מפגש עם ראשי הקהילה היהודית בהונגריה

לאחר השיחות עם נציגי הממשלה ההונגרית נפגשו חברי משלחת קק"ל עם הנהגת הקהילה היהודית בראשות נשיא הקהילה אנדרש הייזלר.

הייזלר אמר לאורחים כי "גורל היהודים בהונגריה היה קשה והקהילה נפגעה פעמיים. פעם אחת בשואה, שבמהלכה נרצחו שש-מאות אלף יהודי הונגריה, ופעם שנייה בתקופת השלטון הקומוניסטי במדינה. כוונתנו היא להשיב את הגאווה היהודית לקהילה ולכן חשוב לנו לקיים קשרים טובים עם הגורמים המובילים במדינה. בפדרציה ההונגרית חברות עשרים וארבע קהילות, שהגדולה בהן היא בודפשט, בה ישנם ארבעה עשר בתי כנסת וקהילות חברות. הנושא המרכזי בחשיבותו מבחינת שיתוף הפעולה הוא חינוך ומנהיגות צעירה".
בתגובה לדברי נשיא הקהילה אמר מנהל אגף החינוך בקק"ל סימון אלבז: "משבר נוסף שקיים כיום בעולם היהודי הוא התבוללות. אחת הדרכים להתמודד עם משבר זה היא באמצעות החינוך והנחלת חשיבות הקשר בין הקהילות היהודיות בעולם לבין מדינת ישראל לבני כל הגילאים – ילדים וסטודנטים כאחד. אנו בקק"ל מתאימים את התכנים החינוכיים שלנו ליהדות התפוצות באופן כללי, ולכל קהילה באופן ספציפי".
לדברי מנכ"ל קק"ל אמנון בן עמי ניתן לתרגם את החומרים החינוכיים של אגף החינוך בקק"ל להונגרית ולבחון את האפשרות למנות שליח חינוך מיוחד של קק"ל להונגריה.

סגנית מנהלת אחד מבתי הספר היהודיים בהונגריה הנרייטה קיס ביקרה בעבר בישראל. לדבריה, "בחינוך שלנו בולט בחסרונו הקשר עם מדינת ישראל. כמורה עברתי השתלמויות בישראל ואני כולה להעיד כי שיתוף הפעולה והחשיבה המשותפת על עמיתינו בישראל סייעו לנו מאד לפתח את היצירתיות שחסרה במערכת החינוך בהונגריה".

נציגי הקהילה היהודית בהונגריה וחברי משלחת קק"ל סיכמו לקדם את הקשר החדש שנוצר במהלך הביקור הנוכחי ולבנות תכנית ארוכת טווח שבמסגרתה תוגבר נוכחות בקהילה היהודית המקומית.
 
בליל שבת השתתפו חברי המשלחת בקבלת שבת בבית כנסת הגדול ברחוב דואני, ובמוצאי שבת נהנו מארוחת ערב עם ראשי הקהילות היהודיות במסעדה מסורתית בעיר.
מנהל אגף החינוך בקק"ל מציג חומרים חינוכיים לראשי הקהילה היהודית בהונגריה. צילום: משלחת קק"ל