צפרות בקק"ל

בימים אלה מגבשת קק"ל תכנית-אב להקמתה של רשת אתרי צפרות ארצית: "כנפי קק"ל", במטרה להפוך את קק"ל לגוף מוביל בתחום הצפרות בישראל.
פלמינגו גדול. צילום: רעי סגלי

במסגרת תכנית זו תפתח קק"ל אתרי צפרות ברחבי הארץ, תקיים באתרים אלה פעילות הדרכה וחינוך בנושאי צפרות ותקדם ניטור ומחקר בתחום הצפרות.

לפניכם כמה מאתרי הצפרות המפותחים בימים אלה, וכמה מאתרי הצפרות שכבר עומדים לרשותו ולהנאתו של הציבור הרחב:

פארק אגמון החולה

אתר הצפרות הגדול ביותר בישראל, בעל שם בין-לאומי בתחום הצפרות. קק"ל יזמה את הקמת האתר משלב החזון ועד לפיתוחו והפעלתו במודל ייחודי וחדשני.

בשנה האחרונה קק"ל שוקדת על הקמתו של מרכז מבקרים חדש ומודרני באגמון. בתכנון מרכז המבקרים הושקעה מחשבה רבה, והוא צפוי לשדרג את חוויית הביקור באגמון עבור מאות האלפים המבלים בו מדי שנה.

אתר כנפי קק"ל נחשולים

בריכות הדגים של קיבוץ נחשולים בחוף הכרמל הן אתר צפרות נפלא לצפייה בחופמאים ועופות מים. במקום נמצאת בימי החורף גם להקה קבועה של פלמינגו. ביחד עם קיבוץ נחשולים מקימה כיום קק"ל אתר צפרות במקום. באתר ייבנו מסתורים לצפייה בציפורים ומסתורים מיוחדים לצלמים. כבר כיום נסגרה הגישה לכלי רכב למקום, ובעתיד ניתן יהיה לשכור במלון של קיבוץ נחשולים אמצעי שינוע שקטים לטיול במקום.

פארק ראש ציפור

פארק צפרות עירוני בשטח של 30 דונם, הממוקם במפגש הנחלים איילון וירקון. בתחילת קיץ 2017 הסתיים שלב הפיתוח הפיזי של הפארק, ובעתיד הקרוב תתחיל כנפי קק"ל בהפעלתו, בשיתוף עם מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע.

אתר אגמון חפר

פיתוחו הפיזי של הפארק הסתיים באביב 2017, והוא פתוח כיום לסיורים בהדרכה עצמית. הפארק הוא נדבך נוסף לפעילות ארוכת השנים של קק"ל בשיקום נחל אלכסנדר ובטיפוחו, בשיתוף המועצה האזורית עמק חפר ורשות הניקוז האזורית.

מצפור "ויקר"

המצפור שוכן על גדות מאגר המים של קיבוץ משמר השרון, על גדת נחל אלכסנדר, ממזרח לבריכות עין החורש. מאגר זה מארח מדי שנה אלפי שקנאים וקורמורנים גדולים. המצפור היפהפה, הנמצא סמוך לשבילי אופניים ולפארק קדם שהקימה קק"ל, זוכה לביקורים של ציבור גדול של רוכבי אופניים ומטיילים, בעיקר בעונת הסתיו, שבה מבלים בו השקנאים.

אגם ברוך ומשולש המעיינות

אתרים המצויים במסדרון האקולוגי "מירדן לים", לאורך הנחלים קישון וחרוד, שגם בו קק"ל פועלת מזה שנים רבות. לאורך ציר זה מצויים מאגרים ומקווי מים רבים, חורשות ובוסתנים שניטעו על ידי קק"ל, ושדות חקלאיים המייצרים פסיפס של בתי גידול, המושכים מגוון גדול של מיני ציפורים.

בהמשך לדרכי הנוף, שבילי האופניים ונטיעות בגדות הנחלים שביצעה קק"ל באתרים אלה, יפותחו גם מסתורים לצפייה בציפורים ותיושם תכנית להעצמת נושא הצפרות, שתכלול נוסף על תשתיות הצפרות פעילות הדרכה וטיבוע עם המבקרים.

אתר כנפי קק"ל בעין רימון

בשוליו הדרומיים של יער להב נטעה קק"ל בשנות ה-80 של המאה הקודמת חורשת אלות אטלנטיות. החורשה הפכה ל"תחנת תדלוק" חשובה עבור ציפורי שיר הנודדות מעלינו בסתיו, ומשנות ה-90 התקיימו בה מחקרים רבים על בסיס פעילות טיבוע המתבצעת דרך קבע במקום. בשנים האחרונות חזרה קק"ל לטפח את החורשה, הוסיפה שילוט וגידור, והתחילה בפעילות של הדרכות טיבוע לקבוצות בהזמנה מראש. במקום מתוכננת נטיעה נוספת של עצים מושכי ציפורים המכוונים לספק בעיקר את צרכיהם של נודדי האביב.

פארק כנפי קק"ל בנחל באר שבע

בשנים האחרונות מפתחת קק"ל את פארק נחל באר שבע בהשקעה גדולה מאוד. על הגדה המזרחית של האגם הנבנה כיום בפארק, מתוכנן פארק צפרות. הפארק יקום בקרבה למקום שהיה בעבר אחד מאתרי הצפרות הטובים של ישראל. בפארק כנפי קק"ל נחל באר שבע ישוקמו בתי גידול מכמה סוגים, וייבנו שלושה מסתורי תצפית ותחנת טיבוע. בשיתוף עיריית באר שבע נבנתה תכנית חינוכית שתופעל עבור ילדי באר שבע לאורך 12 שנות לימוד, ומבוססת על חשיפת נושא הצפרות ומתן אפשרויות של העמקה וחקר בנושא. השלמתו של פארק הצפרות צפויה במהלך שנת 2018.

פארק כנפי קק"ל ירוחם

פארק ירוחם, שבמרכזו האגם המנוהל במשותף על ידי קק"ל והמועצה המקומית ירוחם, הוא נוה מדבר המושך אליו ציפורים רבות. בשנים האחרונות פועלת במקום עמותת "דוכיפת" לצפרות ואקולוגיה, המפעילה במקום תחנת טיבוע, מארגנת אירועי צפרות ואקולוגיה, ומפעילה הדרכות בתשלום. כנפי קק"ל מתכוונת להפעיל במקום, בשיתוף עם עמותת דוכיפת, פארק צפרות בו תתקיים פעילות קבועה.

אתר כנפי קק"ל בקיבוץ לוטן שבערבה

נקודה משמעותית לצפרים ולמיני ציפורים בדרום הארץ – מעין נווה מדבר. קק"ל פיתחה בעבר מסתור לצפייה בציפורים בקרבת הקיבוץ, ועתה היא שותפה עיקרית לפיתוח פארק צפרות שיכלול גם גוף מים, בתוך הקיבוץ עצמו. בזכות העצים נושאי הפרי שבקיבוץ, שפע המים המתוקים והמזון הרב, ישמש המקום כאתר מנוחה לציפורים הנודדות בסתיו לאפריקה משטחי הקינון שלהן באירופה ובמערב אסיה, ולציפורים הנודדות באביב, בכיוון ההפוך – מאפריקה לאזורי הקינון שלהן. בפארק הציפורים בלוטן יכולות הציפורים לנוח, לאכול ולאגור כוחות, וחובבי הצפרות זוכים להתענג על המראות הנהדרים ולבחון מקרוב מינים רבים של ציפורים.

פארק הצפרות אילת

כבר בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת הקימה קק"ל את פארק הצפרות של אילת, ונטעה על חלקו יער. המקום מהווה "תחנת תדלוק'" חשובה ביותר לעופות נודדים, ומארח, בנוסף למיליוני העופות, גם עשרות אלפי מבקרים מדי שנה. הפארק פועל בשיתוף פעולה עם תאגיד התיירות העירוני של אילת, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים וגופים נוספים. במקום פועלת תחנת טיבוע קבועה בה מתקיימות הדרכות. בתקופה הקרובה יעבור הפארק שיקום של התשתיות שלו, גשר חדש יחבר מחדש את האי שבבריכות המלח אל הפארק, יוקם אגם עונתי קטן וישוקמו כמה מסתורי צפרות.


לכתבות נוספות בנושא צפרות