הפצת זרעים ופירות – מערך הדרכה וכרטיסיות פעילות

מערך ההדרכה "הפצת זרעים ופירות" עוסק בהבנת חשיבותו של הזרע וחשיבות תהליך ההפצה שלו לצמח ולעולם הטבע. דרך הפעילות בשטח, ובעזרת הכרטיסיות הנלוות למערך, יכירו החניכים זרעים שונים שאפשר למצוא בסביבה הקרובה ויתוודעו למנגנוני ההפצה השונים שלהם

רציונל

לצמחים יש דרכים רבות ומגוונות לדאוג להמשכיות ולהפצת המין. מטרתו של כל מין היא להמשיך ולהתקיים, והזרע הוא אחד מאמצעי הרבייה שמאפשרים זאת. מן הזרע יתפתח הדור הבא של הצמחים, כיוון שהוא מכיל את העובר – הצאצא של הצמח. סביב העובר יש בזרע מלאי מזון שיספיק לו בימי חייו הראשונים, עד שיגדל די הצורך ויוכל להצמיח עלים שיאפשרו לו לחיות באופן עצמאי.

העובדה שהצמחים אינם ניידים עלולה לגרום לתחרות – עם צמח האֵם או בין הצאצאים לבין עצמם – על המשאבים שנמצאים סמוך לשטח שבו נוצרו. נוסף על כך, אם חלים שינויים בתנאי המחיה, חוסר הניידות עלול לגרום להכחדתו של המין. היות שכך, במהלך האבולוציה התפתחו מנגנוני הפצה שונים המאפשרים לצמח להרחיב את אזורי התפוצה שלו.

בערכה זו ננסה להתמקד בזרעים שאנו מוצאים בשטח במהלך טיול או סיור, למיין אותם על פי קריטריונים שונים וללמוד על שיטות ההפצה שלהם.

משך הפעילות: 45 דקות
מקום הפעילות: במהלך טיול או במסגרת יציאה לשדה / פארק / יער סמוך

 

למערך ההדרכה והכרטיסיות בקובץ להדפסה, לחצו כאן»

מטרות

  1. הבנת החשיבות של הזרע ותהליך ההפצה שלו לצמח ולעולם הטבע.
  2. היכרות עם מנגנונים שונים של הפצת זרעים ועם זרעים שונים שאפשר למצוא בסביבה הקרובה.
  3. התנסות וחוויה.

ציוד והכנות

  1. קופסאות קטנות (אריזות ריקות של חומוס, למשל) או שקיות בד – לכל זוג משתתפים
  2. זכוכיות מגדלת (לא חובה, אבל יכולה להוסיף לפעילות)
  3. כרטיסיות הפצת זרעים
  4. צלחות או כלים למיון
  5. חומרי יצירה, דבק, מספריים
  6. זרעים לדוגמה מתוך כרטיסיות הפצת הזרעים (לא חובה, אבל יכולים להוסיף לפעילות). למשל: בלוט, מכנף נאה, אספסת, זרע נדבק/נצמד כלשהו
  7. עזר המחשת קיבוע פחמן (לא חובה)
  8. מחשב, מקרן ומצגת הפצת זרעים (לא חובה, אבל יכולה להוסיף לפעילות)

מהלך הפעילות

משימת פתיחה

נשאל: מהו זרע? אילו זרעים אתם מכירים? אפשר להביא דוגמאות: פופקורן, קפה, קקאו, חומוס, שעועית, עדשים וכדומה.

נבקש מהמשתתפים להתבונן סביבם ולמצוא זרעים. נסביר את ההבדל בין זרע לפרי, נראה דוגמאות של זרעים שאספנו בשדה או זרעים של ירקות, פירות וקטניות שקנינו בסופר. נדגיש – פרי הוא לאו דווקא פרי עסיסי שאנו אוכלים. פרי יכול להיות גם קטן ויבש ולא עסיסי – צריך להבין שפרי הוא האיבר שמכיל את הזרעים של הצמח.

נסביר שזרע הוא למעשה מעין קפסולה של חומר גנטי שארוזה בצורה קומפקטית מאוד עם חומרי מזון ותשמורת שיאפשרו לזרע לנבוט ולהתפתח לצמח שלם, שלפעמים יהיה בעל ממדים ענקיים ממש.

נציג את נושא הפעילות – בפעילות זו נתמקד בסוגי זרעים שונים.

איסוף זרעים

נחלק את הקבוצה לחוליות של 3–4 חניכים, ונבקש מכל חוליה לאסוף סוגים שונים של זרעים או פירות שמכילים זרעים, כמו אִצטרובלים, תרמילים, הֶלקטים.

אפשרויות איסוף:

  1. נצייד את המשתתפים בקופסאות קטנות או בשקיות נייר או בד, שבתוכן יישמו את הפירות והזרעים שיאספו.
  2. נבקש מהחניכים להביא גרביים ישנים. נמלא גרב אחד בגרביים נוספים, כך שיהיה תפוח, ונקשור אותו בחוט. החוליה תגרור את הגרב על פני הקרקע, ואחרי הליכה קצרה נבדוק מה נאסף על הגרב.
  3. ניתן לכל חוליה הוראה שונה לגבי איסוף הזרעים. לדוגמה: אִספו רק זרעים שיש להם זיזים או קוצים, אִספו זרעים שנמצאים בתוך פרי עסיסי, אִספו זרעים שיכולים לעוף ברוח וכו'.


אפשר לקיים את פעילות איסוף הזרעים במהלך הליכה בטיול או כפעילות בפני עצמה בתחנת הדרכה. שימו לב שאם נותנים משימה לדרך, היא עשויה להאט את קצב ההליכה של הקבוצה.

מיון והצגה לקבוצה

אחרי שהמשתתפים אספו זרעים, נבקש מהם למיין אותם לשלוש קבוצות בהתאם לקריטריונים שבחרו.

כל קבוצה תציג את החלוקה שלה למליאה, וננהל דיון על אפשרויות חלוקה שונות. בסוף הדיון נציע את האפשרות של חלוקה לפי שיטות ההפצה של הזרעים. נסביר על השיטות השונות באמצעות כרטיסיות הפצת הזרעים. אחרי ההסבר נניח את הכרטיסיות במרכז המעגל, ונבקש מכל הקבוצה למיין את כל הזרעים שנאספו לפי הכרטיסיות.

סיכום

נשאל וננהל דיון:

  1. מדוע הצמח צריך להפיץ את הזרעים?
  2. מהי המשמעות של זרעים המופצים למרחק רב, מול המשמעות של זרעים המופצים קרוב לצמח האם?
  3. מה הקשר בין זרעים, עצים וצמחים ובין המאבק בשינוי האקלים?

 

נרחיב ונסביר על חשיבות העצים כמקבעי פחמן – אפשר להיעזר בעזר המחשת קיבוע פחמן.

 

נערוך פעילות יצירה בחוליות:

  1. כל קבוצה תקבל זרע שעועית ותצטרך לבנות מחומרי יצירה – נייר ממוחזר, דבק, אריזות ישנות – מנגנון הפצה שיאפשר לזרע שקיבלה להגיע הכי רחוק שאפשר.
  2. כל חוליה בתורה תציג את הזרע שלה לקבוצה, ותדגים את דרך ההפצה שעיצבה.