יום הניקיון הבינלאומי 2013 – הטקס המרכזי ביער בן שמן

יותר מ-250 אלף מתנדבים מ-250 רשויות מקומיות השתתפו בפעילויות יום הניקיון הבינלאומי 2013 ברחבי הארץ. בפעילות השנה התאפשרה תודות לתמיכת ידידי קק"ל בארה"ב.

האירוע המרכזי, שהתקיים ביער בן שמן, נפתח במבצע ניקיון עם כ-350 תלמידים מבתי הספר היסודיים שבעיר מודיעין. מבצעי ניקיון מרכזיים נוספים התקיימו בפארק נשר ובצפת בצפון, ביער להב ובשדרות בדרום.

"לכלוך הוא לא גזירת גורל של כוח עליון", אמר לתלמידים יו"ר קק"ל אפי שטנצלר בטקס המרכזי שהתקיים ביער בן שמן. "ביום הזה אנחנו מגבירים את המודעות לשמירת הניקיון והסביבה. מי שמכבד את הסביבה מכבד גם את האדם, וכולנו רוצים שתהיה לנו ארץ יפה, טובה ונקייה".

נראה שדבריו של יו"ר קק"ל בהחלט נפלו על אוזניים קשובות, ומאות הילדים פשטו על כל פינה, מלקטים לכלוך לתוך שקיות אשפה גדולות ומשאירים אחריהם שטח מצוחצח ונקי.

המרכזי ביער בן שמן. מימין:סגן שגריר אוסטרליה בישראל לוק דייוויס, ראש עיריית מודיעין חיים ביבס, יו"ר קק"ל אפי שטנצלר, השר להגנת הסביבה עמיר פרץ ותלמידים. צילום: יואב דביר.בטקס המרכזי ביער בן שמן. מימין:סגן שגריר אוסטרליה בישראל לוק דייוויס, ראש עיריית מודיעין חיים ביבס, יו"ר קק"ל אפי שטנצלר, השר להגנת הסביבה עמיר פרץ ותלמידים. צילום: יואב דביר.

משתתפי מבצע הניקיון קיבלו מקק"ל שקיות ניילון בצבעים שונים והפרידו את הפסולת בהתאם: חום – נייר, כחול – פלסטיק, ירוק – זבל אורגני, לבן – כל השאר. באותה הזדמנות גם שמעו הסבר כמה חשוב להפריד את האשפה בבית, כדי שאפשר יהיה למחזר אותה.

"באנו לנקות את היער, כדי שיהיה כיף לטייל פה", הסבירה עלמה כליפא בת ה-11. בן כיתתה אורי שוחט התרגש לקחת חלק בפרויקט שילדים מכל העולם שותפים בו. "זאת הרגשה מיוחדת שילדים מארצות רבות יוצאים לנקות את הסביבה שלהם, כל אחד במדינה שלו", אמר.

ואכן, יום הניקיון הבינלאומי מתקיים ב-130 מדינות שונות, שבהן משתתפים כ-35 מיליון מתנדבים. ישראל היא המדינה הראשונה שבה התקיים יום הניקיון הבינלאומי השנה. בשאר העולם יציינו את יום הניקיון בין התאריכים 20 עד 22 בספטמבר, בזמן שבישראל יחגגו את חג הסוכות. המוני מטיילים צפויים לגדוש את היערות בחג, ובזכות המתנדבים יקבלו את פניהם יערות ירוקים ונקיים.

ענבל בן עמי בת ה-12 הבינה היטב את חשיבות השמירה על הניקיון ועל הסביבה, והבטיחה להעביר את המסר גם להורים: "נסביר להם כמה חשוב לשמור על הניקיון, כדי שיהיה לנו עולם נקי ויפה".

בנוסף למלאכת הניקיון, הילדים נהנו מפעילות חווייתית עם מדריכי אגף חינוך ונוער של קק"ל, שהפעילו אותם בתחנות משחק וחידונים בנושא ידיעת הארץ, שמירה על הסביבה והיכרות עם פעילות קק"ל.

טקס הסיום של יום הניקיון התקיים בסמוך לאתר הניקיון, בבקעת הנזירים שביער בן שמן, בהשתתפות יו"ר קק"ל אפי שטנצלר, השר להגנת הסביבה עמיר פרץ, ראש עיריית מודיעין חיים ביבס, וסגן שגריר אוסטרליה בישראל לוק דייוויס. את הטקס הנחה כוכב הילדים טל מוסרי. ערוץ הילדים גם צילם במהלך היום תכנית מיוחדת בנושא, מה שעורר התרגשות בקרב הילדים, ומן הסתם יסייע בהפצת המסרים החשובים לבני הדור הצעיר בישראל.

טל מוסרי מנקה עם תלמידי העיר מודיעין. צילום: יוסי זמיר.טל מוסרי מנקה עם תלמידי העיר מודיעין. צילום: יוסי זמיר.

את הטקס פתח ראש העיר ביבס, שאמר: "אנחנו שומרים על היער מכל משמר בעזרת שיתוף הפעולה המדהים שיש לנו עם קק"ל. מדי שנה אנחנו נוטעים עצים רבים, כדי לטפח את הריאה הירוקה למען התושבים".

יום הניקיון הבינלאומי נולד באוסטרליה בשנת 1989 וסחף אחריו את העולם כולו. "אני גאה בחלקה של ארצי באירוע. זהו יום חשוב להגברת המודעות לשמירה על הניקיון והסביבה", אמר סגן השגריר דייוויס.

השר פרץ הדגיש את תפקידם המרכזי של בני הדור הצעיר. "זכותם של הילדים לא רק לבקש, אלא לדרוש מהמבוגרים לשמור על הסביבה, כי מי שפוגע בסביבה מסכן את עתידם", אמר.

בסיום הטקס הנחה אפי שטנצלר את הילדים בהצהרת התחייבות לשמירת הניקיון: "אנחנו מתחייבים לשמור על עירנו נקייה ועל כל השטחים הפתוחים והיערות", הכריזו הילדים. היער הנקי שהם השאירו אחריהם מוכיח שיש רוח התנדבות מרשימה מאחורי המילים היפות.