-קיימא, בהובלת נושא ניקיון השטחים הפתוחים, בפיתוח משאבי נופש פעיל ותיירות ביערות ובפארקים ועוד.

מפעל הייעור של קק"ל

קרן קימת לישראל (קק"ל) נוסדה בשנת 1901 במטרה לרכוש קרקעות בארץ ישראל בשם העם היהודי ובעבורו. בשנת 1904, במקביל לפעילותה בתחום רכישת הקרקעות, קק"ל יזמה נטיעת עצי זית על אדמות בן שמן וחולדה שזה עתה נרכשו. המחשבה מאחורי יוזמה זו היתה לטעת עצים הנותנים פרי וכן מצטיינים בחיוניותם.

תמ"א 22

תכנית המתאר הארצית ליער וייעור (תמ"א22) אושרה על-ידי ממשלת ישראל ב- 16/11/1995.  חשיבותה של התכנית היא בכך שהיא מעגנת בחוק את מעמדו של היער בישראל, ובכלל זה יערות נטע אדם, מרבית שטחי החורש הטבעי ושטחי נטיעה עתידיים. התכנית מגינה, אם כן, על השטחים הפתוחים שעד כה לא היו מוגנים מפני תנופת הפיתוח והבנייה המואצת בישראל. 

קק"ל לנשום

במרץ 2017 השיקו קק"ל והמשרד להגנת הסביבה את "קקל לנשום" – תכנית לאומית סביבתית להפחתת זיהומים וסיכונים סביבתיים, ולשיפור איכות האוויר ואיכות החיים של אזרחי ישראל. התכנית כוללת ארבעה פרויקטים שונים, בהיקף של 390 מיליון שקל, כולם כבר בשלבי ביצוע.

מניעת תהליכי מדבור

קק"ל משקיעה משאבים רבים בעצירת התפשטות המדבר ושיקום שטחים שעברו תהליכי מדבור בפיתוח שיטות ייעור מדברי המבוססות על שיטות חקלאיות בהן השתמשו תושבי האזור בעבר.

קק"ל במאבקים סביביתיים

כגוף המוביל בישראל בנושאי סביבה ושטחים פתוחים קרן קימת לישראל מתגייסת מעת לעת למאבקים נקודתיים התואמים את תפיסת עולמה בנושאים אלה ואף מובילה אותם ומקצה להם משאבים. לפניכם המאבקים המונחים כעת על שולחנה של קק"ל.