חוגגים עצמאות ושומרים על הסביבה

למדינה שלנו יש יום הולדת, וביום הזה, יותר מתמיד, אנו צריכים לכבד אותה. אז למה דווקא ביום העצמאות אנחנו מלכלכים כל כך? קבלו: כך תחגגו וגם תשמרו על הסביבה
יום העצמאות הוא, ללא ספק, אחד החגים השמחים ביותר במדינת ישראל. זהו היום שבו המוני אזרחים חוגגים את הקמת מדינת ישראל לאחר אלפיים שנות גלות. למרבה הצער, חלק מאותם אזרחים בוחרים להפגין את אהבתם למדינה בדרך מוזרה – אחרי כל חגיגות יום העצמאות, נאלצים אנשי קק"ל להתמודד עם כמויות אדירות של פסולת שהשאירו אחריהם החוגגים באתרים השונים.

פטיש בראש – גם כואב וגם מזיק לסביבה

איך הפך יום העצמאות של מדינת ישראל ליום שבו היא סופגת כל כך הרבה לכלוך? חייבים להודות, חלק מהרגלי חגיגות העצמאות שאזרחי ישראל אימצו לעצמם, רעים לסביבה. קחו למשל את המנהג המגונה של שוטטות ברחוב והכאת אנשים בראש עם פטיש פלסטיק – גם לא מצחיק, וגם מזיק לסביבה. בשנים האחרונות החליפו את הפטישים הקטנים והמכאיבים פטישים מתנפחים גדולים - שינוי שרק מגדיל את הנזק לסביבה. פלסטיק הוא אחד החומרים שאנחנו צריכים לצמצם את השימוש בו מאוד – תהליך הייצור והפירוק שלו הוא אחד המזיקים ביותר לסביבה.

אם פטישי הפלסטיק הם סתם הרגל לא נחמד שאנשים אימצו ביום העצמאות, ההרגל "לרסס" אנשים אחרים בתרסיס שלג מלאכותי – מזיק ממש. התרסיס עשוי מחומרים רעילים, וחמור מזה, דליקים ומסוכנים. בכל שנה מתפרסמים סיפורים על אנשים שנפגעו מחדירת התרסיס לעיניים. בנוסף, המנהג הזה גורם לנזק סביבתי – מיכלי התרסיס, שעשויים מפלסטיק או ממתכת, הופכים לפסולת מהסוג הגרוע ביותר לסביבה.

מה הפתרון? פשוט לוותר, על הפטיש ועל התרסיס. אם שניהם ייעלמו מנוף חגיגות יום העצמאות, החג יהפוך לשמח ונעים יותר לכולנו.

המנגל לחשמל וחסל

יש עוד כמה הרגלים מזיקים לסביבה ביום העצמאות, אחד מהם הפך ממש לסמל של החג – המנגל. ישראלים אוהבים לצלות בשר על האש בחג, במתקנים שמעלים עשן למרחוק ומזהמים את האוויר. מה גם שחגיגות המנגל ביום העצמאות באות בדרך כלל עם כמויות אינסופיות של כלים חד-פעמיים, והנזק שלהם לסביבה ידוע היטב. אז מה דעתכם להימנע, או לפחות לצמצם את הזיהום בחג? עודדו את ההורים להשתמש במנגל חשמלי ובכלים רב-פעמיים – שידידותיים יותר לסביבה.
חוגגים עצמאות ביערות קק"ל - אפשר גם בלי מנגל. צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל

מטיילים ומשאירים נקי

יום העצמאות הוא באמת יום חגיגי ושמח, ואפשר למצוא דרכים רבות לחגוג אותו בלי להזיק לסביבה. אפשר לצאת לטייל עם חברים וללמוד על כלת השמחה, מדינת ישראל, דרך ביקור באתרים היסטוריים שונים, בפארקים, ביערות ובשמורות הטבע בישראל. זו דרך נהדרת לחגוג, ואל תשכחו להקפיד לא ללכלך ולאסוף את הפסולת והשאריות. הדרך הטובה ביותר להפגין את אהבתנו למדינה ביום העצמאות שלה, היא לשמור עליה יפה ונקייה!
ללמוד על הארץ בטיול בשבילים מיוחדים. צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל